| Anonimus247nmn13 a întrebat:

Daca ramai insarcinata si esti in a 2 saptamani. ce mai poti face ca sa eviti sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din moment ce ai rămas însărcinată, NU mai ai ce face pentru "ca sa eviti sarcina" - doar un avort :(

Întreruperea de sarcină o poate face doar GINECOLOGUL!
http://www.provitabucuresti.ro/bioetica/avortul/proceduri-metode-avort

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

AVORT. Este singura modalitate de a opri din evolutie o sarcina formata.

| Anonimus247nmn13 explică (pentru corbulalbrosu):

Si cum se avorteaza? avand in vedere ca sunt doar 2 saptamani de la actul sexual...

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Anonimus247nmn13):

In acest moment nu se poate face avort. Aceasta se poate realiza doar cand sarcina va avea 5-6 saptamani.In acel moment inca nu este format nici macar embrionul, deci nu se poate vorbi de fetus deci se elimina din uter si in acest moment doar endometrul. http://www.desprecopii.com/saptamani-sarcina/saptamana-6-sarcina.html precum si http://www.copilul.ro/......11386.html

| Anonimus247nmn13 explică (pentru corbulalbrosu):

Si in acest moment... 2 saptamani nu se poate face absolut nimic?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Anonimus247nmn13):

Din pacate nu se poate face nimic in acest moment.Dar se poate merge la o clinica ginecologica sa-ti faca o investigatie completa strict obligatorie si necesara pentru a se stabili varsta exacta a sarcinii si pasii care sunt necesari a se urma in urmatoarele 2-4 saptamani.

| Emilian65 a răspuns:

Mergi la un medic ginecolog si spune-i ce doresti sa faci cu sarcina.