| roby223 a întrebat:

Salut, stiți cumva cât durează tot procesul unei operații de micșorare a stomacului? Ma refer la analizele si investigatiile dinaintea operației, operația in sine si recuperarea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Din ce am vazut eu, ca s-a operat recent o cunostinta, cam o luna au durat analizele de dinainte, 3 zile a stat in spital dupa operatie iar primele 2 luni au fost destul de nasoale pentru ea. Dar acum e super ok, mananca infiorator de putin adica mai putin decat mananca un copil de un an, nu are probleme, analizele i-au iesit ok si a slabit undeva la 40 kg in aprox 5 luni.

| Salontanul a răspuns (pentru sofisis):

Cat a costat operatia?

| sofisis a răspuns (pentru Salontanul):

In jur de 5000 euro

| Salontanul a răspuns (pentru sofisis):

Multumesc!

| roby223 explică (pentru Salontanul):

In unele tari pentru tineri ii gratuita

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt 2 tipuri de operatii pentru "micsorarea stomacului':
1. Cand se taie /se elimina o parte a stomacul bolnavului. Asemenea operatie se face cand o parte a peretelui stomacului este distrus (cancer, perforare accidentala etc.). In asemenea cazuri sansele de supravietuire sunt in functie de starea stomacului si rezistenta corpului bolnavului.
2. Cand se doreste doar micsorarea greutatii bolnavului, adica a cantitatii de mancare consumate deodata. Se monteaza un inel la gura stomacului, iar pragul de senzatie de saturatie (inclusiv mancarea care incape in stomac) vor fi reduse. In aceste cazuri timpul de refacere este asemanator ca in cazul herniei, adica dupa 6 luni este vindecare completa, bolnavul poate face si eforturi aproape normale.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Luni de zile, cu recuperare cu tot. Eu nu recomand asta.

| roby223 explică (pentru sadrian46):

Am stat de vorba cu doctorul de familie si miha spus ca a avut pana acum 15 pacienți care s-au facut operatia si nu au avut probleme

| sadrian46 a răspuns (pentru roby223):

Dar când sunt probleme, știi cum e? Ca ultim remediu.

| roby223 explică (pentru sadrian46):

Nu stiu cum e? Nici nu stiu ce inseamna asta?

| sadrian46 a răspuns (pentru roby223):

Deces.