| SilentDark a întrebat:

De curand am incepuc sa fac exercitii gen sarituri in inaltime, lovituri cu piciorul, alergari, etc. iar de cateva zile am incercat sa invat sa practic parkour... Intrebarea mea este urmatoarea: Aceste exercitii ma pot ajuta sa cresc in inaltime? Din cate am citit si am auzit se zice a DA! Mai ales ca acum cateva zile am vazut un documentar la stiri zicand ca daca sarim in inaltime, facem basket, crestem in inaltime. Eu imi doresc asta deoarece am 16 ani si sunt cam scund: am 167 cm. Deci daca fac astea oare o sa ma mai inalt, si daca da, oare cu cati cm?

Si inca o intrebare: am citit pe un site ca cica daca suntem streati si nu facem activitate vertebrele coloanei se micsoreaza. Asta inseamna ca pe langa ca ne putem inalta, putem sa ne micsoram in inaltime, ca eu nu am mai auzit asa ceva?

Mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Tot ceea ce ai auzit, ai auzit bine.

| SilentDark explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri, dar de faza cu coloana si cu micsoratul ce credeti... e reala? (Doar din curiozitate...)

| elievonc a răspuns:

Pfff, tu te vaiti? Am 1. 60 ( chiar daca sunt fata, nu e de ajuns.)

| Unofficial a răspuns:

Nu te impacienta. Vei creste oricum, pana la 18 ani.

| TeitoTeitoTeito a răspuns:

La 16 ani nu stiu cat poti sa te mai inalti.incearca inotul.eu prin inot m-am inaltat 11 cm in 6 luni