| Tiger7777 a întrebat:

Despre sindromul Klinefelter... Am 15 ani, 1.84 si 86 de kg adica sunt aproape supraponderal. Insa am sanii putin cam prea dezvoltati pentru un baiat... am si fundul crescut, par pe fata abia acum incepe sa mi creasca, ar putea fi sindromul Klinefelter sau pur si simplu sunt eu mai gras si de aia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu esti obez esti doar supraponderal, IMC-ul tau (indicele de masa corporala) este 25.40 maximul considerat normal fiind 25. Esti foarte inalt pentru varsta ta dar daca ai parintii sau bunicii inalti sau unchi/matusi foarte inalti ar putea fi normal. Dar daca in familia ta nimeni nu depaseste 1.75-1.80 si/sau ai bratele si picioarele foarte lungi in raport cu trunchiul atunci da, exista suspiciune de Klinefelter. Nici sanii nici fundul nu reprezinta o problema, ginecomastia (cresterea sanilor) la pubertate este normala si extrem de frecventa iar daca esti supraponderal sunt inca si mai mari/vizibili. La fel poti avea o conformatie mai feminina atat din punct de vedere al raportului talie/solduri cat si al modului in care se depune grasimea corporala.
Pentru linistea ta iti recomand o consultatie la medicul endocrinolog ca sa vezi daca ai ceva problema endocrinologica. Chiar daca nu ai nicio problema nu ar strica daca ai slabi macar 4-5 kg ca esti foarte tanar si acumularea de kg tinde sa se accentueze cu varsta.

| Tiger7777 explică (pentru andreia67):

Picioarele au cam 1m, iar mainile 73 de cm... e normal?

| andreia67 a răspuns (pentru Tiger7777):

Daca 1 m e lungimea cracului pantalonului masurata de la capatul cracului pana la cusatura dintre picioare este intr-adevar mult. Si bratele mi se par lungi. Acum e vorba si de proportie dar din ce spui sunt suspiciuni de Klinefelter. Mergi la endocrinolog sa te consulte si sa-ti precizeze diagnosticul.

| Staif a răspuns:

Aproape supraponderal? Nu baiete, esti obez peste masura. Nu imi spune de inaltime. Aminteste-ti de varsta ta.
Mergi la medic numaidecat. La endocrinolog.

| YouandI a răspuns (pentru Staif):

Cum îi poți spune că e obez?, Are vreo 2-3 kg in plus in rest e ok! E o greutate normala.

| Staif a răspuns (pentru YouandI):

86 kg la 15 ani! 86 kg la 15 ani inseamna 2-3 kg in plus? Esti inconstient. Nu ii mai incuraja si pe altii.

| Alexandru_George_2002 a răspuns:

Daca la staif 86 de kile inseamna supraponderal inseamna ca la el normal ar fi undeva la 40-50 de kg,
Esti oarecum ok la 1, 84 si 86 de kg.

| Huang a răspuns (pentru Alexandru_George_2002):

40 kg la 1, 84? laughing)) poate la 1.50