| anonim_4396 a întrebat:

Am o curiozitate in legatura cu visele lucide, si as vrea sa imi raspunda numai persoanele care au experimentat acest lucru: Cum reusiti, ce faceti ca sa iesiti din transa?

14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Conștientizând că ești în vis, te concentrezi puternic pe ideea că vrei să te trezești și încerci să deschizi ochii. În mod normal nu necesită un efort foarte mare și te trezești destul de repede.

Să prelungești însă un vis lucid e ceva mai greu. Odată semi-trezit, este foarte greu să reușești să intri din nou în starea necesară ca să-ți continui visul. Dar nu imposibil.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru NOname):

Nu e chiar asa de greu sa iti continui visul. Dar nu e ca in desenele animate: nu iti poti controla visul. Mi se pare totusi ceva ciudat: desi vara retin cate 3-4 vise distincte, am avut vise lucide doar in sezonul rece (am abut unul si toamna) si totusi cand ma trezeam stiam ca am constientizat ca a fost un vis, insa nu mai stiam in ce consta, ajungand la concluzia ca din fiecare vis nu poti retine mai mult de o idee, rezultand ca visele sunt o relatie intre constient si subconstient. Ar trebui sa scriu o carte.

| NOname a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Dacă ești interesat de subiect, ți-aș recomanda să citești toate postările și articolele de aici și o să-ți fie totul mult mai clar: http://www.tpu.ro/......intreaga/.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru NOname):

Arunca o privire asupra ultimului (acum penultimului) raspuns dat de mine.

| alessia5158 a răspuns:

Transa n-are nimic a face cu visul lucid sau reveria! Reveria este o stare constienta a mintii care apare fie din plictiseala, fie cand nu vrei sa accepti o situatie neplacuta si iti doresti o alta, imaginandu-ti-o detaliu cu detaliu, fie atunci cand este vorba despre o sarcina/activitate care nu iti solicita deplina atentie.
Cand visezi cu ochii deschisi, mintea se relaxeaza. Reveriile sunt, de cele mai multe ori, vise placute. Nu vorbesc despre utilitatea propriu-zisa a ceea ce visezi, ci despre cea a procesului de a visa in sine. In mod special daca esti foarte stresat/a, daca ai o problema dificila, careia nu ii gasesti solutia, o deconectare de cateva minute in care te cufunzi in ganduri placute poate ajuta enorm. Dupa aceea, s-ar putea, sa vezi lucrurile altfel!

| Anonymus314 a răspuns:

Hopa, da ce v-a apucat asa cu visele astea lucide dintr-o data?

Transa? sa ma trezesc? strangi puternic ochii(din moment ce constientizezi cand esti in vis) si apoi ii deschizi repede.

Hmm... de obicei iti dai seama daca e un vis sau nu, ciupindu-te de mana, din momentu ala "iesi din transa" dar trebuie sa-ti faci mai intai un obicei din asta.
Daca te ciupesti de mana, si nu simti nimic esti in vis.

| FlorinDiablo a răspuns:

Vise lucide nu am avut dar mie mi se intampla in felul urmator, dupa ce imi plimb privirea pe anumite lucruri ma opresc asupra unuia ma concentrez cateva secunde pe el si dintr-o data tot ce vad se incetoseaza si devine neclar dupa cateva secunde totul revine la normal si totul ok.Se considera ca am un vis lucid?

| anonim_4396 explică (pentru FlorinDiablo):

Nu stiu, ca nu ma pricep la asta. Si nici nu vreau sa am de-a face laughing

| FlorinDiablo a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci de ce ai pus intrebarea, explica-mi tu in ce consta la tine un vis lucid?

| 93Anna93 a răspuns:

Ma concentrez si deschid ochii sau incerc sa ma misc. Nu iti fie frica ca nu ramai asa! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca e bine, nu iesi, de ce vrei sa iesi? ramai acolo...

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Nu e nicio transa. Le-am experimentat in doua moduri: prima data inconstient si apoi lucid (uita-te la raspunsul meu anterior) si prima data lucid si apoi partial inconstient (puteam sa vizualizez tot din jurul meu cu ochii inchisi, puteam sa ma deplasez prin casa, nu am incercat sa ating vreun obiect, simteam ca plutesc, le aveam dimineata cand ma trezeam prea devreme).

| LucidDreamer a răspuns:

Am dat drumul unui blog pe aceasta tema, il gasiti aici: http://controlul-viselor.blogspot.ro/

Va voi invata pas cu pas cum sa ajungeti la visarea lucida!