| simplegirl2 a întrebat:

Cât de grav este dacă atingi mercurul din termometru(foarte puțin)? Persoana poate deceda?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Evident că intoxicația cu mercur e gravă.
Mai bine ai grijă.

| Bizon95 a răspuns:

Nu
dar, nici bine nu e

si intr-adevar sunt medicamente care scot mercurul din corp, dar sunt puternice, naspa si cu efecte secundare naspa (iti fac rau ca sa te scape de si mai rau)

| Demidol a răspuns:

Da. Se intoxica cu mercur (acesta, prin piele ii intra in corp) si moare destul de repede. Nu am auzit sa fie remediu. Din acest motiv s-au scos din uz termometrele cu mercur, desi erau mult mai exacte decat cele de acum.

| simplegirl2 explică (pentru Demidol):

Pe internet am citit ca este un tratament; adică o solutie prin care se scoate mercurul din corp

| Demidol a răspuns (pentru simplegirl2):

Nu au medicii, dar are internetul. Interesant. Si cand il scoate? Dupa deces?