| anonim_4396 a întrebat:

La 10 ani am avut acident vascular cerebral, acum am 14ani si simt uneori ca ma apasa ceva ini interiorul capului in partea dreapta sus,poate fi iar ceva grav? poate fi o tumoare, chist sau doar oboseala?(mentionez stau 4-5ore la calculator)si ma culc tarziu 23-1noaptea,sper sa nu fie ceva grav

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
| Reek54 a răspuns:

Poti avea un cheag de sange, sau un inceput de tumoare, nu se stie.
Si e periculos sa stai mult timp in fata calculatorului, deoarece radiaza, limiteaza-te la 2, maxim 3 ore pe zi, si culca-te noaptea la maxim 22 sau 23.

| AN0NIN a răspuns (pentru Reek54):

Nu ma mai speria, daca aveam asa ceva nu cred ca mai puteam posta intrebarea, cand am avut acidentul la 10 ani abia puteam merge si nu ma puteam misca,

| Reek54 a răspuns (pentru AN0NIN):

Copile, daca e abia la inceput poti avea doar niste simple dureri, dar cu timpul se agraveaza.
Trebuie sa te duci sa faci analize si sa iti spuna mediucl ce ai care este specialist in domeniu, noi nu iti putem spune concret ce ai.

| AN0NIN a răspuns (pentru Reek54):

Si cam in cat timp se va agrava?

| Reek54 a răspuns (pentru AN0NIN):

Depinde de ce grad este tumoarea.
GRADUL I. Formatiunea tumorala se mareste incet, celulele tumorale seamana cu celulele normale si rar se raspandesc in tesuturile din jur. Exista posibilitatea extirparii intregii tumori prin operatie.
GRADUL II. Formatiunea tumorala se mareste incet, dar se poate raspandi in tesutul din jur si se poate transforma intr-o tumora de grad mai mare.
GRADUL III. Formatiunea tumorala creste rapid, exista posibilitatea sa se raspandeasca in tesutul din jur si celulele tumorale arata foarte diferit de celulele normale.
GRADUL IV. Formatiunea tumorala creste foarte rapid, celulele tumorale arata foarte diferit de celulele normale si este dificil ca boala sa fie tratata cu succes.
Sansa de recuperare (prognosticul) si alternativele de tratament depind de tipul, gradul si localizarea tumorii, de posibilitatea de a fi ramas celule canceroase restante dupa operatie sau ca ele sa se fi raspandit in alte parti ale corpului.
Tu trebuie sa te duci la control, chiar daca parintii tai nu vor, si sa speram ca nu este vorba de o tumoare.

| mixxjim a răspuns (pentru Reek54):

Ce fel de medic esti, ce specializare ai?

| AN0NIN a răspuns (pentru mixxjim):

Voi vorbi cu parintii mei ca sa merg la control, mentionez ca am fost acum 2 ani, si mereu fac un RMN dupa care stau 24ore nemiscat, profesorul care m-a operat mi-a zis ca am un Varf de Nidus (o ramasita) mi-a spus ca nu-i grava si daca se poate sa fac o Gama cnife (parintii mei au zis sa mai stau catva ani deorarece la 10 ani am fost supus unor radiatii foarte mari si dupa operatie am lesinat de 4-5 ori in 1an jumate, multumesc de ajutor

| mixxjim a răspuns (pentru AN0NIN):

N-ai de ce, sanatate multa, ai grija de tine!

| Reek54 a răspuns (pentru mixxjim):

Nu sunt medic

| AN0NIN a răspuns (pentru mixxjim):

Multumesc la fel

| AN0NIN a răspuns (pentru Reek54):

Pai nu-s dureri is apasaturi

| AN0NIN a răspuns (pentru mixxjim):

Dupa ce va dau funda mai pot discuta cu dumneavoastra?

| mixxjim a răspuns (pentru AN0NIN):

Sigur ca poti, poti si fara sa-mi dai funda, dar sa stii ca nu sunt medic happy

| AN0NIN a răspuns (pentru mixxjim):

Nu conteaza vreau doar sfaturi, si dumneavoastra da-ti sfaturi bune

| mixxjim a răspuns (pentru AN0NIN):

Cu placere, oricand, daca pot si ma pricep

| mixxjim a răspuns:

Stai prea mult la calculator si te culci prea tarziu noaptea, singur ti-ai dat raspunsul happy daca spui ca ai avut probleme mergi la un medic sa te vada sa te linistesti, dar ai grija ce faci ca acum, cu caldurile astea organismul e supus unui stres destul de mare, nu te mai forta si tu. daca aveai chist sau tumoare, Doamne fereste, aveai alte simptome si nu mai stateai sa ne intrebi pe noi aici, deci nu e asta dar mergi la un control totusi. ai grija de tine, numai bine!

| AN0NIN a răspuns (pentru mixxjim):

Pai nu stau noaptea la calulator,tumoare si chist mi-au spus alti utilizatori de pe acest site,am mai postat aceasta intrebare si am crezut ca au dreptate,oricum doctorul mi-a zis ca-s un copil normal, sincer nu prea suport caldurilea astea, am vorbit cu parintii mei si au zis ca poate mergem vara asta la control, dar nu se stie sigur, ei mi-au zis sa ma calmez ca e doar imaginatia mea(ca-mi fac prea multe griji si ca stau mult la pc) si eu is de acord da as vrea sa merg la un control ca sa ma linistesc, Multumesc de ajutor

| mixxjim a răspuns (pentru AN0NIN):

Am inteles ca nu stai noaptea la calculator, dar tot te culci tarziu si tot stai prea mult la calculator. cei care ti-au spus ca ai una sau alta sunt probabil colegi de generatie cu tine, care au vazut prea multe filme proaste. niciun medic sau om cu capul pe umeri nu o sa-ti spuna ca ai una sau alta pentru ca asta se poate spune numai in urma unor teste si analize serioase, nu doar ca spune cineva ca-l doare capul. pe mine daca ma doare capul acum pe partea stanga inseamna ca am tumoare, poti sa spui asta? nu, dar iti spun eu ca am stat in curent, de-aia ma doare happy insa, tinand cont ca ai avut probleme, este intelept sa mergi la un control la medic, si asta le poti spune parintilor tai. chiar daca e doar imaginatia ta e mai bine sa va asigurati ca e asta si nu altceva.

| AN0NIN a răspuns (pentru mixxjim):

Un user mi-a zis ca tumoarea este in prima vaza(de abia aparuta) sincer ma simt putin ciudat dar is constient de tot ce fac, gandesc la fel adica, nu am uitat nimic

| Empathizer a răspuns:

Durerea poate fi o sechela dupa AVC. Dar nu te baza pe asta. E necesar sa mergi din nou la medic, pentru a exclude alte cauze.

Nu pierde noptile la calculator. Noptile pierdute cresc riscul de diabet zaharat si AVC, iar tu, care ai avut deja un AVC, ai un risc mult mai mare sa faci inca unul.

... si, cand va fi sa-ti alegi o meserie, alege una care nu presupune lucru de noapte.

| Lussy2 a răspuns:

Eu iti recomand sa nu mai stai asa mult in fata calculatorului si a televizorului stai cat mai mult in aer liber si spune-le parintilor tai sa mergeti la un doctor