NOname
| NOname a întrebat:

Când nu vrei, dar vrei să vrei, cum te faci să vrei?

Răspuns Câştigător
| Aly2 a răspuns:

Pai nu sunt sigura ca am inteles, dar raspunsul meu este : Depinde de context. Daca este vorba de teme, de mers undeva etc. Dar ca sa te faci sa vrei te poti gandi ce fain ar fi daca ai face acel lucru, sau ca trebuie, ca iti prinde bine, poate chiar ca ar fi amuzant ( poati asculta muzica in timp ce faci lucrul acela ). Incerci sa vezi partea buna a lucrului pe care il ai de facut dar nu vrei sa il faci si atunci POATE te faci sa vrei.
Imi cer scuze daca raspunsul meu ti se pare stupid. sau daca nu am inteles intrebarea. Si te felicit pentru ceea ce ai scris mai jos.

126 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

P.S. Cine o raportează, îşi va pierde dreptul de a raporta.
Asta a fost pentru cei, care şi-au făcut un obicei din a îmi raporta toate întrebările, indiferent de conţinutul lor, deci abuziv (!).
Dragii mei, întrebările tot vor fi reactivate, iar voi penalizaţi.
Întrebarea: Merită?!

Şi doi: nu fac prezenţă aici!
Cine n-a înţeles întrebarea, nu este obligat să răspundă.
Peace.

| SupradozaDeDroguri a răspuns (pentru NOname):

Ai mare dreptate. M-am saturat de acei complexati care daca nu inteleg o intrebare sau mesajul trasmis de aceasta, sar cu gura si fac pe inteligentii! Aia nu merita dreptul de a sta aici big grin

NOname
| NOname explică:

Pentru cei cu "neinteligibila", care au mai şi recurs la raportarea întrebării şi jigniri (adulţi în toată firea!):
RainUmbrella (şi toţi ceilalţi în afară de voi), o fetiţă de 11 ani (!), a înţeles perfect întrebarea şi v-a şi explicat excelent în locul meu, tot ce era de explicat (Mulţumesc, dragă!).
În locul vostru aş lua-o ca pe un semnal de alarmă şi aş începe să-mi pun serioase semne de întrebare, referitoare la nivelul meu de inteligenţă.
Şi mulţumesc pentru raportare! V-am avertizat că e inutil.
Abuzul e abuz!

ardnaxur1961: "tu nu te supui acelorasi reguli ca noi, muritorii de rand?"
Asta am tot vrut să te întreb eu pe tine, Ruxandra. Regulamentul n-a fost creat pentru toţi? De câte ori l-ai încălcat? Şi tu, şi Kronstadt şi alţii că voi, care se cred intangibili, datorită agresivităţii sale?
N-ai observat că scrie negru pe alb în regulament:
"la nivelul postarilor, se considera ca nepermis tot ce este pasibil de respingere:
- injuriile, limbajul obscen, agresiunea verbala si amenintarile de orice fel;
- manifestari ale intolerantei fata de orice etnie si fata de optiunile religioase, politice, sexuale etc. ale fiecaruia; instigarea la ura si intoleranta;"?

Opriţi-vă, până nu e prea târziu! E spre bine tuturor! Nu-i mai răzvrătiţi pe copii cu postările voastre pline de venin (pentru aşa ceva există privatul (!), dacă chiar nu se poate fără)! Şi terminaţi cu raportările abuzive (deşi aţi pierdut deja acest drept)! Terminaţi cu jignirile, cu atacurile la persoană, cu violenţa verbală! Terminaţi cu subiectivitatea! E clar că nu întrebările mele vă displac, ci eu (m-am convins şi nu o dată). Dar sunteţi oameni mari, suficient de inteligenţi, şi vă puteţi controla ieşirile violente. Încercaţi măcar, nu e greu! Consumaţi-vă energiile negative în altă parte, unde pot avea urmări pozitive! Scoateţi binele din rău! Succes!

NOname
| NOname explică:

Iar tuturor celorlalţi... Vă mulţumesc pentru răspunsurile voastre minunate, înţelepte şi la obiect! E plăcut să vezi că unii mai şi gândesc, în timp ce alţii ştiu doar să critice.
Vă mulţumesc, dragii mei! Chiar m-aţi uimit cu inteligenţa voastră şi capacitatea de a înţelege lucrurile puţin mai abstracte, simplificate până la esenţă, care au devenit complicate datorită simplităţii sale, ...provocatoare, incomode...

NOname
| NOname explică:

NoBravery, nu am nici o vină că ţi se trimit notificarile. Acest lucru este făcut de un progrămel, setat din cei din echipa TPU. Dacă acele mail-uri sunt chiar atât de deranjante pentru tine, şterge-mă din listă sau schimbă-ţi setările la "Notificări", dar nu-mi reproşa mie ceva, ce nu depinde în nici un fel de mine, te rog!

Întreb orice am de întrebat, ori de câte ori simt nevoia/vreau. Am acest drept. Ca orice alt membru al acestei comunităţi. Şi la cât am ajutat până acum, la câte răspunsuri am dat în raport cu numărul întrebărilor, chiar mă simt rănită şi dezamăgită, când vine câte unul să-mi reproşeze, cum că pun prea multe întrebări (sunt maxim 4-5 pe săptămână. vi se pare mult?!).
Oameni buni, nu vă plac, nu răspundeţi! Punct.
Iar mail-urile se pot şterge foarte uşor sau pot fi ignorate.

P.S. NoBravery, nu mă adresam ţie în mod special, ci tuturor celor care au venit cu astfel de postări până acum. Tu ai fost doar ultima picătură, care a umplut paharul...
Numai bine!

NOname
| NOname explică:

Mulţumesc, Petru! Frumos răspuns. Foarte nuanţat...

florim007, ai fost funny, mulţam! M-ai făcut să râd.

wolfy911, aş vrea să fac doar o mică specificare, dacă chiar nu s-a înţeles perfect până acum.
...nu vreau, dar aş vrea să vreau.
De exemplu:
- nu vreau să mă ridic din pat dimineaţa, dar aş vrea să vreau acest lucru;
- nu vreau să spăl vasele, dar aş vrea să vreau;
- nu vreau să urc până la etajul 10, dar pentru tonusul corpului meu, ar fi util să vreau, aşa că vreau să vreau, dar nu vreau.
Cum fac să vreau?

NOname
| NOname explică:

BRO, nu am eu o minte atât de diabolică, ca să pun astfel de planuri la cale, şi nu pot să-mi asum creditul pentru ceva, ce nu-mi aparţine, ce nu a fost premeditat.
Doar m-am săturat să-mi dispară întruna întrebările în prima jumătate de oră după postare. M-am săturat de abuzuri (de toate felurile)... Zi şi tu, ce ai fi făcut în locul meu?
Credeam, că măcar dacă îi vor avertiza, se vor gândi pe viitor de două ori, înainte de a raporta o întrebare abuziv, dar n-a fost să fie. Aşa că şi-au făcut-o cu mâna lor. Eu n-am contribuit cu nimic. Tot ce am vrut, era să fiu lăsată să mă exprim liber, să întreb, când am ceva de întrebat, ca toţi ceilalţi membrii ai acestei comunităţi. M-am săturat să tot fiu discriminată şi acuzată de tot felul de absurdităţi, scoase din imaginaţia lor (de multe ori bolnavă). Aceşti oameni nu mă cunosc (şi nici nu încearcă să mă cunoască), cu toate astea îşi permit să mă judece, să mă eticheteze, şi mereu îmi pun beţe în roate (a devenit plăcerea lor supremă). Iar dacă îi ignor, nu iau măsuri, nu mă apăr, se cred învingători, mă văd cu capul plecat şi continuă să lovească, deşi pur şi simplu n-am vrut să cobor la nivelul lor, n-am vrut să răspund la jigniri cu jigniri, să le dau conraargumente la toate acuzaţiile/presupunerile aberante, n-am vrut întru în circul ieftin creat de ei, preferând să-mi păstrez demnitatea şi liniştea. Dar problema celor agresivi, e că privesc lucrurile prin prisma lor, şi dacă te văd că taci, te cred prost, te iau de fraier... Deşi n-am tăcut, pentru că n-am avut nimic de zis, ci pentru că aşa funcţionez - prefer să nu întru în conflicte inutile, să nu-mi consum energia degeaba. Unele lucruri mă dezgustă într-atât de mult, încât nu merită nici măcar o replică din partea mea. Le ignor şi atât (aşa cum aş fi făcut acum şi cu ironiile din răspunsul tău, cu care ai cam exagerat, dacă n-aş fi avut nevoie de un exemplu).

Eu nu atac, deşi am toate armele necesare. Doar mă apăr!

În sinea ta, ştiu că mă înţelegi, chiar dacă n-o vei recunoaşte/arăta public, ştiu că nu vei putea fi obiectiv (până la capăt) şi la suprafaţă, ci doar în interior, dar 'mi-e de ajuns...

NOname
| NOname explică:

luk194, întrebările se nasc de la sine, firesc. Unele dintre ele sunt foarte vechi, care mă frământă de ceva vreme, dar n-am avut timp/chef/curaj/stare necesară (ca) să le postez. Nu mă inspir din cărţi sau din alte surse de informare (sau chiar dacă o fac uneori, o fac inconştient), ci din propriile mele experienţe de viaţă, propriile mele frământări, trăiri, gânduri, incertitudinile cotidiene...

Dacă ştiu răspunsul la ele? La unele da, la altele nu. Dar cum ştiu foarte bine, că nu deţin adevărul absolut, părerile celorlalţi sunt foarte importante pentru mine şi mă ajută să "şlefuiesc" acea tentativă de adevăr, făcând-o mai clar şi mai apropiată de perfecţiune.

Şi da, multe dintre întrebări sunt puse şi în scop educativ, în ideea că vor da de gândit celor care le vor citi şi, eventual, îi vor schimba măcar cu o sutime de gram în bine, că îi vor ajuta şi pe ei (într-un fel sau altul).

Am multe întrebări şi fiecare are propria sa poveste, aşa că n-aş putea să generalizez şi să-ţi dau un răspuns universal valabil. Ceea ce e de reţinut, e că nici o întrebare nu este pusă din plictiseală sau ca să epateze (aşa cum insinuează unii) şi fiecare dintre ele este importantă pentru mine, la fel ca şi răspunsurile primite.

Acum că ţi-am satisfăcut curiozitatea, poate mi-o satisfaci şi tu pe a mea, răspunzându-mi la întrebare, ce zici?

NOname
| NOname explică:

loveNINI, condoleanţele mele!
Când am spus că nu fac prezenţă, oare pentru cine am spus-o?

NOname
| NOname explică:

Doriiina, de ce să strici un răspuns inteligent cu acel "funda?" la sfârşit? Chiar nu-ţi dai seama cât de mult se pierde din valoarea lui; că nu mai eşti luată în serios; că răspunsul tău devine deranjant în loc să fie inteligent/folositor?

Sfat prietenesc: evită s-o faci pe viitor! Nu-ţi crea singura un dezavantaj! Răspunde din plăcere, nu pentru premii!

NOname
| NOname explică:

chelstone, nu înţeleg cum de nu ai înţeles ceva atât de simplu. Până şi copiii de 11 ani au înţeles-o perfect (tu câţi ani ai, apropo?), fără să aibă nevoie de "traducere".
Nu mai explic ceva, ce am explicat de 2 ori şi au explicat-o şi alţii. Mai citeşte o dată postările! Şi dacă vei încerca să gândeşti logic şi succesiv, fără să sari de la o etapă la alta, vei înţelege. Este extrem de simplu.

Corina, tocmai, este un site de "într-ajutorare", iar eu am nevoie de ajutor aici. Nu văd unde e problema. Simt doar o mare doză de răutate, posibil şi invidie, în cuvintele tale, atât. Încearcă să vezi dincolo de titluri! Aici suntem în primul rând oameni.
N-o mai luaţi atât cu "userul anului"! Că nu sunt cu nimic mai specială datorită acestui chenar, cu toate că vă sare în ochi şi vă întunecă minţile. Nu ţin cont de el, nu are nimic de a face cu ceea ce fac, nu-mi controlează mişcările sau felul meu de a gândi, de a vedea lucrurile.
Sunt un om ca toţi ceilalţi, un utilizator al acestui site, care are dreptul la curiozităţi, nedumeriri, cereri de ajutor, greşeli, stări de nervi, supărări, tristeţi, bucurii... Nu înţeleg de ce vedeţi chenarul şi nu omul din spatele chenarului. Nu sunt administrator sau preşedinte al acestui site, chiar dacă mă implic foarte mult în tot ce înseamnă TPU. O fac pentru că vreau, pentru că îmi pasă şi îmi place, nu pentru că aş avea vreo obligaţie faţă de cineva. Şi nu încerc să demonstrez nimic nimănui, sunt doar eu, cu gândurile şi ideile mele.
Treceţi odată de faza cu alegerile! A fost demult... A trecut. Eram în 2010, iar acum suntem în anul următor. Utilizatorul acestui an, toate păcatele căruia mi se pun în cârcă, nu a fost ales încă. Şi nu urmăresc să fiu aleasă, cum n-am urmărit-o nici anul trecut. A fost o adevărată surpriză pentru mine. Chiar nu mă aşteptam absolut deloc. Nu m-am gândit vreodată înainte de acel eveniment, că lumea s-ar putea să mă voteze. Nici prin gând nu mi-a trecut.
Iar dacă orice dovadă de inteligenţă o atacaţi, spunând că doar vrea să pară, asta ar însemna că ar fi mai bine, dacă am fi proşti, inexpresivi şi identici, traşi la indigo? Dacă niciunul n-ar ieşi cu nimic în evidenţă, dacă am gândi şi ne-am exprima toţi la fel, af fi bine? Atunci aţi fi mulţumiţi? Sau aţi găsi alte lucruri de care să vă legaţi?
Nu încerc să par ceea ce nu sunt. Asta gândesc - asta spun - asta sunt!
Lăsaţi-l pe om să se exprime şi să întrebe ce are de întrebat! Nu-i mai daţi în cap ori de câte ori are o idee, o curiozitate, o mirare! Nu-l siliţi să-şi facă al doilea cont, de pe care să întrebe liniştit tot ce-l doare! Nu e nevoie să ceară acordul nimănui pentru o formulare mai inedită, abstractă, al unei întrebări sau pentru postarea acesteia pe site.
Asta mi-a venit - asta am întrebat.
Dacă puteţi, raspundeti, dacă nu, ...la revedere!

P.S. alinutzasadicutza, ţi-am răspuns şi ţie aici, dacă tot ai bifat răspunsurile celor doi, ca fiind inteligente. Poate o să ieşiţi toţi trei la un picnic, ceva, în loc să mă criticaţi, să mă atacaţi fără să am vreo vină.

NOname
| NOname explică:

Mulţam, Crissu şi luk194!
Sunteţi încă o confirmare că raţiunea există.

NOname
| NOname explică:

alinutzasadicutza, a fost doar o observaţie personală. Cum parei destul de prietenoasă şi înțelegătoare în privat sau aici, în răspunsul tău, am vrut să văd doar, dacă eşti şi sinceră. Şi m-am lămurit. În voturile tale s-a văzut adevărata ta faţă şi am vrut să-ţi aduc la cunoştinţă, că am remarcat acest lucru. Atât. Nimic mai mult.
Poţi să votezi ce şi cum vrei, dar nu e în avantajul tău să spui una în faţă şi pe la spate să faci alta. Tot ce ajungi să faci, e să fii falsă.
Plus, am vrut să subliniez şi faptul, că nu satisfac doar curiozităţile şi nelămuririle lor, ci şi ale tale, din moment ce din voturi a rezultat, că şi tu le ai (asta în special vis-a-vis de răspunsul lui @chelstone, în care pare să nu fi înţeles întrebarea).

Iar cu ultima parte sunt de acord. Şi eu o apreciez şi o respect pe Brigaela şi m-aş fi bucurat, dacă ea sau Mariana ar fi ieşit în locul meu, sincer.
Dar nu eu hotărăsc, ci majoritatea. De aia se şi numeşte "democraţie". Comunitatea şi-a spus cuvântul, nu eu, tu sau altcineva. Fiecare dintre noi a avut favoriţii săi...

NOname
| NOname explică:

Alexandru25, repet!
Nu mai spam-a site-ul cu "clicurile" tale!
Te trezeşti mâine-poimâine direct la "suspendaţi" şi să nu te mai întrebi "de ce?"!

Spam-ul pe TPU este INTERZIS! ...ca şi injuriile, limbajul obscen, agresiunea verbală, atacurile la persoană şi ameninţările de orice fel (asta n-a fost pentru tine, că văd că ştii să te comporţi decent şi civilizat)!

NOname
| NOname explică:

MidnightLady, dacă eşti atât de sensibilă, evită să-mi citeşti întrebările (că de răspuns, tot nu răspunzi)!
Mulţumesc.

NOname
| NOname explică:

MidnightLady, ia încercă să dai clic pe "Logout"! Poate merge.
Sau mai bagă 2-3 atacuri la persoană şi te blochezi singură,
pe din-afară!
N-ai pentru ce. kiss

NOname
| NOname explică:

chelstone, singurul lipsit de logică de aici eşti tu, pentru că refuzi să vezi ceva atât de evident, nu eşti capabil să urmăreşti şirul ideii şi să conştientizezi nişte treburi simplisime. Chiar sunt curioasă ce vârsta ai...

Trecem la subiect.
1. Nu vrei să te arunci în cuşca plină cu lei, dar ai vrea să vrei acest lucru, pentru că în acest fel ai fi putut să salvezi viaţa unui om, care stă inghemuit într-un colţ, cu toate că rişti să fii mâncat şi tu. Deci nu vrei, dar ai vrea să vrei.

2. Nu vrei să te însori, pentru că nu crezi în casatoarie şi ţii prea mult la libertatea ta, dar cum ai deja 40 de ani - vârsta la care toţi prietenii tăi merg deja la pescuit şi gagici cu fiii săi -, parcă ţi-ar plăcea totuşi să ai o familie şi un copil. Deci ţi-ar plăcea (vrei!) să ai o altfel de mentalitate, să nu fii atât de rebel şi să vrei să te însori. Deci vrei să vrei.

3. Nu vrei să te laşi de fumat - îţi place să fumezi, te face să te simţi bine -, dar ţi-ar plăcea să vrei acest lucru, pentru că ar fi bun pentru sănătatea ta şi pentru că ştii, că ţigările sunt bunii aruncaţi. Deci nu vrei, dar vrei să vrei.

E o diferenţă mare între a dori un lucru cu ardoare şi doar a fi conştient că acel lucru ţi-ar fi benefic (ţie sau altcuiva) şi parcă-parcă ţi-ar plăcea să-l transformi în realitate. Dar nu poţi să spui, că nu ţi-l doreşti, că nu-l vrei. Îl doreşti, dar moderat şi nu din propria ta iniţiativă, nu din adâncul tău, nu pentru că ţi-ar face o deosebită plăcere sau aşa ai funcţiona, aşa ai fi construit, ci pentru că aşa ar fi mai bine, aşa trebuie. Deci sunt două "vreau" diferite.
Ai înţeles acum?

...mă gândesc, că atunci când al doilea "vreau" reuşeşte să-l întreacă pe primul în intensitate, atunci scopul este atins, atunci ai reuşit să vrei (2) ce ai vrut (1).
Dar care sunt metodele prin care să poţi să-l intensifici pe al doilea "vreau"?
Asta era/este de fapt întrebarea.

NOname
| NOname explică:

s1d3k1ckRO, suntem la Ştiinţă/FILOSOFIE (!). Dacă vrei să afli "cum să desfaci o roată de la maşină", treci la alte categorii!

"...pur si simplu, nu vad rostul ei".
1. Mai intră, măcar ocazional, la Ştiinţă/Filosofie (şi nu numai) şi spune-mi câte dintre întrebări ţi se va părea că au rost!
Rostul lor este mult prea amplu, complex şi în perspectivă ca mintea ta neantrenată/îngustă/superficială să-l poată cuprinde.
2. Pentru tine poate întrebarea n-are rost, pentru mine - da!
Nu tu eşti cel care hotărăşte ce întrebări au rost şi ce nu!
Apropo, "a fi sau a nu fi?" are vreun rost pentru tine?

Iar profilele psihologice fă, te rog, celor pe care îi cunoşti sau măcar ştii cum îi cheamă (apropo, ai vreo pregătire în domeniu ca să-ţi permiţi acest lucru?!)! Iar cum habar nu ai ce e în capul meu şi cum gândesc şi ce mă motivează să pun o anumite întrebări, te rog frumos să-ţi ţii închipuirile despre persoana mea pentru tine!

Şi inc-o dată, repet: întreb ce am de întrebat, ceea ce mă interesează, iar cei care sunt deranjaţi de o întrebare (sau de mine) sau n-o înţeleg, nu sunt obligaţi să răspundă, nu le ţine nimeni pistolul la tâmplă.
Am aceleaşi drepturi (şi obligaţii!) ca şi toţi ceilalţi şi nimeni nu poate să-mi interzică să postez o întrebare, care mă interesează şi nu încalcă regulamentul site-ului. Punct!

P.S. Şi nu te bucura! Nu că ar fi fost "interesant" ceea ce ai spus, ci doar conţinea prea multe aberaţii, pe care am dorit să le elimin.
Abţine-te pe viitor!
Decât să spui o prostie, mai bine taci!

NOname
| NOname explică:

S1d3k1ckRO, când văd că n-am cu cine, îl las să vorbească singur, nu mai continui...
Cu tine m-am lămurit deja...

NOname
| NOname explică:

Ştie cineva care e limita prostiei? Că eu tot descopăr zilnic pe câte cineva care reuşeşte să bată toate recordurile...şi stau şi mă minunez...
Există o limită?

NOname
| NOname explică:

Andrei, mersi pentru răspuns!
Cu unele idei sunt de acord. Dar în această întrebare nu e atât vorba despre ce vor alţii, ci despre ceea ce vrei tu. Adică tu vrei să vrei, nu ei vor să vrei. Ai înţeles acum? Însă da, e posibil ca primul "vreau", al tău, să coincidă cu dorinţele celorlalţi. Însă în primul şi în primul rând tu vrei să vrei, nu ei.

NOname
| NOname explică:

Ahla, bună asta!

P.S. Ai fost şi tu în capul meu şi nu ştiu?winking

NOname
| NOname explică:

Larisol, bine zici...

NOname
| NOname explică:

Jelli, ai fost la înălţime. Mulţumesc! Nu mai am nimic de adăugat.

NOname
| NOname explică:

Ahla, dragă, ai aflat vestea? Mai nou cică eu sunt tu. laughing

NOname
| NOname explică:

SturmirCloudKeeper, te citez, ca să nu zici că sunt subiectivă: "Uita-te pe site si vezi si tu ce intrebari pun. Prostii nu-s creativi. Creativitatea apare din utilizarea creierului".

NOname
| NOname explică:

Ba nu, ale, nu e deloc stupid răspunsul tău. Ai înţeles foarte bine ce am vrut să spun, iar sfaturile tale le găsesc foarte folositoare şi originale. Mulţumesc!

gykuboom, mulţumesc şi ţie pentru răspuns!

NOname
| NOname explică:

ąndrą, micuţo, ai fost genială!
Să-ţi spun de câte ori a fost raportată această întrebare şi reactivată de către admini, pentru că nu încălca în nici un fel regulamentul? De minim 5.
Nu ştiu de unde au unii plăcerea asta de a raporta abuziv. Îţi dai seama cât de frustrat şi obsedat de cineva trebuie să fii, ca să-i raportezi o întrebare nevinovată de 5 ori la rând? Jalnic!

| harciog a răspuns:

Asa in dorul lelii. Obtii fara nici o placere asa ca Mamulea, chiar daca nu esti tu insuti.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sa inteleg ca special ai pus-o ininteligibila, ca sa ne demonstrezi ca tu poti sa pui orice fel de intrebare? Ca tu nu te supui acelorasi reguli ca noi, muritorii de rand?
Nu de alta, dar, ori ai pus intrebarea in vreun dialect, ceva, ori in capul tau a fost un scurt-circuit in momentul in care ai clocit-o.
"Cum faci SA vrei"/ "Cum TE faci CA vrei" sunt variante logice. Ce ai scris tu, nu este.
Deci, as sustine raportarea intrebarii ca neinteligibila.