| Giberto a întrebat:

Am 14 ani si acum un an mi-am scos ambii canini de lapte de sus. Cand mi i-am scos, caninii permanenti crescusera deja in fata celor de lapte (iar eu mi-am dat seama destul de tarziu) asa ca dupa ce i-am scos pe cei de lapte caninii permanenti au ramas mai in fata. "Strambi" nu e un cuvant potrivit, pentru ca sunt cam la fel de drepti ca si ceilalti, doar ca sunt vizibil mai in fata. Solutia logica si simpla ar fi fost aparatul dentar, dar nu il sufar eu.
Ce as putea sa fac? Ar fi de ajuns sa aplic presiune cu degetele pe ei in fiecare zi? Cam cat timp ar dura sa isi revina? Dupa cum spuneam, nu sunt intr-o pozitie extraordinar de rea, dar sunt vizibil mai in fata fata de restul si se vede urat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Că îl suporți sau nu, aparatul dentar este soluția. O să te înveți cu el. Cu mâinile nici macar nu poți să-i gâdili.
O altă soluție este ca să fie scoși și puși alții aliniați perfect; vor fi dintr-un alt material prelucrați frumos. Dar asta costă.

| Giberto explică (pentru anonimg):

Ei nu s-or alinia si de la sine? Ma gandesc ca daca ii imping si eu, poate cu timpul se rezolva

| Preotul500 a răspuns (pentru Giberto):

Nu are nici o logica, decat sa-i rupi eventual prin forțare. Du-te cu părinții și vorbeste cu stomatologul pentru ati recomanda aparatul dentar. Te vei obișnui cu timpul.

| anonimg a răspuns (pentru Giberto):

Nu stiu exact cum functioneaza "sistemul" de indreptare. Dar banuiesc ca ei trebuiesc sa fie in mod continuu tinuti sub presiune. Iar tu in timpul noptii nu poti sa faci sta, nici cand mananci, nici cand razi si nici cand plangi.
Nu-ti va parea rau daca vei purta aparatul dentar.

| Giberto explică (pentru Preotul500):

Nu apas asa tare? doar aplic niste presiune 2 minute pe zi