| Tataru_Ionut_2001 a întrebat:

Pentru cei care au avut fractura la mana fără deplasare. Cat a durat până sa puteti folosi mana ca inainte? Exista posibilitatea de a imi pune mana in ghips încă odata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Goddessss a răspuns:

Hey!
Nu știu ce sa iti zic referitor la mână, dar pot sa iti zic povestea mea. eu am avut o data piciorul in ghips si dupa iarăși '' l-am rezolvat''. laughing
Făceam frumos sport in decembrie 2017 in casa ca de obicei si nu știu cum Dumnezeu dintr o data la genunchiul stâng s-a auzit o chestie super ciudata, gen ca o pocnitura si aia a fost. Am stat in ghips o luna si un pic, aveam entorsa de gradul 2 si niste dureri oribile.
ok... M am gândit ca na poate am alergat mult prea mult si prea repede mai demult si poate de aia s-a întâmplat. Ok trecem peste.
in 22 iunie 2019 ghici ce am făcut din nou?
Am fost cu ai mei la grătar, o fost un câmp plin cu floricele si no, am zis sa alerg si eu ca nebuna.
Am alergat ca o proasta extrem de repede si iarăși am făcut o entorsa tot acolo. Partea nașpa era ca de atunci eu practic numai pot sa alerg ca mai demult. Mi dor de vremurile alea.
Deci, referitor la întrebarea ta. Nu, nu se reface ca inainte.
Nu vreau sa te supăr sau ceva, dar asta e adevărul.
Alergatul pentru mine era punctul meu forte, ma feream de câini sau de persoane dubioase, iar acum... nu prea pot.
De alergat pot sa alerg, dar usor.
Cand sa fac genuflexiuni sau sa urc scările, uneori aud un pocnit la genunchi.
nu știu ce o sa fac pe viitor, dar un RMN nu ar strica, ca gen chiar ma deranjează.
Sănătate!
si nah, daca o sa imi fracturez cândva mâna, o sa iti spun?

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru Goddessss):

Hmm...interesanta poveste, eu mi-am fisurat mai bine spus capătul osului antebratului si asta doar pe o parte după ce m-a luat valul si am dat cu pumnul prea tare in sacul de box

| Eugen80 a răspuns:

Se scoate gipsul dupa 15-20 zile, in unele cazuri mai grave 30 de zile. Dupa ce se scoate gipsul, se analizeaza de catre medicul ortoped. In functie de recomandarile lui vezi ce se intampla mai departe cu mana. Mana "ca inainte" niciodata. Procentul de recuperare poate fi pana la 80-90%, dar niciodata 100%. orice se intampla oaselor se va simti dupa o anumit varsta. In prezent e bine sa eviti miscarile care forteaza exact zona fracturata! E bine sa faci recuperare, sa folosesti unguente si orice recomanda medicul, dar incearca sa consideri mana in "safe mode". Nu o forta ca si cum nu s-a intamplat nimic la ea. Mana in ghips inca o data este doar decizia medicului, dar inca o data nu se pune decat daca nu este ok de prima data si asta insemna ca va trebui reasezat osul/tendonul sau ce ti s-a fracturat, se monteaza eventual si o atela si apoi se repune in ghips. Sa NU te apuci singur sa te "tratezi" pentru ca poti ajunge la probleme mari pe viitor.