| anonim_4396 a întrebat:

Ce beri autohtone, si nu Romanesti, adica marci internationale produse in Romania, nu contin malai/porumb, in afara de : Ursus, Ciuc, si Stejar?

7 răspunsuri:
| IonutDX a răspuns:

Cea mai buna bere e Clinica de Bere!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru IonutDX):

Aia e facuta pentru piata locala din Timisoara. Eu sunt din celalat capat al tarii. Ma refeream la o bere produsa la scara mare

| IonutDX a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe site-ul lor gasesti informatii despre cei care vand produsul lor si ai si posibilitatea de a comanda bere online.

In general berea produsa la scara mare e pur si simplu o posirca. O alternativa ar fi sa faci bere singur, hamei gasesti la plafar, orz si alte cerele gasesti peste tot, drojdie de bere la fel, retete gasesti pe youtube si alte site-uri. Dupa cateva incercari o sa reusesti sa faci o bere mai buna decat cele comerciale.

Grolsch e o bere acceptabila, bonus sticla cu dop si parghie.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"BERI FĂRĂ PORUMB :
Holsten Germania; Albacher Winter (Romaqua Grup Borsec); Ciuc premium; Stejar strong; Carlsberg; Beck’s; Heineken; Konig Pilsner; Grolsch; Guiness; Edelmeister; Bavaria; Krusovice; Oettinger; Dab" - SURSA :
http://www.evz.ro/......59694.html

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru IonutDX):

Nu sunt "Chef" in ale gastronomiei. Viata la Bloc este grea! Nu pot sa imi fac bere singur. As vrea totusi sa cumpar ceva ok

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Asta am zis si eu... Inafara de : Ursus, Ciuc, si Stejar (care este facuta tot de Ursus) mai este altceva? Am inteles ca si skol, mai nou, nu mai pune porumb/malai, dar inca nu am incercat.
Celelalte marci gen : Becks, Bavaria, Grolsch, Keineken, si care or mai fi, sunt facute in Romania, dar nu inseamna ca sunt chiar "Autohtone".
Nu sunt marci Romanesti.

| IonutDX a răspuns (pentru anonim_4396):

Grolsch gasesti cam peste tot si e ok.

Daca esti dispus sa platesti pentru calitate atunci cumperi Clinica de Bere din cele cateva magazine care au asa ceva, gasesti informatii pe site-ul lor, sau comanzi online.

Nu e chiar rocket science fabricarea berii acasa, la inceput pare greu.