| silence112 a întrebat:

Deci eu m-am documentat despre visele lucide si as vrea sa imi raspundeti la cateva intrebari:
1.Trebuie facuta seara sau oricand?
2.O sa imi iasa din prima?
3.Ce simnti cand esti in vis?
4.cat dureaza visul?
5 Puteti sa imi dati niste tehnici da nu exerciti ca sa devin mai bun ci ca sa pot sa am un vis lucid, de cand am auzit mia starnit curiozitatea foarte mult si am inceput sa caut
Bun mersi sall!

P.S:Am 13 ani, si am auzit ca exista niste oameni shadow people(Oameni Negri)care pot sa iti tulbure visul eu stiu copii care au intrat in coma, deci intrebarea 6 e asa:
6. Exista vreun pericol?

2 răspunsuri:
| ViseleSmulgGratii a răspuns:

1) Oricand ai somn.
2) Depinde de tine, de motivatia ta. Primele dati te vei emotiona la inceput, dar dupa va fi din ce in ce mai okay.
3) Esti constient de faptul ca visezi, iti vei da tu seama.
4) Depinde cat de bine stii sa il stabilizezi.(considerand ca nu te deranjeaza nimeni)
6) Existau un pericol in cazul in care nu ai incredere in tine, acela de a face un atac de panica din cauza unui cosmar.
In vis iti creezi realitatea doar printr-un singur gand, daca esti o fire pesimista, iti sugerezi sa scapi de asta, si apoi sa te apuci de lucid dreaming.
Increderea in propriile puteri, la fel ca si in viata reala, este cheia.
Cu alte daca vezi un Shadow People il poti omora cu un singur gand, trebuie doar sa fii convins ca vei reusi.
5) CAT (Cycle Adjustment Technique) consta in schimbarea ciclului de somn, alternatv, pentru a pacali creierul.
Timp de o saptamana, pune-ti ceasul si trezeste-te cu o ora jumate mai devreme. Sa zicem ca in general te trezesti la 7, acum o vei face la 5:30.
Dupa ce trece acea saptamana(neagra laughing ) continua prin a te trezi alternativ cand la 5:30, cand la 7. In felul asta, in zilele in care vei avea alarma setata la 7, ai mari sanse de a avea trezire falsa(FA-False Awake).
Cu ce te ajuta asta? De cand incepi sa practici tehnica asta, tu trebuie sa testezi realitatea de fiecare data cand te trezesti, sa devina un reflex, astfel, o vei testa si in timpul unei FA, devenind lucid.

WILD (Mnemonic Induction of Lucid Dreams) - Aici trebuie sa faci un exercitiu care sa mentina constient constient in timp ce adormi. Eu numar din 7 in 7, necesita suficienta atentie pentru a nu-mi lasa gandurile sa fuga.
La un moment dat, vei experimenta un fenomen numit sleep paralysis, care se va manifesta printr-o paralizie insotita de unele halucinatii(inofensive). Dupa sleep paralysis vine imediat visul.
Poate ai auzit povesti cum ca unii oameni au fost terifiati experimentand paralizia somnului. Esti terifiat in masura in care te astepti sa fii terifiat.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Ti-am lasat un mesaj.