| robert197 a întrebat:

Salut TPU, de vreo 2, 3 zile cred, ma mănâncă ochii, astăzi ma mancau cel mai rau. Am jos, la pleoape, la ochiul stâng cat si drept, un punct alb(in partea spre nas), nu este in ochi, ci pe piele cum ar veni. Imi lacrimeaza daca ma scarpin. Poate fi conjunctivita? Mentionez ca am si nasul înfundat si il suflu, am si polipi, dar poate e vreo legătură. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil alergie, posibil infectie, posibil conjunctivita.
Nu te mai freca la ochi si in nici un caz nu muta mana de la un ochi la altul, fiindca contaminezi si celalalt ochi.
Spala-te cu ceai de musetel pe ochi, cu bucatele de vata separate, pe care le arunci imediat cum le folosesti.
Daca pana maine nu trece, mergi la oftalmolog!

| robert197 explică (pentru Violleta2022):

Punctele alea se află pe pleoapele inferioare, mi-a zis cineva ca a avut cand era mic si se fac mari dupa un timp si dor tare. Dacă clipesc imi dau lacrimile.

| Țoglă a răspuns (pentru robert197):

Vorbește cu medicul de familie.

| Țoglă a răspuns:

E perioada nasoală a polenului. Mulți au problema asta.
Acel punct alb, e de grăsime și e inofensiv.
Întreabă medicul de fam. ce poți lua pentru așa ceva.

| robert197 explică (pentru Țoglă):

Dar sunt ambele puncte în aceeași poziție la ochi