| PascuBogdan a întrebat:

Am si eu o problema, de fiecare data cand ma culc scrasnesc din dinti si nu stiu de ce si unde trebuie sa ma duc sa rezolv problema asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Se numeste Bruxism si e o chestie care tine de probleme neurologice (psihice)!
Google is your fiend!

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Cred ca totul pleaca din capul tau si trebuie sa te relaxezi /sa scapi de stres
http://www.bzi.ro/scrasnitul-din-dinti-o-boala-declansata-de-stres-88650
O zi buna sa ai:)

| Shammal a răspuns:

Pana o rezolvi, poti sa-ti faci la un medic dentist (in plus poti sa-l intrebi si o solutie) un fel de proteza dentara din silicon cred (ai vazut cum au cei ce practica box), pentru a-ti proteja dintii in momentul respectiv;
legat de solutie, daca esti constinent atunci pur si simplu oprestete din a mai face

| K0sti a răspuns:

Daca o sa te mai uiti mult la prostii din astea de desene, o sa scrasnesti din buci pana la urma: http://i.imgur.com/rkPUMNu.jpg

| Catalinhhh a răspuns:

Este un tic. Uite cum poți scăpa de el:

1. Un prim pas este să conştientizezi ticul şi tot ce faci în acel moment.
2. Analizează dezavantajele pe care ţi le produce ticul.
3. Fii atent(ă) la situaţia în care se produce ticul, dar şi la etapa premergătoare lui, mai exact ce simţi înainte de declanşarea ticului. De asemenea, e foarte important să analizezi situaţia care te determină să faci gestul respectiv.
4. După ce ai făcut primii trei paşi, trebuie să îţi formezi un comportament alternativ (ce îţi va înlocui ticul). Adică, dacă îţi rozi buzele sau unghiile, ai putea să mesteci gumă. Sau dacă te joci cu părul, în momentul declanşării ticului, mai bine strânge părul într-o coadă sau, dacă-l ai deja legat, dă jos clama.
5. Acest nou comportament trebuie exersat pentru a fi învăţat (în primă fază). E indicat să faci exerciţiul seara, într-o stare de relaxare, încercând să îţi imaginezi situaţiile în care înlocuieşti ticul cu acel comportament alternativ încă din etapele premergătoare apariţiei lui.
6. Spune-le prietenilor să-ţi atragă atenţia când văd că te întorci la obiceiurile proaste la care vrei să renunţi. 7. Urmează paşii cu exactitate, cu răbdare şi fără grabă.
Ticuri nervoase şi verbale 4505-284324-bogdan.jpg
Ticurile sunt de două feluri:
Nervoase. Sunt mişcări involuntare, bruşte şi rapide, de cele mai multe ori schiţând un gest cunoscut. Acestea dispar numai în timpul somnului. În această categorie intră rosul unghiilor, muşcatul buzelor, răsucirea părului, bâţâitul din picior, pocnitul încheieturilor, ridicarea din umeri, încreţirea frunţii.
Verbale. Le recunoaştem uşor, la persoanele care repetă obsesiv un cuvânt la fiecare frază nou-începută. Cele mai întâlnite astfel de cuvinte sunt "deci", "decât", "ceva de genul", "ştii", "înţelegi", "auzi...da", "super", "frate", "hai să-ţi spun".

Sper că te-am ajutat!

| Andreea6996 a răspuns:

Salut!

E furie reprimata. Adica esti furios pe diverse aspecte din viata ta insa nu reusesti sa exprimi furia respectiva intr-un mod okay.

Eu ti-as recomanda sa faci psihoterapie.
Vezi aici, poate te ajuta: www.cabinetepsiho.com