| lovecats123 a întrebat:

Care e citatul care va ghideaza in viata?

34 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"Creaturi mizerabile, aruncate pentru un moment pe suprafața acestei mici grămezi de noroi, cine a decretat că jumătate din turmă, poate oprima cealaltă jumătate? Tu, omenire, ai dreptul să spui ce e bine și ce e rău?" Marchizul de Sade.

| Doub a răspuns:

"un pumn în cap îţi dau"

| Florentina9210 a răspuns:

Nu aranjandu-ti altfel circumstantele vietii iti vei gasi linistea, ci dandu-ti seama cine esti la cel mai profund nivel. – Eckhart Tolle

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Florentina9210):

Asta ce vrea sa insemne!?

| oprescudorin11 a răspuns:

'Intre ridicol si sublim nu este decat un pas'(Napoleon)
'Napoleon a cautat virtutea si negasind-o, a luat puterea' Goethe.

| suffarstar a răspuns:

Va dau mintea mea, va ia corpurile razna. -Goethe

| OOOLEOOO a răspuns:

Ori gasim o cale, ori ne facem una - Hannibal

| oprescudorin11 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Dar Hannibal e pierzator! Pe mana lui mergi?

| ShaOfHatred a răspuns:

"Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger.Anger leads to hate.Hate leads to suffering"

Yoda

Numele meu ii Sha os Hatred deci te-ai prins cum sta treaba cu mine.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Nu cred ca e productiv, exprima o resemnare inacceptabila.

| ShaOfHatred a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu ii chiar asa, ma refer ca daca iti e frica, sau esti nervos sau urasti pe cineva, ai numai de suferit

| ShaOfHatred a răspuns (pentru oprescudorin11):

Asta o fost unul. Daca le vrei pe toate fi gata:

Everybody lies
Reality is almost always wrong
Truth begins in lies
We all make mistakes and all pay a price
There are some mistakes you can't make twice
Normal is not normal
We can live with dignity, we can't die with it
People don't change
We are who people think we are
Life is pain
Normal is overrated
Arrogance has to be earned
Almost dying changes nothing, dying changes everything
You can't really die for a real friend
Love sucks

Aici sunt doar niste mici citate

| oprescudorin11 a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Pai intrebarea era despre 'citatele care te ghideaza in viata'.Se poate sa te ghideze in viata un 'ghiveci de citate'? Ce viata mai e si aia? Sau nu mai simt eu pulsul societatii?
Despre moarte se poate spune ca este destul de rusinoasa, in ciuda comoditatii ei. A propos de citatul legat de 'demnitate'.
Si viata e destul de ridicola, dar moartea este chiar penibila.
Pe de alta parte ai avea dreptate comparand viata cu moartea, amandoua sunt niste stari la fel de de neluat in seama.Chiar 'o pierdere de vreme' la scara Universala. Poate fi doar amuzant.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Pe de alta parte, o vizita intr-un cimitir iti va dezvalui niste adevaruri foarte severe. Toti cei care si-au ratat viata la modul ridicol, 'neica fosti NIMENI' au cavourile cele mai bine dotate! Este un mod in care (cred ei) pot compensa 'zeroul' trairii.Gandeste-te la faraoni, sau cocalarii de azi.

| ShaOfHatred a răspuns (pentru oprescudorin11):

Sigur,nu ma pot limita doar la unul.

| Eastwood a răspuns:

Scurt si la subiect : ''Dacă respecţi toate regulile, pierzi distracţia''!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Bai, c*c*tule, musc din tine!" - Nae Bataie

| Trumpinator a răspuns:

1) Moartea nu este nimic, dar sa traiesti invins este ca si cum ai muri in fiecare zi. (Napoleon)
2) In politica prostia nu este un handicap. (Napoleon) happy

| AllNone a răspuns:

Incerc sa aleg dintre acestea :
https://florinrosoga.ro/blog/50-lectii-despre-succes-de-la-donald-trump/
CITESTE CU ATENTIE FIECARE! EU LE RECITESC MEREU ATUNCI CAND AM NEVOIE!
Insa cel mai mult imi place :
,, Nu renunta niciodata!'' sau,, Gandeste in stil mare ''! SPER CA TE-AM AJUTAT!

| KodrutZ a răspuns (pentru AllNone):

Donald Trump? Imbecilul care a mostenit o avere imensa de la tac'su si a facut investitii atat de proaste, incat era mai castigat daca ii tinea in banca? Halal. Vezi mai bine o carte din guta, badea, clasici de-astia in viata.
@lovecats123: Better to dine in hell, than starve in heaven. (eu, probabil o mai zice cineva, dar nu am cules-o de nicaieri anume).

| AllNone a răspuns (pentru KodrutZ):

Bravo! Ce face mass-media. Mai documenteaza-te, dar asa cum trebuie!

| KodrutZ a răspuns (pentru AllNone):

Iham, cine vorbeste. Vii cu citate din dt/Rosoga pe care le-au mai zis mii de altii inaintea lor. Iar Rosoga... daca iei si urmaresti cativa pe felia lui dinafara o sa vezi ca posteaza chestii suspect de la fel cu aia, doar ca le traduce in romana. In rest, noi sa fim sanatosi.
P.S. Nu stiu ce face mass-media, nu am teveu, nu urmaresc cacaturile mainstream de la noi. Scriu pentru un site mare din afara, dar pe felia IT, asa ca... incearca sa vii si tu cu un citat original. Motivationale din altii iti bag sute-mii daca vrei, dar nu inseamna fix nimic.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru KodrutZ):

Oficial, in biografia sa TRUMP asta al tau zice ca a luat de la tacsu doar 10.000$ si a platit avansul, convingand primarulNY sa investeasca si primaria ca va castiga.A finantat (cu primaria) un petec de teren in mijlocul NY si a construit un zgarie nori, apoi s-a descurcat mai departe.Un excroc, dar nu asa mare ca astia ai nostri cu autostrazile.

| AllNone a răspuns (pentru oprescudorin11):

Stiu ca vb. cu KodrutZ, dar eu nu l-am dat exemplu nu neaparat pe el ca persoana, ci ca spirit. O afacere nu se poate conduce fara sa stii. Poti sa ai toti bani din lume, daca esti batut in cap ( nu ma refer la tine )si habar nu ai cum sa le gestionezi, degeaba... Nu zic ca nu a facut, eu cred ca orice afacerist face mismasuri, insa degeaba poti sa faci tu asa ceva, daca nu te pricepi. Pe scurt, l-am dat exemplu pentru spiritul si conceptia de gandire. Poti sa ai milioane, afacerile nu se conduc singure, mai ales in vremurile noastre.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru AllNone):

Au circulat si circula inca exemplul 'Trump'( e si un film), in care se da o viziune a afaceristului de succes.
Sigur ca nu se potriveste cu fiecare om in parte, decat poate sa inveti ceva care oricum nu-ti foloseste.
Pe de alta parte chiar nu ma pasioneaza personaje gen TRUMP, ala cu Microsoftul sau altii.
Presupun ca nu mananca si nu fac nimic in masura sa-mi starneasca vreo umbra de invidie.
Genul asta de personaje sunt INSTITUTII deja.
Eu raman, si insist sa raman doar un om.
Totusi as preciza ca cel putin 'marile afaceri' nu sunt conduse de un singur om NICIODATA!
Daca mi-as imagina ca daca am 80 de miliarde in banci si maine sau in acest moment vreau sa scot 'lichid' suma asta, pariez ca nu mi se va da. Asta dovedeste ca nu-i ai, in realitate!
Iar amestecul asta nu e pe placul meu.
Asta nu inseamna ca orice altcineva nu poate intra in acea 'afacere' pe modelul acestor indivizi, modesti (in orice altceva decat in arta de a numara banii care nu le apartin).

| sabin89 a răspuns (pentru AllNone):

Si din Becali ar trebui sa cautam citate. Nici afacerile lui nu se conduc singure. Din moment ce stie cum sa le gestioneze, e clar ca si in el este o scanteie de geniu. happy

| AllNone a răspuns (pentru sabin89):

happy Asa este! =)

| oprescudorin11 a răspuns (pentru sabin89):

Nu cred ca sunt genii cei care au averi imense. Doar docili, respectand legile tacerii si ordinile primite de la fortele ce conduc lumea financiara. Daca se apuca sa aexplice, ajug sa o piarda(averea) uneori si libertatea.

| sabin89 a răspuns (pentru oprescudorin11):

happy

| Kaℓi a răspuns (pentru sabin89):

O, nu trebuie sa cauti, am eu cateva la indemana happy si nu e doar o scanteie de geniu, e un intreg foc de artificii acolo!

Daca ma respecti o data, te respect si eu tot o data. Daca nu ma respecti o data, eu nu te respect de cinci ori.

Am vorbit cu varu-meu Giovanni si cu Victor sa facem un partid care sa fim mai tari ca fratii Kennedy. Am fi condus Romania. Dar n-au vrut, fraierii.

Nici nu stiti ce sensibilitate am eu in suflet, dar nu stiu sa ma exprim.

Stiti cat de mult scuip eu televizorul la mine acasa? Cum vad un nenorocit care vorbeste de binele public, cum ii trag un scuipat.

Partidul Noua Generatie are o orientare de centru, cand la stanga, cand la dreapta, de la caz la caz.

M-am certat si cu Mitica Dragomir, dar fara jigniri. El m-a facut
oligofren, eu l-am facut zdreanta, dar nu ne-am insultat. In schimb, Marian Iancu e obraznic si umbla cu tot felul de jargoane care nu e bine sa le dai la presa.

Meritul pentru titlul castigat de Steaua e 50% al lui Olaroiu si 50% al lui Protasov, dar cel mai mare merit e al meu.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Kaℓi):

Habar nu aveam cu cine ma contraziceam, sau 'polemizam'. Da, sunt oameni de soi, mai ales Mitica Dragomir.Un om de super inalta cultura.Adevarul ca a jonglat cu cei de teapa lui si acum este doar martor, nu si partas.

| DoarUnNimeni a răspuns:

"Nu exista trecut, viitor sau prezent iar din acest motiv nu exista nici masina timpului"... Nu prea e citat, eu de obicei zic asta fara sa o fi citit de undevawinking

| oprescudorin11 a răspuns (pentru DoarUnNimeni):

Inseamna ca intr-un moment de profunda depresie sau luciditate ai enuntat, sa zicem, un adevar de care nu ar trebui sa avem cunostinta. 'Sensul vietii' il contrazici, in ceea ce explica Adler.