| andy14 a întrebat:

Sal TPU acum doua saptamani m-a muscat un un canine vacinat de casa(este al unui prieten cainele) m-a muscat prin pantaloni dar colti nu au trecut de pantaloni si mi-a lasat o urma mica am spalat rana cu apa si sapun, am dat cu spirt si cu gel de aloevera intr-o saptamana nu se mai vedea rana dar ma doare mai sus de rana. Oare am ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trece mai greu.Nu e cazul sa te impacientezi.Muscatura de caine e dureroasa si in zona unde te-a muscat se invineteste si se intareste pielea.Trece in maxim doua saptamani.

15 răspunsuri:
| Andrei_Mardare_1999 a răspuns:

Nu ai patit nimic din cauza cainelui si mie mi s-a intamplat la fel anul trecut

| costy20br a răspuns:

Fa-ti vaccin antirabic

| viotedy a răspuns:

Nu ai nimic, daca era vaccinat.

| andy14 explică (pentru costy20br):

Vaccinul antirabic(antitetanus) se face in 24 de ore

| MozZatY a răspuns:

Nu e cazul de vaccin sau ceva, daca nu te-a patruns cu coltii, durerea poate sa fie de la presiunea dintilor pe os, dar repet, daca nu te-a impuns cu dintele e ok

| andy14 explică (pentru MozZatY):

De fapt mi-a curs putin sange (atat de putin incat doar s-a facut crusta la rana)

| wolder a răspuns:

Nu cred ca e grav
daca nu-ti trece in cateva zile mergi macar pana la medicul de familie

| andy14 explică (pentru anonim_4396):

Deci de la muscatura 4 saptamani ca au trecut 2 saptamani si ma mai doare zona unde m-a muscat si mai sus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru andy14):

Da,asa greu trece.Pe iubita mea a muscat-o un caine rau de tot, ia bagat in picior toti coltii.se invinetise si se facuse o crusta tare cum ziceai si tu.Am fost si la medic si a zis ca nu e graf pentru ca nu a sfasiat carnea.I-a dat un antibiotic pe care nici nu l-a luat.A trecut in timp.Acum e bine si iubita si cainele, bine mersi.Totusi,am am observat ca de atunci iubita e cam rea, precum acel caine.laughing Glumesc.O zi buna.

| andy14 explică (pentru anonim_4396):

laughing o zi buna si tie

| andy14 explică (pentru anonim_4396):

Salut au trecut 3 saptamani de cand m-a muscat si ma doare si mai tare piciorul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru andy14):

Atunci fugi repede la medic, e posibil sa se fi infectat.

| andy14 explică (pentru anonim_4396):

Am facut programare la doctoru de familie dar mi-a mai trecut din durere ma doare in zona muscaturi dar putin si cand ma doare cand nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru andy14):

Pai doar ti-am zis ca trece de la sine.Bine ca tu fiind copil, trece un pic mai greu. Iubita are 35 de ani si i-a trecut abia in 3 saptamani dar a fost muscata adanc.Medicul de familie i-a zis ca nu e grav si i=a prescris niste antibiotice care nici nu le-a luat.Chestia e ca nu a dat atentie prea mare muscaturii cum faci tu.las-o in buba ei si os a vezi ca trece, nu-i mai da atentie, ocupa-te cu altceva.

| andy14 explică (pentru anonim_4396):

Ok mersi mult