| AvalohAlyn a întrebat:

Cat costa sa iti tratezi o masea cariata la dentist si care e cel mai bun analgezic pentru durerea de masea? Exista cumva dentisti care lucreaza cu Casa de Asigurari si iti iau compensat sau ceva de genul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Cam 100 RON 150 RON maxim pentru tratarea unei măsele cariate. Spun,, cam" pentru că prețurile diferă de la cabinet la cabinet, dacă sunt cabinete ultra moderne și amplasate în centru etc.
Procedura se numește "Obturație de canal".
Pentru a te familiariza cu,, tratarea măselei"
Ca și procedură, se face anestezie locală în gingie, se intervine cu freza dentară pe centrul dintelui pentru a elimina toată pulpa dentară, se merge pe ambele rădăcini cu freza, apoi urmează curățarea, apoi se va pune un antibiotic pentru a trata puroiul și infecția și se plombează parțial, se revine după câteva zile pentru finalizarea procedurii. Nu stau acum să explic pentru că nu cred că ar înțelege nimeni, procedura e puțin mai complexă. În sfârșit, în orice caz este nedoreroasă pentru ce face anestezie locală.
Cel mai bun anestezic este Lidocaină soluție injectabilă, dar în prealabil îți va da un spray tot cu Lidocaină pentru a nu simți acul.
Pentru durerea de măsea cel mai bun calmant este tot dentistul, dar poți lua Nurofen Immedia Ultra sau Paduden, sunt destulde eficiente.
Da, există dentiști care lucrează cu CNAS. Să nu te aștepți la pomeni! NIci vorbă e un preț mai mic față de un cabinet unde plătești normal, atâta tot.
Vezi lista cu dentiști care lucrează cu CASMB.
http://www.casmb.ro/furnizori_medici_dentisti.php
http://www.casmb.ro/furnizori_valori_contracte_medici_dentisti.php
Altă știre care mi se pare cam forțată http://www.avocatnet.ro/......edezi.html
+ o știre din media http://www.digi24.ro/......stomatolog

3 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Preturile difera in funtie de cabinet.
Mie mi-a scos si cu 30 de lei.Pt dureri eu ma impac bine cu paduden.
Nu cred sa existe dentisti sa lucreze cu Casa de Asigurari, incerca tot la un cabinet scolar.

| AvalohAlyn explică (pentru Anonimuserr):

Multumesc mult.Ma ajuti mult prin raspunsurile tale.Te apreciez.

| PeFuga a răspuns:

Daca trebuie doar plombata, costa intr 80 si 150 de lei, in functie de cabinet. Am vazut ca ti s-a povestit oleaca mai sus ceva si de obturatia de canal. Asta se intampla cand ai o carie care a ajuns la nerv si trebuie sa ti-l scoata. Se face un tratament de canal. Pretul lui este de 100-200 de lei si se adauga la pretul plombei. Dar daca ai o carie micuta, poti scapa cu o simpla plomba.
Pentru durere poti lua orice functioneaza in cazul tau. Nu este o regula.

Da, sunt cabinete care colaboreaza cu casa de asigurari. De obicei le gasesti in policlinici. Dar mare grija pentru ca exista si medici care fac treaba de mantuiala, din pacate... Eu te sfatuiesc sa ceri recomandari inainte sa alegi un cabinet si un medic!