| SaveTheNature a întrebat:

Credeti ca problemele voastre social -familiale si financiare tin de
politica din Romania?
Conteaza politica pentru voi? sau nu conteaza absolut deloc?
Care sunt principalele motive pentru care Romania este inca ultima din Europa pe aproape toate planurile? si care ar fi solutia suprema pentru a scoate Romania din mocirla?

10 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

"Solutii" de dezinfectat?

| EmaS a răspuns:

Principalele motive pentru ca Romania este pe ultimul loc este ca Romania este pe primul loc la numarul de avorturi.Se scalda in sangele copiilor avortati, in pacat si faradelege.Sunt consecintele pacatului.

| MidnightLady a răspuns (pentru EmaS):

E pentru prima data cand regret ca nu mai am posibilitatea de a vota un raspuns drept stupid. Pe bune, tu realizezi ce-ai zis? Ce ai, nu ti-ai baut cafeaua de dimi?

| EmaS a răspuns (pentru MidnightLady):

Eu ti-am raspuns din perspectiva lui Dumnezeu.Asa este scris in Cuvant si eu cred tot ce scrie acolo.Deci nu pe mine ma votezi cu stupid, ci cuvintele lui Dumnezeu.Si de ce nu poti sa votezi, ai votat abuziv?

| muffy1 a răspuns:

Prima data trebuie sa zic wow laughing)))))))) ne scaldam in sangele copiilor, asta trebuie pusa pe perete, scrisa pe cer, undeva, e cea mai tare chestie ever, primitivism mai mare nu am intalnit. as fi tentat sa zic ca din cauza celor care sunt inca in epoca de piatra o ducem asa dar...
mmm, buna intrebare, mai ales pentru faptul ca oamenii in Romania e prosti.
problemele astea tin de om i nsine, de familie, de conjunctura, dar si in mare masura de politica, chiar daca politica poate in anumite cazuri nu e principalul factor.
de ce zic ca aici oamenii e prosti? pentru ca aud foarte multi zicand, ee ce imi pasa mie de politica, ce conteaza ba, tot aia e, cine vine tot acolo si tot felul de vorbe ca astea. pe copii nu, dar cand ajungi la o anumita varsta trebuie sa te intereseze, si trebuie mult sa te intereseze. nu vorbesc de intrat in partide, sau sa apari ca analist politic, dar politica influenteaza tot.
in afara nu vezi parcuri curate sau oameni civilizati pentru ca nu avorteaza lumea ( serios e epica prostia asta), nu sunt salarii mizere sau legi care nu sunt impuse pentru ca asa a vrut popocatepetl. daca guvernele se preocupa de aplicarea legilor, pana la cele mai simple, daca politicienii isi asuma greselile si isi respecta cetatenii, nivelul in acea tara e mult mai diferit fata de o tara precum Romania.
acolo nu sunt lasati ca aici sa faca ce vor, oamenilor chiar le pasa. daca aici gandirea in loc sa fie: "nu va lasam sa faceti ce vreti, noi avem puterea, trebuie sa respectati promisiunile facute," si este: ee lasa ma, ca cine vine tot la fel de rau este, pai atunci, sincer meritam starea in care e tara din punct de vedere politic.
ca exemplu: in campie km de autostrada costa de 4 ori mai mult decat cel din Germania sau Italia facuta prin munti, si firma e aceeasi, ca tot straina e. in o tara normala, ar fi fost cel putin cateva milioane de oameni in toate orasele sa protesteze si sa se rezilieze contractul, si sa fie facut la pret normal. oamenii ar fi iesit sa zica ca sunte de milioane chiar miliarde de euro care ar fi economisite de ar fi facut un contract corect sa fie folositi in educatie, sanatate si ajutor social. ma uitam la ce proteste au fost in Spania pentru ca vizita papei costa 50 de milioane de euro, si acei bani spuneau protestatarii erau mai buni in sanatate.
la noi se fura cu astfel de contracte miliarde de euro. nu iese nimeni.
dar noi o ducem rau ca avortam si doamne doamne ne bate. e bine ca vad pe net, ca de as vedea in fata pe cineva sa zica asta, as lua primul clopot de la bisertica, i las pune in cap si las bate pana vede norisori pufosi si ingeri cu harpe.

| spike625 a răspuns:

Nu,nu cred, dar sa zicem ca poltica influenteaza domeniul financiar

| Hmmmm a răspuns:

Mie-mi place la coada pentru c-am fost crescut la coada vacii, plus ca nu-s tot timpul tamut c-o sa fiu surclasat de altcineva. Sunt linistit! Politica nu ar trebui sa afecteze viata sociala/familiala; fiecare membru ar trebui sa detina controlul asupra sa. Daca ar fi contat catusi de putin politica, m-as fi strecurat in parlament, da' nu ma tenteaza. Suntem pe un loc codas datorita faptului ca nici omul de rand nu este cu nimic mai bun decat conducatorii. Crede-ma, mizeria de prin parcuri sau ape, nu are legatura cu politica. Suntem saraci lipiti pamantului, dar putem intretine curatenia, ceea ce nu facem. E mult mai usor sa comentam atitudinea celor sus pusi.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, normal ca influenteaza. Cand iti sunt goale buzunarele nu pre-ti vine sa socializezi.

| iKronstadt a răspuns:

1) Da, atâta timp cât democrația este prost înțeleasă (voluntar) chiar de către cei aleși.
2) Contează atunci când îmi caut arma prin pod big grin
3) România nu este ULTIMA DIN EUROPA! Nu a fost vreodată în postura asta.
4) Scoaterea României din mocirlă se poate face tăind răul din rădăcină! Asta implică natinalism și rasism (așa cum procedează marile puteri occidentale). Tolerăm prea multe celor care au tot suportul pentru a putea ține pasul cu lumea civilizată, dar își bat joc de oportunitățile oferite!
Notă! Un regim de 100 de ori mai aspru, în ceea ce privește educația minimă necesară ar face diferența!