| Andrei_Parvulescu_1997 a întrebat:

Salut, Are ceva daca in loc de paine, mananc mamaliga la masa? Fac Sala de 8 luni si nu mai mananc paine deloc si nici nu beau sucuri, este bine?

4 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Nu este bine. Painea este necesara in procesul de digestie pentru continutul ei de fermenti din drojdie. O cantitate mica, sau macar o felie la doua zile nu are ce sa strice, si iti mentine nivelul de fermenti gastrici normal. Iar sucuri poti bea, dar facute din fructe proaspete.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Kaℓi):

De cand este painea necesara in procesul de digestie?

Mai documenteaza-te

| SiLaS a răspuns:

De ce sa mananci paine oricum, alta sursa de carbohidrati nu mai gasesti, sunt o groaza de tipuri de carbs si pe tine te ingrijoreaza painea.

| Opincaru_Alexandru_1988 a răspuns:

Exact cum spun Cosmin86 si SiLaS. Paine e ''importanta'' pentru ca e o sursa de carbohidrati. Dar mai bine iti iei carbohidratii din orez. Daca vrei totusi sa mananci paine, dar e ceva mai scump si trebuie facuta acasa ca nu se gaseste in comert decat faina, iti recomand painea lui Ezekiel. Cauta pe net reteta. Foarte multi culturisti o consuma.