| anonim_4396 a întrebat:

Salut, eu sunt perfect pentru "sala" adica nu am burta, nu sunt gras dar am si ceva grasimi de inlocuit, eu nu fac deloc exercitii fizice si totusi raman slab chiar daca mananc de 5-6 ori pe zi dar vreau sa "fac muschi" pot sa fac maxim 5 flotari si dupa cad ca un sac de cartofi, cam ce ar trebui sa fac la inceput in stadiul asta? de cate ori pe saptamana ar trebui sa ma antrenez (pot si 7, am vointa) si cat timp pentru ca dupa max 30 de min deja ma plictisesc asta pentru ca nu am un program si nu stiu ce sa fac adica fac 5 flotari dupa 10 min alte 5,

Cea mai importanta intrebare : Pot sa fac muschi dar sa mananc orice oricat la orice ora?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| nugasescusernameliber a răspuns:

Legat de alimentatie, ar trebui sa te axezi pe hrana de calitate, proteine, carbohidrati complexi, legume multe, lactate proaspete.
Odata ce vei mari timpul de antrenament so pofta de mancare va creste.
Legat de sport, tocmai aici gresesti, le faci din rutina, oarecum obligatie. Fa sport cu drag, gandeste-te la beneficii si bucura-te de fiecare miscare, vei vedea ce stare de bine ai dupa si ca devine o pasiune cu timpul.
Azi fa 3 flotari, maine 4, poimaine 5...creste treptat numarul si-ti creste si rezistenta. Strict flotari e prea putin, incearca antrenamente complexe, cauta pe Youtube "men workout" eventual incepe cu ceva pentru incepatori si inspira-te de acolo pentru diversitate.

6 răspunsuri:
| Omis a răspuns:

Cati ani ai?

Nu prea poti sa mananci ce vrei, la orice ora si totodata sa faci si muschi. Conditia fizica se intretine, nimeni nu spune ca e usor. Cel mai greu e la inceput.

In primul rand, clar, trebuie sa ai o alimentatie sanatoasa. In al doilea rand, ca sa faci muschi trebuie sa mergi la sala, acasa nu prea poti lucra muschii asa cum vrei tu, iar acolo ai antrenori, ii poti intreba ce exercitii poti face, la ce aparate sa lucrezi. In al treilea rand, poti include in alimentatia ta proteinele, insa trebuie sa ai grija de unde cumperi si ce cumperi.

Sper ca te-am ajutat.
Spor la treaba!

| Veverita229 a răspuns (pentru Omis):

15 ani, am 2 gantere de 10 kg, nu vreau sa ridic greutati care au riscul de a stagna cresterea, daca ai putea sa imi spui cu ce sa incep si in ce consista o alimentatie sanatoasa as fi foarte bucuros happy

| Omis a răspuns (pentru Veverita229):

Ce inaltime ai?

La tipurile de exercitii pe care sa le faci nu prea stiu sa-ti raspund, pentru ca eu fiind fata, fac fitness, nu prea cred ca te ajuta laughing, sau cel putin nu asa cum vrei tu. In schimb, daca nu vrei sa mergi la sala, poti cauta tutoriale de genul asta pe Youtube.

Nu sunt nutritionista. mananc ce cred eu ca e sanatos si ce imi face bine. In orice caz, orice e cu grasime se exclude, nimic in ulei, nici macar cartofi prajiti (e greu, stiu ca e greu, si mie mi-a fost greu sa ma despart de ei laughing ), carne de porc, nu, si in general nimic cu consistenta grea. Carnea de peste si de pui e recomandata. Salatele sunt bune, ma refer la cele cu legume, nu cele boeuf sau de vinete. Dulciuri nu prea. no, ce sa zic laughing, cam asa fac eu.
Hidratarea e importanta, foarte importanta, iar aici ma refer la apa, nu la cola. Macar 1 litru de apa pe zi, acum ca e sezon rece, vara 2 sau poate si mai mult, depinde de persoana.

P.S. Cand incepi exercitiile, nu prea ajunge o jumatate de ora pe zi, mai ales ca e vorba despre pus masa musculara, asa ca nu te opri dupa primele 10 minute cand simti ca nu mai poti, ca asa nu ai rezolvat nimic. E normal sa fie greu la inceput, dar tinandu-te de treaba, pe parcurs o sa-ti fie tot mai usor.

| Veverita229 a răspuns (pentru Omis):

Am 1 86 si sunt destul de sigur ca e imposibil sa renunt la carne de porc si cartofi dar o sa incerc mersi mult

| Omis a răspuns (pentru Veverita229):

Fara sacrificii nu prea facem treaba, asa ca spor in toate!

| Creierash a răspuns:

Adu-ti intai corpul la conditia fizica optima: mananca cele 3 mese pe zi (obligatoriu micul dejun), bea multa apa, culca-te la cel tarziu miezul noptii, dormi 8 ore minim.
Fa flotari si genunflexiuni (nu conteaza daca nu poti, ele sunt cele mai utile).
Dupa ce vei face asta timp de 3 saptamani, abia apoi vei putea afirma "sunt perfect pentru sala si vreau sa fac muschi".
Daca te grabesti, o sa te enervezi ca nu vezi rezultatul, si o sa abandonezi.
Mult succes!