| IgoToHellForThis a întrebat:

Ce se intampla daca nu mananc nimic o saptamana intreaga? Vreau raspunsuri amanuntite si dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Slabesti extrem de mult, vei fi extrem de obosit, probabil o sa faci si gastrita. Sanse sa mori.

| YONTU a răspuns (pentru shadovv):

"Sanse sa mori." laughing
Corpul rezista 3 saptamani fara mancare 1 sau doar 3 zile fara apa! Mai intai gandeste si apoi scrie!

| shadovv a răspuns (pentru YONTU):

De unde sti ca rezista 3 saptamani fara mancare? Da, sanse sa mori. Sunt sanse sa mori in orice moment!

| Dyingfetus a răspuns:

Vrei sa slabesti.Sau cel putin dai impresia.E cam greu sa nu mananci o saptamana intreaga.Eu zic sa mananci si tu un mar, sau salata pe zi. Ceva daca tot vrei sa o ai pe Ana ca prietena.

| TheAce a răspuns:

Iti vei slabi organismul extrem de mult, ai sanse mari sa faci gastrita si chiar daca vei trece cu bine peste asta vei avea de infruntat efectul yoyo, iar 3-4 saptamani mai tarziu vei pune pe tine dublu fata de cat ai slabit. Un regim corect presupune 5 mese pe zi (3 mese principale si 2 gustari), toate intr-un regim caloric decent (excludem aici regimurile hipo si hiper calorice) si 2 ore de sport. Mancare sanatoasa, fara prajeli, paine, dulciuri, carbohidrati (nu ii elimini de tot dar ii folosesti in cantitati MICI) si exercitii fizice. O ora dimineata si o ora seara, daca doresti exista si ceaiuri pentru dieta si vei vedea minuni. Fara prostii gen ''nu mananc nimic''.

| IgoToHellForThis explică (pentru TheAce):

Multumesc de raspuns dar nu am mentionat nicaieri ca as vrea sa slabesc.Am vazut la televizor un caz despre un om care a ramas blocat intr'o pestera si a reusit sa traiasca 3 saptamani fara mancare. Vroiam doar sa confirm daca e adevarat :\

| TheAce a răspuns (pentru IgoToHellForThis):

E adevarat dar depinde de persoane. Paradoxal, cu cat esti mai gras cu atat poti trai mai putin fara mancare (invers fata de animale, care reusesc sa isi arda grasimea existenta). Recordul absolut e de peste 4 saptamani, teoretic sunt 3 saptamani dar asta variaza de la om la om. Oricum, e groaznic sa se intample asa ceva. Ma bucur ca nu doreai sa slabesti, era oricum o varianta complet eronata.

| Cosmin86 a răspuns (pentru IgoToHellForThis):

Depinde de om, de organism, de gentic, etc. Unii sunt mult mai rezistenti decat altii, daca ala a trait 3 saptamani, probabil 90 % din ceilalti oameni ar fi murit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Organismul ti se "va da peste cap".
Stomacul se va imbolnavi, vei slabi (pentru ca nu ai din ce sa iti iei vitaminele necesare), energie nu vei mai avea;
Poti muri, chiar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oare ce s-ar intampla? iata un mic indiciu:MOARTE.e logic

| IgoToHellForThis explică (pentru anonim_4396):

De fapt poti traii 3 saptamani fara mancare dar ajungi in stare critica.Si nu prea mai ai sanse sa traiesti.

| YONTU a răspuns:

Buna! happy Te vei afla mereu intr-o stare de dezhidratare si dupa o saptamana trebuie sa-ti "repari corpul" astfel:
1. Stand 3 zile in spital consumand numai glucoza lichida!
2. Prin foarte multa mancare!

| DedeeAndreea a răspuns:

Buna.In primul rand,eu iti sugerez sa nu faci acest lucru, deoarece iti distrugi sistemul imunitar. Daca nu mananci nimic o saptamana intreaga, te vei simti rau, fara putere, vei fi obosit/a si nu vei avea energie deloc.Hai sa nu ne gandim chiar la moarte! Putem rezista o saptamana fara mancare, dar nu mai mult! Si in plus, depinde de organism... Daca ai un organism puternic, rezista o saptamana fara mancare, dar daca nu...Nu stiu ce se poate intampla.Cel mai probabil iti pierzi cunostiinta pentru cateva secunde/minute.Bafta! Si sa nu cumva sa te gandesti sa nu mananci o saptamana! Viata e frumoasa, trebuie sa o traim si sa fim fericiti, nu sa ne facem rau singuri!

| ToffyNR1 a răspuns:

Daca te gandesti de ce l-au dat pe acel om la televizor, e din cauza ca e o minune, ca nu cred ca a fost singurul care a ramas blocat in pesteri, dar altii au murit si poate si ceva fake, daca nu a avut mancare 3 saptamani, apa de unde a avut? Si da sunt unii oameni care rezista fara mancare 3-4 saptamani, si fara apa maxim 5 zile, dar iti dai seama ca muschii se atrofiaza si nu mai au aceeasi forta ca inainte decat prin recuperari.Si daca te-ai fi uitat atent unde a fost acel om a fost faptul ca dupa o saptamana corpul incepe sa se manance singur, inclusiv muschiul cardiac(inima) deci de creier nu mai vorbesc.Asa ca acum ai aflat ce se intampla daca nu mananci o saptamana, te usuci si mori.Bafta!

| Anonim1000000 a răspuns:

Mori de foame laughing. Pot sa iti spun ca APA e cea mai importanta resursa. Daca nu mananci poti rezista pana la 5 zile ( o saptamana nu prea am auzit... ), iar fara apa traiesti doar o zi! Funda?

| urbanmika a răspuns:

Parerea mea este ca nu vei putea rezista 3 saptamani fara a te hrani ' corpul iti cere, iar daca nu vei manca cu siguranta nu vei mai fi bun/buna de nimic. nu incerca asta