| Cristian2003 a întrebat:

Daca ai acel card ce iti permite sa platesti orice in 12 rate si ai vrea sa cumperu un Nintendo Wii cu acel card cat trebuie sa platesti pentru ca nu cred ca trebuie sa platesti exact cat costa consola.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca este cardul magazinului cu 12 rate fara dobanda si ce vrei sa cumperi costa 1200 vei plati doar 100 lei pe luna. Daca este cardul de la o banca (card de cumparaturi) si la magazin poti plati numai 6 rate, platesti 12 cu cardul dar numai 600 lei sunt fara dobanda (primele 6 luni) 600 lei sunt cu dobanda cardului care ti-o poate spune numai banca.

| Cristian2003 explică (pentru Salontanul):

Dar,nu este nici o inselatorie?

| Salontanul a răspuns (pentru Cristian2003):

Unele magazine au cardul lor. Scrie la sectiunea "cum platesti". Altele au carduri sau un card de la banci. Spre exemplu eMag avea numai Cardul Avantaj de la Banca Credit Europe cu 12 rate. Acuma, promotional, a pus 12 rate si pentru celelalte banci. Nu este o inselatorie. Eu am cumparat de cel putin 5-6 ori asa. Nu ma dau banii afara din casa sa-mi permit sa cumpar cu cash.

| Cristian2003 explică:

Si care este cardul magazinului?