| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a întrebat:

Cum scap de obsesia de a-mi cumpara noile marci de telefoane. De exemplu, daca apare iphone 7 trebuie sa mi-l cumpar si eu si tot asa chiar daca nu e mare diferenta la ele, cum pot scapa de aceasta obsesie? Si nu sunt singurul care are aceasta problema, milioane de oameni fac lucrul asta. De fiecare data cand vad ceva mai bun abia astept sa fie al meu chiar daca nu-l voi folosi foarte mult timp.

Vreau raspunsuri bune, nu e T/A aici.

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Buna!
Pai mai intai faci un exercitiu de gandire si de intrebi:
1.De ce vreau sa il cumpar?
2.Imi este util sau il iau ca pe un accesoriu?
Apoi te uiti la telefonul actual pe care il ai (il deschizi,navighezi pe el) si dupa aceea te gandesti cum si unde l-ai folosit (drept alarma, sursa de socializare, pentru jocuri). Cred ca dupa vei simti acel atasament (pentru ca te-a ajutat sa ii dai repede mesaj prietenului suparat pe tine, ca ai sunat sa spui ca intarzii intr-un moment in care daca nu ai fi telefonat, lumea s-ar fi suparat). Cred ca dupa vei renunta la achizitionarea unui alt smartphone mai nou si vei fi fericit cu actualul si cu banii in buzunar.

3 răspunsuri:
| VibeTrix a răspuns:

Si eu fac la fel. -_-

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk explică:

De multe ori am zis "Gata, nu-mi cumpar asta" dar, cand vad la altii nu ma pot abtine.

| lolyanna a răspuns:

Te-ai putea gandi la faptul ca alti oameni nu isi permit sa-si cumpere nici de mancare desi muncesc de dimineata pana seara si atunci poate incep remuscarile.Nu stiu ce varsta ai dar daca parintii te finanteaza atunci gandeste-te la cat muncesc ei pentru acei bani iar daca tu iti castigi singur banii nu este cam trist sa-i cheltuiesti in acest mod? Oricum, te felicit ca ti-ai dat seama ca nu este bine si ca incerci sa te schimbihappy