| милaя a întrebat:

Remedii contra cosurilor, punctelor negre, si punctelor albe de sub ochi? raspunsuri, solutii? dau fundita! mersi anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

1. Pasta de dinti
Aplica pe cos, inainte de culcare, o cantitate mica de pasta de dinti. Daca nu dispare de tot, cu siguranta marimea lui se va diminua dramatic. Spala fata de dimineata si aplica o crema puternic hidratanta, mai ales in zona in care ai aplicat pasta de dinti, cu siguranta o sa-ti deshidrateze tenul.

2. Otet
Daca ai o urgenta cand vine vorba de cosuri poti sa folosesti linistita si otetul. Ai grija, foloseste foarte putin pentru ca s-ar putea sa te intepe si sa te irite. Daca ai un ten sensibil, dilueaza otetul cu apa (fiarta si racita in prealabil).

3. Miere
Imediat ce cosul isi face aparitia aplica putina miere. Adauga si un plasture deasupra si mergi linistita la culcare. Sansele ca el sa dispara cand te vei trezi in urmatoare zi sunt foarte mari. La fel ca si in cazul pastei de dinti, hidrateaza foarte bine a doua zi fata si zona in care se afla cosul.

4. Picaturi de ochi
Poate parea bizar, dar se pare ca este adevarat: picaturile de ochi te pot scapa de un cos "nastrusnic". Toarna cateva picaturi de Visine (sa zicem) pe cos si ai sa vezi ca roseata si umflatura va disparea in scurt timp.

5. Fulgi de ovaz
Fierbe cativa fulgi de ovaz intr-o oala cu apa, lasa terciul sa se raceasca si aplica-l pe fata la fel cum ai face si cu o masca.
Lasa masca sa actioneze in jur de 15 minute si curata fata cu apa. Roseata va disparea, iar marimea cosului va fi considerabil mai mica.

Surse: http://www.mayra.ro/......-urgenta/; http://www.mayra.ro/......rgenta/2/; http://www.mayra.ro/......rgenta/3/; http://www.mayra.ro/......rgenta/4/; http://www.mayra.ro/......urgenta/5/

| PulbereDeStea a răspuns:

Usturoiul este bun pentru cosuri si puncte negre.Il poti lua ca un medicament dimineata si seara inainte de mancare si te poti da cu usturoi crud pe fata.Adica o bucatica dinaia mica o iei o cureti o tai in doua sau trei depinde pentru ca unele bucati sunt chiar mari si te dai pe fata. Poti cauta si pe google despre usturoi.Pana si vedetele folosesc aceasta metoda.

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Eu am avut foarte multe puncte negre si coșuri, pe toata fata. Nas…bărbie…gat…etc
Am mers la un doctor dermatolog foarte bun si mi-a dat un tratament anti-acnee super.

Medicul mi-a dat sa îmi cumpăr tratament anti-acnee e pe baza de creme cu 100% ulei pur de arbore de ceai(Tea Tree) de la Thursday Plantation

In câteva zile deja efectele se vedeau, tenul a devenit mai luminos, iar costurile si punctele negre au început sa se usuce.
Apoi treptat s-au uscat complet si am rămas cu un ten foarte curat si fără urme lăsate de coșuri.
Iți recomand cu ceea mai mare încredere produsele, pe mine m-au ajutat.

| Iulici94 a răspuns:

E bine mereu seara inainte de culcare sa te cureti pe fata chiar daca nu te.ai machiat in ziua respectiva.