| cristi202 a întrebat:

Sunt extrem de sensibil la mirosul de detergent. Când trec prin raionul de detergenți la vreun supermarket, mi se face rău de la mirosuri. Am ajuns atat de sensibil, că simt mirosul și după ce au fost spalate hainele la mașină. Acum sunt plecat de acasă, cu bicicleta cu cortul și am probleme serioase în acest sens. Pana acum am avut un detergent ecologic, care nu îmi făcea rău (deh, marca americană), dar, pentru că s-a terminat (nici nu am putut lua prea mult, fiecare gram contează pe bicicleta) a trebuit să folosesc detergent obișnuit. Daca spălarea nu e o problema (găsesc vreun curs sau sursa de apă), limpezirea chiar este. Oricat as limpezi hainele (nu o pot face decât manual), mirosul de detergent rămane și când i-au hainele pe mine, mi se face rău de la el, practic hainele sunt neutilizabile. Exista ceva care sa anihileze mirosurile? Eu știu că otetul (pus puțin în apă) ar face ceva, merita sa incerc (voi fi la a treia limpezire a hainelor sad )? Sau, exista vreun detergent ecologic care sa nu facă rău? Ce știu eu, as putea comanda, dar e o problema cu livrarea, nu am o adresă stabila și ajunge abia în 3-4 zile, prețul e mare (la vreo 40 de lei, plus 20 curierul) și e și inconvenientul greutății, e la 1 kg, deci as avea ce cara după mine, când un sfert de kg mi-ar ajunge până în toamnă. Deci nu mi-ar prea convine, dar, in ultima instanta, daca nu am de ales, trebuie sa fac asta.
Știți vreo soluție la problema asta?

Răspuns Câştigător
| Smmo a răspuns:

Nu folosi detergenti foarte parfumati (nu sunt toti la fel - ar trebui sa testezi diferiti, ca fiecare are mirosul lui, poate gasesti unul care sa nu te deranjeze), spala si limpezeste cu apa calda, pune o lingura de otet in apa de spalare (daca ai un detergent solid ajuta sa se dizolve si sa curete mai bine) si la limpezire in ultima apa. In niciun caz nu pune balsam. Ala are el rolul de a face hainele mai putin aspre, dar miroase de-ti muta nasul. Eu nu il suport, indiferent de marca.

| cristi202 explică (pentru Smmo):

Mulțumesc pentru sfaturi! Contează!

| cristi202 explică (pentru Smmo):

Am rezolvat in cele din urmă cu oțet, doar cu oțet. Folosesc detergentul ce îl am și pun oțet la limpezire. Ia mirosul cu totul. Și acum mă simt mai bine in haine decât când erau spalate cu balsam.

| Smmo a răspuns (pentru cristi202):

Ma bucur ca te-a ajutat, e ceva usor de procurat. Multumesc pentru fundita. Calatorie placuta! happy

| cristi202 explică (pentru Smmo):

Da, asta ziceam și eu, și ieftin, și ușor de procurat, îl găsești oriunde. Știam că ar fi bun, știam că fixează culorile la spălare, și de aceea e ideal la spălatul blugilor, dar nu eram sigur că poate rezolva și problema mea.

Mulțumesc!

20 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Nici mie nu imi place deloc mirosul, plus ca este si toxic pentru sanatate.

In calatorii poti lua sapun de rufe (cauta de Marseille, e foarte bun si il gasesti in diferite gramaje), iar acasa poti folosi nuci de sapun pentru masina de spalat.Ai vrea sa spui din ce oras esti? Sunt unele magazine fizice in tara care au detergent ecologic si asa nu ar mai trebui sa comanzi online.Si la acela cu specific german (d&m) am vazut cateva optiuni la raionul specific dar inca nu le-am incercat.

Si da, otetul va ajuta foarte mult la clatire si la neutralizarea mirosului sintetic.Il folosesc de multi ani pentru diverse prin casa.

| cristi202 explică (pentru dullcat):

Sunt din Timișoara. Dar acum nu sunt acasă. Sunt pe drumuri, deci circul din loc in loc.
Mulțumesc mult pentru sfaturi!
De oțet știam că e bun la mai multe chestii. Am sa incerc. Se găsește oriunde happy

| dullcat a răspuns (pentru cristi202):

Ok. https://www.facebook.com/shopless.ro/ Poti incerca pe aici sa vezi ce au, daca nu ai fost deja.

| relian a răspuns:

Sint detergenti asa, fara miros, facute spscial pentru oameni asa cum esti si tu, pentru cei alergici si mai stiu eu de care.

Cel putin aici la mine sunt asa detergenti, nu miros a nimic, absolut nimic.
Folosesc Tide si am vazut ca au asa ceva, dar si restul de branduri fac la fel.
Am aflat chestia asta de la cineva care la fel ca tine, a presupus ca de la detergent, de la miros nu stiu ce pateste.
Scrie pe detergent, stai sa ma gindesc ce scrie, Free & gentle si este fara pafum, fara coloranti, pentru cei cu pielea sensibila etc.

Marca americana zici laughing ai avurt detergent marca americana, dar e si acum, de ce nu folosesti?
Este scump spui, eu cred ca pretul este la fel, cel putin aici asa este, nu-i nici o diferenta, dar poate acolo cine stie, o fi cum spui.

Dar detergent de asta trebuie sa fie in supermarket, tu de ce il iei online?
Ce am mai vazut pe aici ca fac astia reclama la balamuc, sunt un fel de servetele, alea le pui in apa si se topesc, e detergent sub forma de servetele, deci ocupa spaptiu f putin, acolo la fel sunt de toate neamurile, si de asta ce spui tu fara miros, fara alte chestii ce te face sa te simti naspa.

Eu nu am folosit detergenti de astia, nu stiu daca or avea efecte, ma refer sa te ajute, dar cineva cunoscut spune ca e bun, ea foloseste deja de mai mult de 1 an.

| cristi202 explică (pentru relian):

Am avut și am inca, acasă. Nu mai am cu mine. Nu pot sa iau prea mult când plec, greutatea contează enorm pe bicicleta.
Că ești în America, ar trebui sa fii auzit de Amway, e firma mare americană, de la ei iau detergenții.

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Sincer nu am auzit, nici nu am vazut pe la magazine ce spui tu.Compania aia vinde doara online, asa ca eu cum nu cumpar chestii de aseta online, nu am de unde sa le stiu.

La magazin aia nu vinde nici un produs, ei nici magazine nu au, bine nici alte branduri nu au magazinel dar le vind produsele magazine de specialitate sau supermarketurile

Eu prefer sa cumpar de la supermarketuri, pentru ca acele branduri ce se vind acolo is mai vechi, is mai bune.
Ce este bun, aduce si un magazin sa vinda.Un produs nou aparut acum, de astea de curatare, bucatarie baie este ala Pink, se vindea doar pe net, oamenii au luat, au vazut ca e bun,. acum e deja in orice magazin, deci merg pe mina astora de la magazine.

La supermarmarket aici la mine la Walmart au Tide, Persil, all, Gain, Purex, Earth breeze, Arm&hammer si nu mai stiu care or mai fi.Dar cel mai vindut din astea ce am arata este TIde urmat de Gain, poate si restul, eu personal folosesc Tide.

Asa online vind multi, tot felul de chestii, multe branduri, le pot gasi intimplator pe la magazine care revind, daca stii despre ce vorbersc, dar nu gasesti la aia cred produse de la cei care vind online.

A si mai e inca un produs bagat la magzine, eras tot online pana acu, recent s-a bagat la magazine, Dr. Squatch, astea is naturale, costa nitel mai mult decat restul, is sampoane, chestii de dus, de alea de dat la sub brat etc.

Cam asa merg pe aici lucrurile, magazinele nu vind asa orice, oricui, cauta si ei produse care s-a fie bune, asa vin clientii la ei si normal apreciezi un magazin care vinde produse de calitate.

Era odata o femeie din RO ma gasise pe net, nu mai stiu unde, avea probleme cu dantura si i-a spus un dentist sa foloseasca apa de gura, dar una de aici din America laughing sincer aia nu iti vindeca nimic, e o simpla apa de gura, bine curata bine, chiar am urmarit, pentru ca si eu folosesc si asa e, curata mai bine resturi alimentare dintre dinti ca periuta de dinti.

Ca daca ii duc si ei apa de asta.Zic soro, nu am cum sa iti trimit ca costa mult pachetu, asta era ceva timp in urma cand nu era prin RO asa ceva.
Acum cred ca este, vorbes de apa sata Listerine.

I-am zis daca vrei, uite atit costa, platesti transportu ai apa, sa suprat laughing nici nu o cunoasteam, pur si simplu era un strain, dar ce ar fi sa vina stiu si eu cit sa le dau eu moca.

Asa zici, ai alergie la mirosuri, naspa.Si eu am, alergie dar la polenul de ienupar, cand vine iarna si aia varsa polen e jale, multi pe aici is alergici ala polenul ala. is f multi copaci de aia in Texas.
In RO nu am nimic, nici o alergie laughing dar nici copaci nu vezi sa tragi cu pusca laughing asa pomi fructiferio si ceva arbori prin parcuri si aia vai mama lor.
Ce sa zic e bun ca ai rezolvat.Am pe cineva cum am spus la fel spune ca are alergie, folosste Tide de asta vara miros, fara gust, pistol cu apa laughing vorba vine, dar toate brandurile alea ce am aratat au si asa fara miros fara mai stiu eu chestii ceti poate da alergii.

| Holiday a răspuns:

Sapun de casa.

| cristi202 explică (pentru Holiday):

Ideea e extraordinara, dar de unde fac rost de sapun de casa?

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

Te bagi in seama cu un grup de babe care stau la barfa pe la poarta prin satele pe unde treci. Posibil sa te rezolve.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Există dar n-are rost.
Nu mai contează dacă faci ceva sau nu la final oricum ești mort.

| iulia0514 a răspuns:

Https://drgreen.ro/......1-l-purenn
Cred că de asta ai nevoie eu asa ceva foloseam pentru copil când era mai mic pentru nu suporta mirosul de detergent și unde mai pui ca e și bio și poți spala liniștit hainele cu el chiar și în rau din păcate se găsește doar on-line sau în Cluj Napoca cât despre sapunul de casa nu-l recomand din vari motive printre care și faptul ca conține soda caustica și dacă ești sensibil poți avea neplăceri, alternativa la problema ta ar mai fi și detergentul special pentru hăinuțele bebelușilor care au dermatita atopica https://www.drmax.ro/......ly-organic cel din urma se găsește și la farmacie

| cristi202 explică (pentru iulia0514):

Mulțumesc pentru sugestii. Înseamnă mult pentru mine! Am sa incerc sa fac cumva sa iau online pe primul recomandat.

| iulia0514 a răspuns (pentru cristi202):

Https://www.emag.ro/......DKZP4BYBM/ am întrebat pe cineva care aceeași problemă și mi-a recomandat acest detergent acesta îl poți comanda de pe eMAG și-l poți ridica din easybox

| Kozi a răspuns:

Serios sau hate?
Stii sa mergi cu cortul pe munte dar nu stii de unde se cumpara otet?
Banalul balsam de rufe pe care il foloseste mamicuta aia care iti face totul, scoate si detergentul din rufe.
Otetul e la orice pravalie fie ea mare sau mica, de la marele tau oras sau din cel mai mic catun.
Daca esti cu bicicleta prin munti (sper ca nu strazile Busteni, Postavaru, Ceahlau, etc din Timisoara), in orice pravalie dintr-un sat gasesti sapun de casa. Numai sa stii sa vorbesti civilizat, nu ca pe TPU. Ca altfel, "nu avem".

| cristi202 explică (pentru Kozi):

Eu am întrebat: OTETUL AJUTA? Eu doar bănuiam că ajută. Daca nu ajuta, nu are sens. Sa iau o sticla, sa o car după mine până spăl hainele, nu e deloc practic daca e sa o fac degeaba. Fiecare gram contează.
Ei bine, nu știu cât ai fost tu, dar eu nu am găsit săpun de casa la orice prăvălie.
Și, eu nu vorbesc civilizat aici?!?

| cristi202 explică (pentru Kozi):

Și banalul balsam îmi face rău. Orice produs sintetic. Unele balsame chiar mai rău decât detergentul.