| Mara_1046 a întrebat:

In curand va fi aniversarea iubitului meu. II place foarte mult cultura orientala, in special cea chinezesca. As vrea sa ii cumpar ceva cu aceasta tema, insa nu am nici o idee. Un mic ajutor va rog! Multumesc! big grin

Răspuns Câştigător
soothe
| soothe a răspuns:

- un cadou chinezesc/oriental/tibetan happy pe care mi-ar place sa-l primesc ar fi un bol de bronz, din acelea pe care le faci sa sune pentru relaxare si curatarea spatiului in care esti; este un lucru personal, ca si masina de barbierit si care odata primit nu ma trebuie atins de catre o alta persoana; preturile nu cred sa fie mari; oricum, daca este aplecat spre cultura orientala prietenul tau va sti sa-l foloseasca (sau are sa invete); in plus, o cina la un chinezesc nu cred ca refuza nimeni;

@ roby67 - cultura chinezeasca face parte integranta si a influentat considerabil cultura orientala; chimonoul este japonez, nu chinezesc;

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O cină la un restaurant chinezesc este ideal.
Pa, pa.

| Roby67 a răspuns:

In primul rand "cultura orientala" nu are nimic de a face ce "cultura chinezeasca". Daca vrei sa-i faci un cadou original chinezesc, ia-i o sabie, sau un evantai mare de pus pe perete, sau un chimono, sau cel mai simplu, du-l la un restaurant chinezesc.

| Corina a răspuns:

Daca tot spui ca-i place cultura chineza, atunci mergi la un magazin cu specific chinezesc (daca aveti asa ceva) si cumpara-i un cadou. Trebuie sa te orientezi si in functie de gusturile lui si de ceea ce mai are el prin casa de acest gen. Eventual, incearca sa-l tragi de limba, cam ce si-ar dori. Sunt f multe lucruri frumoase la astfel de magazine, dar depinde f mult de gusturile lui, dupa cum spuneam. Intr-adevar, o sabie ar fi un cadou nimerit, dar daca el o mai fi avand acasa 2, 3, atunci ce te faci? Sper ca la fata locului, printre atatea minunatii chinezesti, sa te poti orienta. Mie, de ex., mi-ar placea sa am niste lampioane rosii, niste tapiserii din bambus (de pus pe perete), tablouri sau niste vaze frumoase, boluri, bibelouri etc. Cat priveste mersul la restaurant, este si nu este un cadou. Daca tu vrei ca acel cadou sa-i aminteasca mereu de tine, atunci trebuie sa fie un obiect pe care sa-l aiba in casa toata viata. Sper sa reusesti sa te hotarasti la ceva frumos, pentru ca surpriza sa fie totala. Succes!

| Merisorr a răspuns:

Ce ai zice de un ulm chinezesc? big grin

| arrriadna a răspuns:

Depinde de ceea ce are deja acasa si ce buget ai tu laughing.
Eu as opta pentru un set de ceainic cu cescutze (cam 60-70 ron), un ceai verde, sa zicem un Sunday Morning (6 ron), o cutie pentru ceai si o sita de bambus (nu mai stiu preturile, oricum pana in 35 ron ambele). Si le-as potrivi pe toate dupa ornamente.
Asta daca nu cumva ai suficienti bani pentru ce zice roby67 (cel putin evantaiele sunt fff scumpe)...

| Mara_1046 explică:

Da, multumesc, e o idee buna big grin

| Lanterne_Sky_1982 a răspuns:

Vezi pe www.sky-lanterne.ro lampioane decorative, si lampioane suspendate.