| dumnezeu_7669 a întrebat:

Ce credeți că determină o persoană să facă bine? Dar rău? de ce?

Răspuns Câştigător
| Criticul a răspuns:

Mata, este motivul determinarii unei persoane de a face bine sau rau. Bai dobitocule, dupa ce ca ti-ai ales un nick name care pur si simplu imi provoaca greata de cate ori te vad activand aici pe site, mai ai si tupeul infect de taran, analfabet, ordinar de a cataloga raspunurile persoanelor (FreeHugs, Maximus, Ema) care si-au pierdut timpul raspunzandu-ti la intrebare, drept nefolositoare, exceptand cazurile care fac referire la "omniscienta" ta ( Vizitiul ). Ingratule. Pacat ca administratorii au acceptat ca tu sa te inregistrezi cu un astfel de nick. Pentru faptul acesta, te asigur ca site-ul TPU si-a pierdut prestigiul in fata a multor utilizatori ai acestui site. Esti un parvenit, si un idiot care nu este in stare de a recunoste un lucru cu adevarat valabil si care accepta sa fie pupat in fund de orice jigodie la fel de infecta ca si tine. Dar ce pretentii pot sa am de la un dobitoc ca tine care isi alege un astfel de nick name. Sincer te compatimesc.

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

O inima curata,plina de dragoste te indeamna sa faci binele. Daca iubesti pe Dumnezeu,asculti de Cuvantul Sau si vei aduce roada Duhului Sfant in viata ta care este:dragostea,bucuria,pacea,bunatatea,facerea de bine,credinciosia,etc. Daca asculti de firea pamanteasca,vei face faptele firii pamantesti care sunt:preacurvia,curvia,necuratia,desfranarea,betiile, pizmele, inchinarea la idoli.Cei ce fac aceste lucruri nu vor mosteni imparatia lui Dumnezeu.

| EmaS a răspuns:

Daca ai fi Dumnezeu, ai stii ca am dreptate.Dar nu esti!

| Vizitiul a răspuns:

Tu ar trebui sa stii totul, inclusiv raspunsul la aceste intrebari, ca doar esti dumnezeu, nu?

| Angel0 a răspuns:

Nivelul evoluției spirituale.

| Maximus a răspuns:

In primul rand, educatia pe care a primit-o, apoi instinctul, dupa care constiinta.

| carpediem a răspuns:

Tu.
Probabil Satan.
Stimuli pentru simturi.

Răspuns utilizator avertizat
| AnaMaria_2328 a răspuns:

Oamenii buni au ales calea spre lumina,cararea cea strimta,chiar si daca e cea mai grea si complicata,fac orice pentru Iisus,cit despre cei rai,nu pot fi in niciun fel scosi din intuneric, umblind ca mieii pierduti in padure, ca au fost neascultatori si au refusat sa creada si sa iubeasca in El.

PACE!

| Enigmă a răspuns:

O persoana face bine, din dragostea si compasiunea pentru cei din jur, iar raul apare atunci cand o persoana neglijeaza nevoile altora, si pune in practica ce este mai bine pentru ea. [egoismul]

Numai bine! :]

| Ferenin a răspuns:

O persoana este determinata sa faca bine din cauza ca isi iubeste aproapele mai presus de sine, pentru a se simti implinit, dar nu fara a intampina greutati si a nu le trece in proces! Cel ce face rau este determinat de cel rau sa faca ce face sau ce vrea sa faca! Tu de ce esti un om rau, pentru ca asa spui tu ca e bine? Raul nu are cum sa fie un lucru bun, este imposibil! Sunt doua lucruri care se exclud reciproc! Raul este bun doar in a aduce dezbinarea, ura si toate celelalte care sunt opuse binelui!

| dumnezeu_7669 explică:

@criticul - multumesc. Intotdeauna am apreciat inteligenta, educatia si cultura, mai ales cand sunt nealterate de complexitatea vietii de zi cu zi. Am apreciat, in primul rand, puterea ta de a discerne intre caracterul futil al intrebarii mele si raspunsurile mai mult sau mai putin utile ale coraspunzatorilor tai. Inca o data, multumesc!
P.S. - Nu se pune virgula intre subiect si predicat! Scuze ca am indraznit sa-ti spun asta. Sper sa nu te superi pe mine.

| selenaroyalprincess a răspuns:

Prieteni,familia,mediul in care traieste...dar cel mai tare vointa si caracterul sau...

funda:X:X:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa faci si fapte bune dar totul se rezuma la rautati.O actiune caritabila la care toti zambesc si cred ca ingerasii au cazut peste ei, se poate transforma intr-o campanie de imagine al unui om diabolic.Concluzia e ca raul l-a determinat sa faca fapte bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Altruismul si empatia, sa faca bine.egoismul si ura sa faca rau.

| ShotYouDown a răspuns:

Sa faca bine, in cele mai multe cazuri mila...si sa faca rau invidia