| alinuta01 a întrebat:

Hei am nevoie de ajutorul vostru urgent. De vreo 5 ani ma dor picioarele tare, dar nu stiu cum sa explic ca nu este durere de aceia cind te lovesti sau cind te doare capul. Simt cami dispare puterea din picioare sa parca mai am un pic si cad. Simt asta cind merg mult si repede, sau cind alerg, sau cind mie frig si am picioarele reci. Trebuie sa ma duc la un medic, dar as vrea ca cineva sa-mi spuna inaintea unui medic, ca poate ma calmez si eu, pina acum nu am luat in serios, dar acum ma dor di ce in ce mai tare, nu se umfla nu sunt vinete, doar ca simt ca numai am putere, si mi-e frica sa nu fie ceva grav. ajutati-ma va rog frumos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| diverse a răspuns:

Pot fi 2 cauze din cauza circulatiei dar daca nu esti ceva vizibil mi-e greu sa cred dar cel mai probabil e din cauza muschilor din cate am inteles de la tine doar cand mergi drum lung sau alergi find ca atunci muschi se contracta mai mult ca de obicei si faci febra asta e durera care o ai si bine inteles depinde si ce adidasi, tenisi, ghete porti cum are formata talpa eu iti recomand sa nu te sperii asa rau ca nu-i ceva grav dar sa mergi cat mai repede cu putinta la un control ca sa iti recomnade specialistul dar reped nu te speria succes si multa sanatate

| alinuta01 explică (pentru diverse):

Mi-au spus mai multi ca e din cauza ca merg mult, dar cel mai tare ma sperie faptul ca cite o data stau acasa, si daca am picoarele reci simt acelasi lucru, mulumuesc mult

| diverse a răspuns (pentru alinuta01):

Si eu am crezut ca am probleme cu rinichi si mi s-a spus ca din cauza frigului fin ca munti raman contractati

la fel pote si tie cand iti sunt picioarele reci iti raman muchi contractati

| alinuta01 explică (pentru diverse):

Mersi mult

14 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Du-te la medicul de familie sa-ti indice analize( hemograma, sideremie, calcemie, magneziemie). Probabil ai o carenta.

| alinuta01 explică (pentru Abh):

Poti saami explici cei aia carenta, pentru ca de mica am crescut in Italia si nu prea stiu bine limba

Abh
| Abh a răspuns:

Carenta = lipsa.In cazul tau, poate fi o hipocalcemie, de exemplu.

| SimonaCristina a răspuns:

Poate fi anemie, oboseala cronica sau insuficienta circulatorie periferica.

| dorin1990 a răspuns:

Probabi e de la circulatie cum zice colegul dar nu cred ca este atat de grav, incat 5 ani de zile nu ai avut ceva crize mai mari cred ca este o problema care se poate trata,

| Tibi45 a răspuns:

Trebuie să consulţi în mod rapid un medic "flebolog" (se ocupă de circulaţia sanguină a membrelor). Se pare că suferi de o circulaţie periferică deficitară a membrelor inferioare, care poate fi corectată dacă este luată în serios.
În caz contrar, se poate agrava în timp şi te aduce la maladia numită: "varice", care se poate termina prost, după un număr mai mare de ani (nu vreau să te sperii), aşa că ia-o din timp. Succes şi sănătate.

| RiRikk a răspuns:

Probabil ai lipsa de calciu sau poate se datoreaza stresului. Ai grija cu alimentatia si asigura-te ca mananci sanatos. Sa nu sari peste mesele principale ale zilei (mic-dejun, pranz, cina) si mananca multe fructe si legume si sa consumi multe lichide. Nu sunt medic si nu stiu sa iti spun nimic. Iti recomand sa consulti un specialist. O zi buna in continuare si stai linistita happy

| PamPam123 a răspuns:

S-ar putea sa fie o problema de circulatie..sau lipsa de vitamine. oricum..de 5 ani si nu te-ai dus la doctor? Acum depinde si ce varsta ai.

| alinuta01 explică (pentru PamPam123):

Am 15 ani

| PamPam123 a răspuns (pentru alinuta01):

S-ar putea sa aia probleme cu circulatia, sau lipsa de vitamine..cand ai facut ultimul set de analize?

| alinuta01 explică (pentru PamPam123):

Anul acesta in aprilie pentru ca am fost operata de apendicita