| SaveTheNature a întrebat:

Ce parere aveti despre Romania? Pun aceasta intrebare, pentru ca simt nevoia sa fac o dezvaluire, pe care am ocazia sa o fac aici, celor dornici de emigrare, celor scarbiti de Romania.
-Sunt plecat de 7 ani din Romania-mai exact din 2005.
Mai intai am fost in Italia unde am stat 2 ani
Si acum sun in Anglia de 5 ani. Si in Suedia nu am stat decat 2 luni.
ITALIA:
O tara frumoasa, cu cladiri frumoase unde, din pacate majoritatea romanilor sunt tratati ca atare. Desi Romanii vor sa para tratati bine, sa fim realisti femeile majoritatea spala babe, indurand fel si fel de tratamente, si fel de fel de situatii jenante.
si tot acestea sunt prostite de patroni cu cate un cadou pentru ca acestea sa para bine tratate.
Departe de familie, de copii.intre italieni afemeiati, ce de multe ori le fac avansuri, si de babe cu alzheimer ce le scuipa sau le jignesc
Barbatii isi rup spatele pe santiere-desi in Romania poate erau electronisti, instalatori, si de ce nu profesori.
Italienii considerandu-ne tot timpul tigani, cersetori, hoti.
In Anglia si mai urat -oameni reci, duri, rasisti, cu zambete false, si prietenii mascate.
Anglia este o tara murdara, foarte murdara, plina de drogati, de curve si de alcoolisti. O adevarata Sodoma.
Unde esti tratat ca ultimul om in spitale, Unde femeiea se chinuie sa nasca aproape pana la epuizare singura.
Casele sunt fara design, toate la fel, mai rau decat intr-un stat fost comunist, totul arata la fel-maro si gri, trist si sec.
Ploua mereu-deci nu ai cum sa te bucuri de soare aproape niciodata.
Inca se vede pe chipul lor ura pe care o aveau atunci cand colonizau, rapeau, furau inainte. Sunta aceeasi oameni, desi poarta o masca a educatiei moderne.
Banii sunt lipsiti de valoare intr-un stat unde nu ti se ofera nimic, pentru ca nimic nu iti apartine. Totul este mecanic si de fatatda, totul este impus, si totul este sistematizat pentru binestarea propriilor cetateni. Emigrantii fiind amagiti de mirajul banilor si doar al banilor.
Nimeni nu cunoaste notiunea de vecin, pentru ca vecinii nu vor vorbi cu tine.Fiecare se inchide in propriul lui locas evitand privirile tale ucigatoare de imigrant.
Anglia este o tara murdara, haotica, plina de emigranti dornici de "mai bine". O Ccompetitie continua intre oamenii banilor ce vor calca peste orice urma de morala pentru a-si atinge scopul!
O tara urata cu oameni murdari, ce considera curatenia, tentative gay.
O tara in care ouale stresate inca nu au fost interzise
O tara in care mancarea nu are nici un gust.Totul este de proasta calitate, Semnalul la telefon, semnalul la internet, mancarea, toata mancare(nimic nu e de calitate-desi platesti mult pe ele)
Asadar daca ai de gand sa emigrezi in Anglia-nu te spala, nu te barbieri, nu fa nimic ce te face sa pari curat pentru ca vei fi catalogat gay. Un barbat adevarat e murdar si porcos intocmai ca Piratii din Caraibe.
Sunt dezgustat de o tara oribila, pupata in fund si promovada frumos la tv pentru a atrage turistii. Un c***t urat mirositor invelit in staniol.
In iulie ma voi intoarce in Romania unde in 2010 am trait clipe minunate pe un salariu de 9 milioane timp de 5 luni. si nimic altceva. Alaturi de parcurile mele, alaturi de cainii mei, alaturi de rokerii manelele din parcuri, si de fumul de la gratarele facute anapoda prin parcuri, si de aproape disparutele gunoaie de pe strada.
Va spun adevarul Romanul are un spirit autocritic, insa Romania-desi e o tara saraca depseste cu mult tarile dezvoltate mecanizate, robotizate, cu oameni robotizati, mecanizati, lipsiti de umor, oameni ai banilor, ce nu vor avea niciodata vreo urma de parere de rau de faptul ca traiesc pe spatele tarilor sarace!

Asta e 1% din ce am avut de spus. Poate nu ati avut chef sa cititi tot. Dar eu am simtit nevoia sa scriu.
Si finalizes astfel
Tu ce parere aveai de Anglia, dar de Romania?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Heaven nu am alergat niciodata la pomul laudat, cu sacul.nici nu am crezut ca cineva de alyundeva ma va lua de crescut fara sa-si bata joc intai,nici ca in alta rata umbla cainii cu covrigi in coada.din cati plecati cunosc, si cunosc multi, tu ai curajul sa spui lucrurilor pe nume. celorlalti le e rusine.dar am observat un lucru.toti cei plecati se lauda cu viata frumoasa de acolo, dar de cel putin trei patru ori pe an.pleaca din tara spre zari straine, scrumbii, carne.carnati,muraturi,castraveti visinate,vinuri,si aslte produse autohtone,incat am ajuns sa ma intreb; daca e asa de bine acolo, si e belsug de mancare, bani si viata frumoasa.de ce nu se intampla invers? ca nu prea am vazut decat figuri si fite?

25 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns:

Nu sunt de acord cu tine. Anglia e net superioară României din toate punctele de vedere. Ai cam vorbit de rău englezii, dar te-ai uitat la români? N-are rost să argumentez, că ştii şi tu ce e în ţară. Iar faza cum că 'totul este de calitate proastă' nu-i adevărată.
Dacă eşti isteţ, poţi să o duci foarte bine şi-n România. Dar totuşi aş prefera să plec.

| Woodenpints91 a răspuns:

Deci să înţeleg că tu preferi oamenii băgători în seamă din românia,casele zugrăvite în roz cocălăresc,acelaşi model de artitectură la toţi,adică cel mai kitch model de casă,vecini enervanţi care vor sa se age în seamă şi să-ţi arate că le pasă de tine...şi aş putea continua la infinit.
Cât despre drogaţi,curve şi betivi...te pune cineva să-i bagi în seamă? Oricum şi în românia sunt destui,şi atâta timp cât tu ai spus că oamenii sunt reci cu tine şi nu te bagă în seamă, nu văd cu ce te poate afecta asta.
De fapt, o ţară ca Anglia nu are nevoie să fie pupată în fund de români. Doar că românii se aşteaptă să întâlneacă acolo acelaşi pupincurism ca în ţara lor natală.

| anyia a răspuns:

Ai conturat imaginea unor tari in mod subiectiv, asta e parerea ta. De ce? Pentru ca tu, locuind in Anglia si in Italia, si avand poate o slujba mediocra, ti-ai creeat o impresie gresita. De ce faci referire la romanii care pleaca in Italia pentru a fi "slugile"(impropriu spus, stiu) altora? Englezii sunt destul de reci, asta stie toata lumea. Insa daca ai fi avut ocazia sa vizitezi alte tari cum ar fi Danemarca, Suedia, Olanda s.a ai fi vazut altceva. Nu raporta totul la ceea ce fac romanii care pleaca pentru a castiga mai mult decat aici. De ce nu te gandesti la studentii carora li se ofera burse, un trai de viata mult mai bun decat aici, o cultura mult mai dezvoltata si o civilizatie peste a noastra? Nu toti merg in strainatate pentru vestitul "cules de capsuni" sau pentru a "avea grija de batrani". Sunt romani care au o slujba foarte buna(avocati, judecatori, politisti, medici, contabili, ingineri, informaticieni etc) si care nu s-ar intoarce in Romania niciodata. Sa fim seriosi, avem noi locuri frumoase de vazut, pacat insa ca civilizatia le acopera. Ne victimizam prea mult uneori, dar daca am fi realisti ne-am da seama ca viitorul nostru in Romania nu exista daca aspiram la ceva mai bun.

| SaveTheNature explică (pentru anyia):

Ok inteleg ideea. 1Toata lumea aspira. De asta in tarile dezvoltate toti stau cu pixul in mana si mananca mancare facuta la buton, si apoi se plang ca a dat obezitatea, diabetul si cancerul peste ei...si mai ales stresul
2.Aici lucrez ca Tehnician topograf.De fapt ei ma denumesc Setting out Engineer. Si ce c conteaza asta atata timp cate pe un santier romanii rup spatele si ceilalti dau comenzi.
3Am fost in Suedia.Am si scris sus in text. Daca aveai putina rabdare vedeai si asta, daca citeai tot textul
Si in fine suntem 7 in familia mea.Si toti 7 aici+ ca am adus si o gramada de prieteni din tara. Si vezi tu? nu prietenii si familia ma trag pe mine in tara, penmtru ca ei sunt deja aici.ci tot ce are Romania.Cainii,manelistii,saracia TOT!
Sincer am venit mai mult aici ca sa nu-i dezamagesc pe ai mei, sa vada ca ma pot descurca si singur.Ca pot avea un job Si mai nou o familie a mea.
Ce urasc eu cel mai tare aici e tocmai asta, ca toti"aspira". Toti sunt "sus" si nimeni jos. Deci e competivitate scarboasa doar pentru bani, si nimic altceva.
Si tot in strainatate se pierd prietenii.De ce? toti ajung sus,si nimeni nu le ajunge cu prajina la nas. Sincer toti care au venit pe aici si-au uitat prietenii din tara,caci au ajuns "sus" - aiurea.
Si da in Suedia situatia e putin diferita-dar tot o tara pe servicii e.
Si unde tarile sunt democratice,capitaliste, si alte notiuni de astea, de fapt sunt robii banilor.Si de fapt sunt inrobiti de proprii bani si de propriile joburi de pixuri si butoane.
In fine ce e mai frumos in Romania e ceea ce nu gasesc aici. Si anume ca timpul decurge de 100 de ori mai lent,ca e o tara bogata Si pentru mine bogatia inseamna spiritualitate,natura,animale.
Daca cineva vrea sa vada borduri,cladiri inalte de sticla,si parcuri imprejmuite de garduri in care nici iarba nu ai voie sa o atingi sa emigreze.
Romania se apropie mai mult de specia umana,in care oamenii sunt mai liberi desi mai saraci,si mai expresivi desi mai saraci,si mai cu picioarele pe pamant desi saraci.
Strainii scarbiti de bani si rate la banca pe masini,plasme,case si vacante mecanice nu au cum sa aiba parte de libertatea de care se bucura romaniii NICIODATA.
Studentii au aceeasi soarta ca si studentii lor- droguri curve si alcool. Pentru ca odata ajuns la saturatia materiala(casa,masina,bani,birou,lux) o sa cauti placerea corporala,innecat fiind de monotonia placerii de a avea"de toate".
Oamenii sunt aporape identici in tarile dezvoltate,intocmai formati conform standardelor cuiva.
De asta Romania e frumoasa,sunt oameni de toate felurile,pe toate gusturile,si manelisti, si rokeri, si houseri si ce mai vrei.
Si inca 2 lucruri-cei mai cocalari oameni ii vezi aici(raperii englezi tot bani gagici si bautura si bataie au in cap) si fetele lor pitipoance supreme.
si pentru a face facultate in Anglia ai de platit 9000 lire sterline pe an. Bursele sunt cazuri rare,chiar foarte rare.
Nu tot ce se arata la tv e adevarat,ca ei au avut bani si au promovat tara cum au vrut.
Ok nu mai spun nimic de alte tari(de ex din scandinavia) insa Italia, Marea Britanie, Olanda.aceeasi branza, aceeasi oameni, aceleasi suflete de robot.
Si da d-le in strainatate 99% din romani au slujbe mediocre- la ingrijit babe.la rupt spatele, la spalat geamuri.la capsuni, etc! Asta e adevarul- sa nu incercam sa ne ascundem dupa deget, ca cel putin in Anglia si Italia cele mai rusinoase si sclavoase joburi le au romanii. De ce? pentru ca si-au pierdut increderea si au plecat din Romania mai mult decat albanezii si bulgarii sau ucrainienii sau orice alta tara saraca sau fost comunista vrei.
Si in fine as incheia cu faptul ca sora mea in Romania era in clasa a 6 a. Aici a intrat direct a 8-a dar face materia din clasa a 3 a. De ce? Englezeii importa minti luminate din India,Pakistan,Sri Lanka, si Nigeria. pentru ca ei sunt sincer prosti!
Si inca ceva cea mai mare greseala a romanilor este ca si-au parasit tara. Si regret si acum momentul in care am plecat. Caci acum eram la fel de sus ca prietenii mei si colegii mei din Romania, care au aratat ca si in Romania se poate.
Sper sa ma reintegrez in cea mai frumoasa tara Romania!

| SaveTheNature explică:

Ce am spus eu si ce ai inteles tu?
eu iubesc Romania asa cum e ea

| Hombre a răspuns (pentru SaveTheNature):

Pai nu tie ti-am raspus omule, i-am dat reply lui @andoando. laughing
Stiu ca iubesti Romania ca ai mai spus asta, cunosc povestea ta cu intoarcerea acasa din 2010 ca ai mai postat asta.

| SaveTheNature explică:

Scuze credeam ca era mesajul pentru mine

| maiAm8conturi a răspuns:

Eu am o parere despre Anglia, nu aveam! crezi ca esecurile tale de a te integra, imi vor schimba parerile?
In primul rand problema e la tine, lasa tara, ca ce ai scris acolo, rezulta ca iti place o tara cocalareasca unde vecinul se baga in treburile tale, unde barbatia e tranformata in eleganta si camasi roz cu gulerul ridicat, de parca barba mea si geaca jerpelita de rocker mi-ar influenta barbatia...
Daca nu urasti macar o specie, nu esti dur, nu participi macar o singura data la un bar fight...chiar ca esti homosexual! si nu ma refer la aia care au alte orientari, ma refer la astia care se plang.
Iubesc Romania si sunt in stare sa fac si sacrificii pentru ea, nu dau detalii ca pe ultimul l-au aruncat in mare, dar nu pot sa fiu ipocrit si sa nu accept modul altora de viata.Si eu am probleme cu italienii, dar e tara lor si cat timp o sa mai trec pe acolo, o sa incerc sa nu ma plang si din contra, ii voi respecta.
Mult succes!

| TheCritic a răspuns:

Buna! Uite, eu am facut un an de cand locuiesc aici, in Olanda. Este o tara frumoasa dar nu prea. Deci urasc oamenii de aici, sunt ingamfati si se aseamana putin cu britanicii. Nu stiu o boaba olandeza, merg la scoala cu predare in engleza si rareori gasesc la supermarketuri persoane care sa imi raspunda pe engleza fara sa comenteze ceva. Nu am ce face, trebuie sa stau aici caci tatal meu e olandez.straight face Am locuit si in Romania, mi-e dor de Romania dar daca o parte din familia mea e aici, si noi a trebuit sa venim pentru ca nu era cale de intoarcere. Am mai stat in SUA, cand eram mai mica. Acolo am intalnit o altfel de lume. Mi se pare mentalitatea schimbata si principiile si scopul lor in viata sunt diferite fata de a le noastre. In Romania, mi-e dor de prieteni si de rasaritul ala superb cu care ma trezeam in fiecare dimineata. In rest, nu mi-e dor de altceva. Intr-adevar, anul trecut am fost in Marea Britanie in schimb de experienta cu o scoala de acolo. Nu mi-a placut, 80-90% din timpul petrecut acolo a plouat, plus ca sunt niste nespalati! Fac un dus la 3-4 zile. Nici mancarea nu e prea gustoasa, deloc! Daaa...culorile sunt cam absente dar daca vii in Romania, o sa iti dai seama cat de fericiti sunt romanii in comparatie cu englezii. Unul din defectul romanilor e ca li s-a cam urcat democratia la cap si acum vor sa aiba numai drepturi, se plang mult ca aia si aia si aia si aia...dar nu fac nimic pentru a schimba asta!

| TheCritic a răspuns:

Daca stam sa ne gandim, fiecare tara are o istorie si o geografie unica(cam proasta exprimarea, stiu). Toate au peisaje frumoase, cladiri impresionante si fiecare popor se face remarcat si prin ceva pozitiv, si prin ceva negativ. Uite, dupa Londra, se da ceasul in lume, in Romania avem Manastirea Voronet si acel albastru care nu a putut fi niciodata imitat, mai avem Casa Poporului, il avem pe Dracula, avem Delta Dunarii si lista poate continua. In Rotterdam este cel mai mare port fluviatil din Europa, in Italia, e Colosseumul. Si sunt si defecte dar...sa vedem partea plina a paharului.

| eandopuncttk a răspuns:

laughing
Romania = tara de c@c@t

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anglia si cea mai mare parte din englezi sunt cei mai nasoli. Si am ceva experienta in a deal-ui cu oameni de toate nationalitatile. Ii respect mai mult pe indieni si pachistanezi decat pe englezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

big grin... as insrazni sa zic mai multe dar te si vad (chiar daca nu te cunosc) cum scoti foc pe nari de brontozaur big grin

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Spune ce vrei dar sa nu mai aud ca tara e de vina, am vazut-o in lung si in lat, si nicaeri in lumea asta nu sunt mai in pielea mea ca aici. Noi suntem de vina ca nu vrem sa o gospodarim frumos, asta e si avem pretentii ale dracu'.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Tara e de vina! Haha! Adevaru e ca si tara ar putea face si-ar putea aplica legi care sa nu mai permita toate alea mentionate de tine mai sus, dar si romanii sunt... (nu-mi place sa vorbesc urat despre ei, dar tare la mai place s-o taie-n crasme in mijlocul zilei si sa cheltuiasca ultimii banuti cu care si-ar putea aranja macar putin gospodaria. Eu stiu ca daca vorbesc cu vecinul si dau o gaina (sau closca) vecinul imi da o cutie, doua cu vopsea sa-mi fac si eu gardul ala frumos. Stiu ca doar am (avut) si eu bunici la tara. Asa deci si prin urmare, nu-I corect sa arunci totul in spatele aluia de langa tine big grin.
Si poporul trebuie reeducat big grin.
P.S. mai suport inca sa aud romani vorbind de rau pe Romania, dar cand ii aud pe straini mi se face parul maciuca instantaneu si vreau sa le sar la beregata. Dupa ce ca vin la noi pe niste salarii de te doare capul (pachet de expat)l nu fac nimic decat emit pretentii), le sufla tot boul de roman in c*ur ca, deh, e strain, mai au si tupeul sa vorbeasca de rau. N-am fost la doctor dar cred ca mi-au explodat ceva vene-n cap pe chestia asta big grin.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Alo, eu vorbeam de tara de bine, per ansamblul ei, iar de o parte din componenta ei boborul mai putin bine, (recte cacaciosi de tipul @andoando care in loc de o replica mai desteapta iti zice sa i-o sugi, deci tipic individului cu viitor de fomist). Acum individual fiecare se gospodareste cum crede de cuviinta, dar vad prea multi lenesi care se vaita si arunca vina pe tara.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Pai da. Iar spunem acelasi lucru coafat diferit si ne dam cap in cap?! Treci in jacuz! big grin

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiam eu ca te vei plictisi de dat cap in cap si apoi sa ne dam fund in fund in jacuzzi.laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

As protesta si m-as da cu cu*ru de pamant asa cum se cuvine la o doamna, dar n-am chef s-o fac asa ca (zic ca) aduc eu cocktailurile colorate =)

| mickeye a răspuns:

România e o țară superbă, păcat că e locuită.Nu-i prea înțeleg pe cei care spun că le e scârbă de România.Sau că le pute România.în general, snobii, parveniții spun asta, sau cele cu nasul pe sus ca Monica Gabor, Mariana Dinulescu etc.

| AnnaaLuvYa a răspuns:

Bună! Eu am citit tot ce ai scris.Sinceră nu credeam așa ceva la început despre Anglia.În Italia sunt 50% de acord din cauza că chiar dacă sunt încă în copilărie am trăit acolo aproape 8 ani.Lumea se ferea de mine și familia mea dar ne-am câștigat respectul(sau cel puțin părinții mei). Eram mereu tratată altfel sau lăsată deoparte.Eu cred că România este frumoasă iar singura persoană care o crede urâtă înafară de andoando este Băsescu care profită.Dar eu cred că o să sfârșească după Ceaușescu chiar dacă acesta a fost o persoană mult mai bună. Țara noastră este specială, iar celelalte țări sunt doar invidioase.Nu îmi vine să cred că Anglia poate fi așa de rea, având în vedere că au și o regină, acest lucru ar trebui să le dea nobilitate și respect, nu un 5 la purtare.Rușinicăă! O dimineață plăcută,

| bichon1 a răspuns:

E o ara super nu inteleg de ce multi nu inteleg asta avem zone foarte frumoase si ar trebui sa ne mandrim cu asta

| Daniell25 a răspuns:

Crede-ma ca am citit tot pentru. simplul ffapt ca stii sa pui in foaie exact ce ii intereseaaza pe oameni si de asta iti spun FELICITARI, de paarca am citit Blaga sau Niculae G. Bravo! Despre Anglia aveam o parere extrem, dar extrem de buna, nu mi-a venit sa cred ca ai scris acolo, dar poate ca e adevarat! Despre Romania, aceeasi parere = o tara superba, cu valorile ei si cu frumusetea ei...

| Stefan_Stefanutzu_1986 a răspuns:

Sincer sa fiu ai dreptate in privinta cu Italienii.Sunt foarte rasisti si ingamfati.Viseaza toti la bani masini o viata cat se poate de buna, totul mecanizat cum spuneai mai sus, am reusit si eu sa ii cunosc in 8 ani de zile, curvari si retardati mintali.Va dau un exemplu: tipul cu care lucrez nu stie cat este 10% din 150, om la 33 de ani aproape.Scriu acest mesaj pentru ca as cam vrea sa plec in tara pentru ca nu se mai misca nimic pe aici, munca este la pamant.Cu catva timp in urma m-a sunat un prieten din Anglia si mi-a propus sa merg acolo si m-am gandit sa dau un search sa vad ce parere au romanii despre aceasta mirifica ANGLIA. Din cate citesc/vad/aud se pare ca este la fel peste tot.Si iti mai dau odata dreptate, Romania este cu mult peste alte tari ca mentalitate persoane si trai. Am 8 ani aici si vreo 1 in Spania si recent as fi vrut sa merg in Anglia dar se pare ca tot la Romania noastra ajung.Este o tara superba, pacat ca suntem cundusi ca niste "oi" de marinari si ciobani si nu mai zic.Sincer regret ziua cand am plecat din tara cum spunea cineva mai jos.