| yoloqerty a întrebat:

De vreo 4 zile ma omoara o durere la buza de jos pentru ca am o afta bucala. Inca de atunci mi-am dat cu glicerina boraxata si de ieri cu ceva gel cu salvie si propolis si in fiecare si asteptam si eu un rezultat, sa ma doara mai putin sau sa se restranga dar in fiecare zi pana acum arata exact la fel, neschimbata.
Ar trebui sa folosesc altceva, ce folosesc e bine?
Si in cat timp scap de chestia asta super enervanta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu are tatăl tău prin niște casă alchool tare (rachiu/țuică sau cum i-o mai spune)? Iei o bucățică de vată, o înmoi în acea tărie și o ții pe rană câteva minute. Repeți de câteva ori pe zi. Arde rana, totodată o și dezinfectează. Și în două zile, afta se retrage.

| yoloqerty explică (pentru floresdemayo):

O sa incerc, dar glicerina si gelul ala pe care le-am folosit pana acum sunt bune?

| BuLaNNNeL a răspuns:

Pulverizează albastru de metil, eu am avut o tăietură pe limba de-mi dădeau lacrimile si cand beam apă, de mâncat făceam mai mult foamea laughing. În 2 zile n-am mai avut treaba. Il găsesti la farmacie.

| Raducons a răspuns:

Dureaza cel putin o saptamana, nu poti sa o tratezi mai ales ca este in gura si cureti in permanenta tot ce pui medicament cu saliva.

| yoloqerty explică (pentru Raducons):

Deci de asta nu vad nicio schimbare pe zi ce trece?

| Raducons a răspuns (pentru yoloqerty):

Da,trec greu aftele mai ale daca sunt mai mari, trebuie sa fii atent sa nu iti mai provoci rani cu dintii si eu am acest obicei si stiu cum e

| yoloqerty explică (pentru Raducons):

Am 2 de vreo 4-5 zile si simt ca nu mai suport laughing

| Raducons a răspuns (pentru yoloqerty):

Stiu cum este, dar nu ai ce face pana nu trec ele

| DoriB20 a răspuns:

Este un spray bun cred ca se numeste chiar asa :spray viral
pentru afte bucale.E vreo 40 de lei

| yoloqerty explică (pentru DoriB20):

Multumesc, si cam in cat zile trece o treaba de-asta?

| DoriB20 a răspuns (pentru yoloqerty):

Poate dura si o saptamana

| IonCalulFemeilor a răspuns:

E de la supt penisul