| Buresbista123 a întrebat:

Cand la suta din creier folosim? e putin retorica intrebarea, asta mi s a parut interesant---http://www.youtube.com/watch?v=vqcGjA1JH50

6 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Creierul este utilizat integral, fiind utilizat doar 98-90% numai in contextul relaxarii lui.

| RAY a răspuns:

Toate organele sunt folosite la maxim de aia existam, mai ales creierul

| relian a răspuns:

Omul isi foloseste creierul la toata capaicitatea, nu exista parti din creier care sa stea fara sa faca nimic.Ca mai exista momente de respiro normal ca si el are nevoie de odihna de ceva repaos.Insa luat ca intreg el functioneaza tot nu in anumite procente.Natura nu a produs organe nefolositoare.Si noi cind construim ceva nu bagam asa piese fara nici o utilitate, fara functie doar sa fie la numar.Chiar si ceva care la prima vedere ar parea ca nu are nici un rol tot este acolo cu un scop anume.De ex un scop esstetic in cazul a ceva construit de noi.Deci sa nu credem ca natura a construit ceva lasa ca peste un million de ani partea asta din creier va face cutare lucru. Daca o luam religios la fel Dzeu nu se apuca sa faca lucruri inutile pe care nu le folosim. Unia or sa zica aaaa pai le vom folosi mai tirziu. Povesti, pentru ca de cind ne stim asa am fost si asa vom si ramine.Deci nu vad nici un motiv pentru care creierul sa nu functioneze la capacitatea lui normala.Dar stiu ca inainte chiar oamenii de stiita, medici au presupus acest lucru ca noi neam folosi nu stiu cit procent din creier.Dar aia a fost o teorie si atit si pe parcurs sa demonstrat ca lucrurile nu stau deloc asa.Dar chestia a ramas in mintea celor mai mari si de acolo vine aceasta idee.Dar e falsa chestia cu procentul.

| Mădă0611 a răspuns:

100%, pentru cine nu crede, sa se documenteze.

| Sarius1994 a răspuns:

Si inca odata 4 persoane 4 raspunsuri de cacaua total indepartate de cea ce intreaba omul cam ce capacitate de stocare are creierul la nivel informational dupa cum spune si aici -http://www.youtube.com/watch?v=vqcGjA1JH50 10% e capacitatea maxima asta te invata in 1-8 auzi 100% dar ce avem creierul cat un bloc cu 10 etaje in fine acuma na mare e gradina Domnului si multi care folosesc 100% din creier la stocarea informationala mai sar gardul daca ar fi dupa Mădă0611 si ray23tm si nu ar mai fi nevoi de studii iei o carte o citesti si gata reti toata cartea cu amanunt o.o si ai devenit mai ceva ca "Dexter" ce cap au uni o.o