| CopiluProblema a întrebat:

Salut,vreau sa ma apuc de box am 16 ani si 5 luni si tata a vorbit cu un antrenor,(in graba ca altfel il intreba pe el)si i-a spus ca nu pot sa ajung profesionist ca trebuia sa ma apuc de acest sport de mic, dar pot sa fac asa pentru mine, si intrebarea mea este daca excelez, vede ca sunt bun etc ar putea sa faca o exceptie?

Răspuns Câştigător
| DevidALex a răspuns:

Pai daca e antrenor,bineinteles ca vede,exceptie cazurile daca cumva e orb,nu e nu-i asa?
Si daca nu ajungi la profesionisti,poti sa faci pentru tine, ca iti pica bine, in special daca iti place.
Nimeni nu poate sa iti spuna ca nu poti sa faci ceva, mai ales ca nici nu te a vazut boxand, antrenandu-te..etc
Mi s-a povestit de un maestru ( in prezent era antrenor ) care facea wing chun,ala a fost campion fara o mana,deci cum poate sa iti spuna cineva ca nu poti ceva.
Daca crezi in tine,te antrenezi,te ti de sport,si daca esti disciplinat,poti sa reusesti, atat timp cat nu faci box sa impresionezi pe cineva sau pentru a deveni bataus, cu siguranta poti fi bun, si poate chiar sa ajungi la profesionisti, totul depinde de tine.
Bafta!

7 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Daca nu ai facut pana acum vreun sport asemanator gen arte martiale, intr-adevar nu ai nici o sansa daca te apuci acum sa faci performanta. imi pare rau, dar asta e adevarul. Acum 50-60 de ani se putea, acum nu se mai poate.

| Paix a răspuns:

Totul dar totul tine de tine si numai de tine cat esti bun si cat de mult muncesti "Hard work dedication"
Sunt alti care sau apucat chiar la 20 si ceva de ani si sun campioni mondiali la categoria lor.
Degeaba faci de mic de a 8-9 ani sa zicem, daca nu muncesti zi de zi si numa sa traca timpu si sa se creade shmecker, atunci zadar trec anii!
Deci tot ceea ce conteaza e cat muncesti si cta de bun esti, si daca vrei sa fi bun, munceste!
Sa fi dur, rezistent, rapid, si puternic n se castiga in anii de box, experienta cum zic alti, ci in cat de mult muncesti!
Totul rezulta VOINTA!

| Holiday a răspuns (pentru Paix):

Ia zi-mi unul care s-a apucat de box la 20 de ani si a ajuns campion mondial in ultimii 50 de ani.

| Holiday a răspuns (pentru Paix):

Din materialul tau: "Jones won the 1984 United States National Junior Olympics in the 119 lb (54 kg) weight division". Deci la 15 ani era deja campion de juniori. ce relevanta in raport cu ce am afirmat eu mai sus?

| Paix a răspuns (pentru Holiday):

Nu, greseala mea...