| 10han a întrebat:

Ce inseamna sa fii balbait? Daca te pune cineva sa zici fotbal si tu zicand se intelege fiotbal.De ce se intelege fiotbal? Sau in loc de hol tu zici hiol.De ce se aude asa? Ce inseamna sa fii rarait? Dati-mi si exemple pentru rarait si babait! Te poate dezavantaja lucrurile acestea in viata? Cum poti sa vorbesti ca sa nu te puna cineva sa repeti din nou?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Se aude asa pentru ca asa pronunti.

"Rarait" e o persoana care pronunta cu dificultate litera r, mai accentuat, in stil frantuzesc ca sa zic asa. E un defect minor, chiar simpatic. Pentru exemplificare asculta asta https://www.youtube.com/watch?v=Q3Kvu6Kgp88 sau asta https://www.youtube.com/watch?v=Bmrl_uYMoW0

Balbaiala e dificultatea de a te exprima cursiv, repetand cuvinte sau silabe din cuvinte. Ca in bancul ala: "- cum te numesti? - Tu-Tu-Tu-dor. - cum asa? taica-tu era idiot? - nu, tata era balbait, idiot era cel de la evidenta populatiei".

Tu ai probabil o forma de dislalie, care inseamna ca ai dificultati de pronuntie corecta a unor sunete sau combinatii de sunete.
Trebuie sa mergi la logoped, sa faci exercitii, se poate corecta.

| 10han explică (pentru Kaℓi):

Am fost si la logoped cand aveam 6-7 ani! Am fost operat si de polipi! Credegti ca ma poate dezavantaja lucrurile acestea in viata?

| Mar1a a răspuns:

Rarait - rac -lac
Balbait - crezi-cresi