| PATRICIAANAMARIA a întrebat:

De cativa ani ma confrunt cu un tic nervos si anume sa tin maxilarul de sus peste cel de jos. Maxilarul de sus a cam inceput sa se deplaseze in fata astfel ca eu voi avea nevoie de aparat. Dar daca eu o sa am aparat eu voi tine gura tot asa si nu o sa aiba nici un efect. Si daca scot aparatul o sa mi se deplaseze la loc. Imi puteti spune va rog cum sa ma las de acest tic? Fara autocontrol si psiholog ca le-am incercat si nu a mers

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

>> Fara autocontrol si psiholog ca le-am incercat si nu a mers

Ai incercat cu meditatie? Mergi la cineva priceput sa te invete ca sa te poti concentra pe muschii fetei.

Mai poti incerca cu hipnoza.

Mai poti incerca cu un psihoteraput priceput si cu o tehnica mai profunda. Nu cu pedepse, intariri negative, pozitive sau alte interventii comportamentale.

Mai poti incerca la acupunctura. In combinatie cu ceaiuri / ierburi pe care ti le da medicul acupuncturist.

Bafta!

2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Eu scap oamenii de ticuri nervoase tragandu-i de perciuni.
Daca ai un prieten bun sau o persoana care e mai multa vreme langa tine, spune-i ca de fiecare data cand te vede ca faci asta sa te traga de perciuni, sau sa iti dea cu un liniar peste degete, ceva care sa te doara. Si tu sa nu faci nazuri cand iti primesti pedeapsa. In cateva saptamani pana la cateva luni o sa scapi de ticul nervos. Bafta.

| seth2016 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Cu electrosocuri e mai eficient. laughing Cel putin dupa soc nu mai misti. laughing