| Andreeaioan115 a întrebat:

Ce poate sa fie daca am un fel de slabiciune in maini? Vreau sa mentionez ca mananc foarte mult dulce, oare asta este cauza? Am nevoie de ajutor,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca zaharul este cauza. Manaca sanatos, vegetale, inlocuieste zaharul cu fructele proaspete si vei fii mai santaoasa, vei avea mai multa putere.
Evita zaharul, ca iar ajungi grasa, ca esti fetita, doar nu vrei sa ai probleme din nou.

| Andreeaioan115 explică (pentru Violleta2022):

Am 17 ani, si am 65 de kg deja sunt grasa, nu am puteri doar in mana stanga

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Renunta definitiv la dulciuri, sucuri, paine si paste fainoase, ca sa poti sa slabesti!
Intr-adevar, la 65 de kg este cam grasa si esti doar adolescenta, iar daca vrei sa impresionezi baietii, atunci pune mana si slabeste considerabil.
Cat priveste "slabiciunea" din mana stanga, este normala, toti dreptacii o avem!

| Raducons a răspuns:

Eu cred ca problema este psihica nu are legatura zaharul, este bine sa renunti la el dar nu e din cauza lui.

| Andreeaioan115 explică (pentru Raducons):

Nu e problema psihica, crede ma

| Raducons a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Daca era de la prea mult zahar ti se facea rau
Si eu am mereu asa ceva, simt ca nu am putere.
Am facut analizele si nu am nimic, glicemia era in limite normale.
Dar am ceva probleme cu depresia si sunt tot timpul obosit si casc toata ziua,

| FruttiFresh300 a răspuns:

Da! Zahărul in exces îți scade din putere, te face să devii slab. Am experimentat asta, nu e bine. Bagă legume și fructe.

| Andreeaioan115 explică (pentru FruttiFresh300):

Da mananc fructe si legume, deja de 6 zile nu imi trece, ti-e cat ti-a durat?

| FruttiFresh300 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

6 zile? Și de cât timp bagi zahar în exces? Ai auzit de detoxifiere?
Renunță la zahar o vreme și mănâncă alimente bogate în fier, adică chestii verzi. Știu, nu sunt faine, dar fac bine.
Mi-am revenit cam după o luna de zile în care am mâncat sănătos si echilibrat, adică după luna asta eram în stare să depun și eu efort.

| Andreeaioan115 explică (pentru FruttiFresh300):

Si aveai slabiciuni la mana? o miscai vag?

| FruttiFresh300 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu puteam sa țin cuțitul în mână să tai o roșie. Când am văzut ca e asa, am renunțat la dulce.

Răspuns utilizator avertizat