| kosti99 a întrebat:

ma doare in partea dreapta sub coasta cand alerg cam 250 m dar inainte puteam sa aler 4 ture de teren de fotbal si atunci incepea sa ma doara in partea stanga. Stiti ce ar putea sa insemne?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

In partea dreapta se afla ficatul,iar sub ficat se afla colicistul,ce contine bila(fiere).De la acesta simti durerea,din cauza contractiilor,spasmelor(stres, efort, mancaruri grele) cand se forteaza sa elimine bila.
Apendicele este tot in partea dreapta. Poti avea dureri si de la el, dar in capul pieptului, la ombilic si jos in dreapta.
Splina este situata in partea stanga a corpului.

4 răspunsuri:
| Lexi888 a răspuns:

Ma si mie mi se intampla asa.e normal obosești

| Th3Unknown a răspuns:

Ce te doare pe tine se numeste splina.

| pietrean a răspuns (pentru Th3Unknown):

SPLINA este in stanga.
COLICISTUL este in dreapta.
APENDICITA estein dreapta, mai jos de colicist.

| Th3Unknown a răspuns (pentru pietrean):

Aah ma scuzi. Ai dreptate. Am citit partea stanga, sincer.