| Zambet a întrebat:

La 14 ani e bine sa folosesc tampoane? Sunt virgina. Sunt sportiva si nu ma simt in largul meu cu absorbant. Fac handbal si cum sar si toate astea ma simt nasol.laughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| arrriadna a răspuns:

Salut.
Pai exista un RISC despre care vad ca n-a zis nimeni si, de fapt, nici nu se prea vorbeste in general, fiindca nu face bine la vanzari (aflii abia discutand cu un ginecolog)
Tampoanele nu sunt chiar asa sterile cum se crede, datorita procesului de fabricatie. Ca sa stea in forma aia se fac sau contin (nici eu nu mai stiu exact) un praf care poate produce o garmada de belele in mucoasa vaginala. Ginecologii spun "pasarica e cea mai curata parte a corpului", fiindca toate secretiile ies in afara. Deci e o zona extraordinar de sensibila. Tampoanele predispun la diverse infectii si mai ales in perioada menstrei corpul e sensibil.
Cand esti "pe stop" nu curge doar sange ci si bucatzele fffff mici de tesut. Daca pui "dop" pe unde mai ies alea?! Nu ies... si te trezesti la 25 de ani ca ai un chist si nu stii de unde.
Poti folosi tampoanele doar cand ai meci sau n-ai incotro, stii? Ca mare exceptie. Parerea mea, tu faci cum crezi.
In locul tau mi-as pune tampoane d-alea "de noapte" ca sunt luuungi si laaate si mi-as lua si un slip normal, ca e din lycra (deci elastic) si tine "obiectu" lipit si "la locul lui".
Si off topic. Daca maica-ta e o tipa deschisa la minte dar ai tu o retzinere intreab-o gen "Colega X s-a gandit ca.". In felul asta aflii parerea ei fara sa fii acuzata de cevawinking

| Denisse_8813 a răspuns:

Da. Poti folosi tampoanele cele mai mici sau cel mult de marime medie(daca sunt mai mari este posibil sa ai un pic de disconfort). Tamponul nu te dezvirgineaza. Acest lucru nu este posibil nici cu degetul asa ca nu-ti face griji(nu este indeajuns de mare)! Foloseste cu incredere! Sunt mult mai confortabile... happy

| Deea a răspuns:

Si eu folosesc tampoane si am 13 aniwinking
stai linistita

| Zambet explică:

Denisuca sincera sa fiu cu mama nu prea imi place sa vorbesc despre asta. Stiu ca si ea a trecut prin asta. Dar sunt in faza de adolescenta si nu prea mai imi place sa vorbesc cu ea. Mai bine cu o prietena. Stiu ca nu e bine ce fac, sunt constienta. Dar nu stiu ce e cu mine. Intelegi? oh go on

| Zambet explică:

Scuze, ma adresam lui mary 9524

| anonzone a răspuns:

thinking chestia e ca din cate stiu nu e bine sa faci miscare cand iti vine cicul da ma rog... oricum, always sunt cele mai bune. Dar nu are nimic ca folosesti tampoane, am o prietena de 11 ani caruia i-a venit ciclul si le foloseste.thinking

| alinaoprea17 a răspuns (pentru anonzone):

E in regula sa faci miscare in schimb nu e bine sa faci efort adica sa cari greutati etc.

| mary9524 a răspuns:

Da. din cate am inteles da. doar sa ai grija sa le pui corect si sa le iei pe alea mai mici sau medii. vorbeste cu mama ta mai mult iti va explica mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am menstruatie de la 11 ani acum daca tu te gandesti la ob si ai 14 ani cred ca o sa te doara putin daca inca esti virgina iti zic din propria experienta am 17 anihappy

succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ok, stai linistita!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu erai virgina puteai sa iti pui AB

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sa zic de 14 eu am 11 si mi-a venit de trei luni iar eu fac dansuri, inot si gimnastica si daca port tampoane normale mai ales la gimnastica mi se poate vedea...si nu stiu dc mi-a venit asa devreme fiindca am 35 kg si NU am sanii mari. Si din aceasta cauza nu vreau sa renunt mai ales pentru ca mi-am facut mukti prieteni dar cei mai multi mi i-am fac la dansuri. Mai am prietene care au aceeasi probleme si ele lipsesc cand sut pe stop. SI nu stiu CE SA MA FAC! DACA esti mai infomata imi poti spune si mie!

| alinaoprea17 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti folosi tampoane de marime mica nu patesti NIMIC

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da de ce nu si eu am 12 ani si folosesc tampoane

| senorita.ro a răspuns:

Uite un articol care s-ar putea sa te ajute :) http://www.senorita.ro/sanatate/ginecologie/115-ce-tampoane-sa-folosesti-

| mandy3 a răspuns:

Stiu cum este.eu joc volei.sunt unele mai mici care iti dau confort

| nukulik a răspuns:

Depinde de ce tip de himen ai. Daca te uiti intr-o carte de anatomie o sa vezi ca exista mai multe tipuri. Insa stai linistita. Daca iti rupi himenul inseamna ca nu mai esti virgina antomic, insa psihic ramai aceeasi.