| appLew0w a întrebat:

Salut.

Vreau sa va intreb daca imi voi intari pumnul daca dau de 45 de ori cu el(pumnul) in perete, dar nu dau din toata forta, ci dau mai incetul pentru ca sunt la inceput.
Si voi face ceva muschi daca zilnic fac cate 25 de greutati pe mana stanga si mana dreapta de 11.7 kg?

PS : Am 12 ani si 1. 72cm (da stiu, sunt inalt big grin).

13 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

12 ani? laughing)) eu la 12 ani exersam ochii prin manualele scolare. tu nici nu ai inceput pubertatea si vrei muschi? aia se fac dupa 16-18 ani cand cresterea accelerata hormonala a corpului incetineste sau se termina, nu inainte ca ea sa inceapa. daca faci flexii la biceps zilnic o sa faci niste maini de "***" (scuze expresia) si in rest o sa fii plat, deci gretos estetic. daca vrei lucreaza tot corpul (la o adica, daca faci o prostie, fa-o pana la capat). oasele prin lovire repetata de obiecte tari creaza microfisuri, acestea sunt acoperite si astfel oasele se taseaza (mai mult sau mai putin, cam asta e ideea cu intarirea pumnului), tasandu-se devin mai dense oasele, deci, teoretic, faci pumnul tare.
p.s. lasa prostiile astea pentru dupa 16 ani. o spun doctorii, o spun kinetoterapeutii, o spun instructorii la sali, o spun si cei care stiu ce vorbesc pe TPU, si toti o spunem cu niste motive, nu doar sa iti stricam tie, sau altuia sub aceasta varsta, cheful.

| WR104 a răspuns:

Taie niste lemne.

| Cosmin86 a răspuns:

Nu asa se fac muschii, nici pe departe laughing

se vede ca ai 12 ani, mai documenteaza-te

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Iti trebuie sa dai si in perete, dar si intr-un sac de box dar dala greu

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

E bine

| supermamici a răspuns:

Nu iti vei intari pumnul lovind peretele

| daNN2000 a răspuns (pentru supermamici):

Ba da isi va intari rezistenta pumnului, pentru. ca intr-un corp solid si-l obisnueste cu durerea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru daNN2000):

Alt copil mic, oasele se intaresc printr-o presiune constanta asupra lor ( ex. flotari in pumni, ridicari de greutati, exercitii de izometrie, etc. ), NU prin lovirea peretilor.

Pumni in pereti = antrenament de copil mic paralel cu sportul

| daNN2000 a răspuns:

Iti vei intari rezistenta si forta pumnului dand in perete.
Eu zic sa dai incet [la inceput] si tot mai tare pana ce dai cu toata forta sau... spargi peretele laughing

| daNN2000 a răspuns:

A, am uitat sa-ti zic: vei face muschi daca ridici cu gantera zilnic dar fa diverse exercitii pentru toatele grupele musculare si mai fa si pauza sa nu te suprasoliciti.

| crystycrystan a răspuns:

S-ar putea ca mai tarziu sa-ti tremure mana, asa ca nu mai da cu pumnul de perete!

| m27ius a răspuns:

Daca dai cu pumnu in perete nu rezovi nimic benefic ba din contra o sa te alegi cu sensibilitate de toata frumusetea in locul respecti Cumpara un sac de box si niste manusi de sac si poti exersa fara efecte secundare

| appLew0w explică:

Am si sac de box, si urmeaza sa-l umplu cu nisip (din cate stiu cu asta se umplea).