Întrebare recomandată | florin616 a întrebat:

Sunt operat la coloana de 1 an si jumatate la coloana si nu pot merge mai mult de 4 ore sau sa stau in fund ca ma doare spatele, imi revin daca stau intins in pat 1 h.Problema e ca nu pot face efort fizic si in consecinta nu pot avea un loc de munca si am 20 de ani.Intrebarea mea e daca ma duc la medic o sa-mi dea scrisoare medicala ca sa pot primi un venit pentru hadicapul meu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Trebuie sa faci kinetoterapie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BiuL):

In ce consta?

| Felys a răspuns:

Parerea mea e ca nu prea ti-au reusit operatia,si eu sunt operata si la o luna dupa operatie deja mergeam la munca,sigur, dureri vor fi toata viata, in special la curent dar deja a tine a trecut destul timp sa te recuperezi si totusi nu esti bine, din cate stiu nu se pensioneaza pentru o astfel de afectiune dar poate cazul tau e mai special si poti beneficia de vreun ajutor, desi sincer ma indoiesc

| ALGator a răspuns:

La 20 de ani trebuie facut mult mai mult pentru recuperare (prin exercitii fizice si un mod de trai adaptat, activ).
Teoriile medicale s-au schimbat in timp. Inainte de exemplu se recomanda repauz la pat pentru dureri lombare. Acum medicii spun ca a fost gresit si ca aceasta forma de sedantarism impus si "fuga de dureri" nu a facut decit sa cronicizeze suferinta.
Exista tipuri de dureri care pur si simplu nu creaza probleme fizice si care pot fi combatute prin miscare fizica (eliberarea, activarea, mecanismelor proprii anti-durere ale organismului). Si se face de asemeanea o terapie comportamentala care sa te invete cum sa traiesti cu durerea ignorind-o.
Asta general vorbind, pentru ca nu sint medic si nu precizezi in ce a constat "operatia la coloana".
As recomanda calduros sa te documentezi mai mult, sa consulti o a doua, chiar a treia opinie medicala, cu medici tineri si la zi.
Chiar daca - presupunem - vei primi o pensie care sa-ti permita pina la sfirsitul vietii sa nu mai lucrezi, situatia asta iti va face un rau, pe motivele expuse mai sus.
Extrem de multe lucruri se recomanda acum sa se rezolve prin miscare fizica. Nu ne putem permite sa nu tinem seama de asta.
Succes!

| Miruffer a răspuns:

Nu ai fost operat bine.