| Ionut025 a întrebat:

Salutare!
Deci am 19 ani 1.82 si 67 de kg as vreaa sa ma ingras 6-7 kg tin sa mentionez ca am incercat sa mananc de 4-5 ori pe zi am luat si vitamine vitamax dar in zadar n-am pus nici-un kg in plus va rog frumos sa ma ajutati cu cv, orice ar putea sa ma ajute sa iau 6-7 kg in plus. Va multumesc frumos o zi buna!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Mananca normal, 3 mese pe zi si 2 mici gustari. Nu rontai nimic intre mese, bea doar apa. Si nu mai lua vitamine aiurea. Pe la 21-22 de ani vei avea oricum un salt brusc in greutate si vei ajunge la greutatea pe care ti-o doresti scum.

| PaulCCraciun a răspuns:

Daca ai sa faci cum zic @alex0110 si @Empathizer nu ai reusesti decat sa te ingrasi neuniform ( acei renumiti 'colacei' de pe burta) si eventual ca bonus vreo boala cardiovasculara. Adica sa mananci prajeli la ore cat mai tarzii nu faci altceva decat sa OMORI FICATUL. Cel mai bine si mai recomandat este sa vorbesti cu un nutritionist, pentru ca el iti poate face niste teste sa vada ce alimente iti poate recomanda. Pentru aceste diete de ingrasare nu functioneaza pentru toate persoanele la fel, eu pot manca jumate de ciocolata si sa ma ingras imediat, altu poate manca 3 ciocolate pe zi si nu pune un kilogram ( am un prieten de acest gen) asa ca MARE GRIJA, ca daca iti strici sanatatea, iti va lua foarte, foarte mult timp sa o indrepti. De aceea nu ti-am recomandat nici o dieta de ingrasare si ti-am recomandat un nutritionist. Dar faci ce vrei pentru ca e viata ta pana la urma happy.

| theStraightEdgeSavior a răspuns:

Incearca sa bei sucuri in special pepsi,mananca oua prajite,friptura de porc de vita, cartofi prajiti cu cascaval ras, bacon, in general mancaruri grase(nu in exces ca pot dauna grav sanatatii), eu am aproape 2m inaltime(1.98) si 101 kg si sunt ca o scandura cred ca pe tine poti face anatomie laughing

| gosh0108 a răspuns:

Cea mai mare prostie! NU TE INGRASA! Du-te la sala si pune masa musculara sau apuca-te de un sport! Success!

| Maryuk해바라기 a răspuns:

Siteul ista ti-ar fi de folos =>> http://www.slabute.ro/
pentru ceea ce vrei tu..iti sunt utile calculatoarele nutritionale de pe acest site

Trebuie sa stii cate kcal consuma metabilismul tau bazal pe zi+ cat consumi tu prim activitatile fizice
Sa zicem
metabolismul tau bazal consuma pe zi 1500 kcal + miscarea care o faci sa zicem 500 kcal ..deci tu consumi 2000 Kcal /zi(corpul tau arde aceste kcla) ..ca sa te ingrasi trebuie sa consumi alimente cu o valoare calorica mai mare de 2000. un ex 3000 kcal ( valorile care l-am pus eu aici nu inseamna ca sunt si cele corecte )

Daca nu te-am lamurit..astept intrebari... :p

| Cosmin86 a răspuns (pentru Maryuk해바라기):

"Trebuie sa stii cate kcal consuma metabilismul tau bazal pe zi" si cum faci sa afli asta?

| Maryuk해바라기 a răspuns (pentru Cosmin86):

Calculator metabolism bazal =>> http://calorii.slabute.ro/calculator-metabolism-bazal.html

poate calcula si cat consuma pe zi =>> http://calorii.slabute.ro/calculator-consum-calorii.html

astfel poate sa fac un total ....si sa vada cam cat ar trebui sa manance...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Maryuk해바라기):

Da, din pacate primul e doar o estimare, ca este practic imposibil sa-ti dai seama ce metabolism are un om, plus ca difera de la o zi la alta, in functie de alimentatie, activitati, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Capota_Vasilei_1978 a răspuns:

Ma nu il asculta pe alex0110 ca e CU CAPU!
Ai sa mori de la asa o alimentatie.
Nu cred ca ai vrea sa ai burta. Daca esti rabdatori si consegvent mergi la sala si ia Gain Fast si vei puna peste 10 kg de MUSCHI (nu grasime) pe an.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Capota_Vasilei_1978):

10 kg de muschi doar cu gain fast? ce bine ar fi sa fie adevarat laughing