| anonim_4396 a întrebat:

Iau Rovamicină pentru infecţie la măsea de vreo 4-5 zile, însă măseaua mea astăzi s-a umflat foarte tare dar nu mă doare, simt doar pulsaţii la nivelul obrazului unde se află infecţia. La dentist am fost şi mi-a spus că până nu îmi trece infecţia nu are ce să îmi facă şi să iau antibiotic. Ce altceva să mai fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca pastilele nu isi fac efectul dentistul va fi nevoit sa iti intepe punga de puroi, scoate mizeria si iti repara dintele cariat. Eu am patit-o si a cam durut.

| cat a răspuns:

Da, cat este infectie medicul nu o sa-ti faca ceva, doar poate sa-ti dreneze puroiul. Mai poti sa pui comprese cu apa rece iar cand dormi sa nu adormi pe partea cu infectia. Orice incalzire a zonei ajuta infectia in loc sa o stagneze. Daca constati ca nu iti trece poate e bine sa mergi si la alt medic sa asculti si o a doua parere. Multa sanatate.

| Emmeii a răspuns (pentru cat):

Am să fac asta, însă abia joia viitoare am programare! Ce să fac în tot acest timp, dacă infecţia s-a strâns într-un loc?

| cat a răspuns:

Si la medicul tau poti merge in regim de urgenta daca ai constatat ca problema ta se agraveaza. El poate sa intervina in functie de situatie. Sanatate.

| Emmeii a răspuns (pentru cat):

Mulţumesc mult!
Infecţia s-a strâns acum într-un loc şi nu am durere decât la atingere, iar abia joi mă duc la alt dentist să văd ce îmi spune.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mergi la ALT stomatolog pentru un DRENAJ ( aşa cum îţi spuneam anterior )!
Ori la serviciul de Gardă Stomatologie/Maxilo-faciale!

Toate cele bune.