| anonim_4396 a întrebat:

Ok, vreau sa trimit un colet in tara din contul meu olx. Fiind prima data, nu stiu cum se procedeaza. Din contul meu la produsul respectiv la valoare ramburs las pretul de 100 lei ( atat cat vreau eu sa imi iau pe colet ) sau sa pun suma cu 25 lei mai mare? Cine plateste transportul? Eu dinainte curierului sau cumparatorul?
Cei care ati mai trimis cu verificare sa imi dai si mie mai multe detalii va rog.

Răspuns Câştigător
| SasNetRomania a răspuns:

Tinere te intelegi cu, clientul...ii spui ca returul baniilor este 25 lei iar produsul este 100 lei si il intrebi daca e de acord sa dea 125 lei.Tu platesti transportul fireste.Nu iti trebuie nici-un fel de copie dupa buletin nici nu ti-o baga in seama curierul...tu dai comanda la curier, vine la usa iti ridica produsele(fara sa le verifice) iti da o foaie ca ai predat, iar tu astepti banii.Ti aduce la usa in mana(nu in plic)

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu pe site pui pretul produsului si taxa postala.Prin Posta Romana se ia 2, 5 lei la kg.Valoarea ramburs a coletului ti-o va scrie postasul pe colet. Transportul este suferit de cumparator sau, daca vrei platesti tu dar in multe tranzactii din astea cumparatorul sufera si cheltuiala de transport.Deci in momentul cand coletul cu valoare ramburs soseste la cumparator, el platete valoarea produsului si transportului. Tu faci doar coletul, completezi adresele si spui postasului cu ramburs.(Rambursul include valoarea produsului si taxa postala totul sub o suma scrisa pe colet) Postasul din localitatea de destinatie, NU preda coletul destinatarului numai dupa ce a dat malaiul si a semnat de primire.

| lepy706 a răspuns:

La Fan Curier ai curierie de genu, iti trebuie o copie de buletin si inca o fisa de completat.
Coletul trebuie sigilat foarte bine.
Uita-te pe sit-ul lor.
Bafta