| Onn3 a întrebat:

Daca iau anticonceptionale poate sa isi dea drumul in mine fara sa raman gravida, nu? E prima oara cand iau si nu prea ma pricep.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bănuiesc că eşti la prima folie de anticoncepţionale ( şi ţi-au fost prescrise de medic )...

Dacă ai început să le iei din prima zi de menstruaţie atunci majoritatea îşi fac efectul din acea zi - iar la altele, sau în cazul în care ai început tratamentul din zilele 2-5 ale ciclului menstrual, efectul contraceptiv există DOAR după 7 zile, deci începând cu ziua a 8-a.

Din acel moment el poate ejacula ( în vagin ) liniştit, fără riscul de a rămâne însărcinată.

Dacă iei CORECT pilulele ( zilnic la aceeaşi oră, fără să uiţi vreo tabletă, fără să iei alte medicamente/antibiotice care să le scadă efectul ) atunci eşti PROTEJATĂ ( în proporţie de 99-100 % ) împotriva unei eventuale sarcini.

Eşti protejată chiar şi în cele 7 zile de pauză ( în cazul anticoncepţionalelor cu 21 tablete ) sau în cazul tabletelor placebo ( la celelalte tipuri de anticoncepţionale ) - zile în care vei avea sângerarea similară menstruaţiei.

| Micesti_Mati_1979 a răspuns (pentru bursuc001):

Pot sa exzaculez ia ca ia belara si se teme sa nu ramane insarcinata

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca le iei corect 9prescrise de ginecolog, dintr-o anumita zi a ciclului menstrual, la ora fixa, fara sa iei medicamente care le pot influenta0 si te duci regulat la ginecolog pe toata durata tratamentului, ele te vor roteja foarte bine de sarcina (aproape la fel de bine ca prezervativul)

| Maaryyneelaa a răspuns:

Acum da, poate fara grija! Iubiti-va mult si sa aveti pofta!big grin

| Vix999 a răspuns:

DA. Grija mare totusi sa te protejezi extra in primele 7 zile de la prima pastila inceputa.
La fel, daca uiti sa iei una si trec 12 ore...iar 7 zile extra protectie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca poate. altfel de ce le mai luai.

| Fax a răspuns:

Nu ramai.doar sa nu uiti ora la care le iei, si sa nu lasi sa treaca mai mult de 12 ore de la ora la care ai stabilit sa iei pastila. daca uiti sau vomiti pastila la maxim 3-4 ore de cand ai luat-o, trebuie sa folosesti metode contraceptive suplimentare, timp de o sapt.

| Dexter27 a răspuns:

Procentul de a ramane insarcinata in timpul in care iei si pastile este destul de mare, asa ca sfatul meu este sa nu se termine in tine, pentru ca oricum esti la inceput si habar nu ai ce implica o sarcina si cum e cu pastilele. De aceea recomand dubla protectie ( ce e sigur e sigur ) dormi si u linistita si el. Sa aveti spor.