| chiftelutacrocanta a întrebat:

Cu ce ne ajuta matematica in viata, se intreaba multi.Eu cred ca matematica e lucrarea diavolului sau o porunca rea,matematica ne face sa nu fim multumiti cu ce avem si sa vrem mai mult mereu, matematica ne invata de exemplu sa ne comparam averea, comparatia averii e un lucru de prost gust pentru ca fiecare e special in felul lui, nu ar trebui sa ne uitam unul la averea celuilalt si nu ne putem multumi cu ce avem ca ne simtim injositi ca doara matematica spune ca cifra doi e mai mare ca cifra 1 si eu nu cred in cifre.De ce ar fi cifra doi mai mare ca cifra unu? Cifra doi e speciala si cifra unu e speciala. Intre oameni nu prea ar exista atat de multa invidie fara matematica, ar exista dar nu atat de multa invidie, bine zic? Ce lucruri bune ne invata matematica si ce lucruri rele ne invata matematica?

21 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| baru a răspuns:

Ne invata sa gandim logic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă nu exista matematică eu zic că în prezent am fi mâncat animale gătite la foc de tabără și vânate cu crengile copacilor.
Cifrele există PESTE TOT în jurul nostru. Clădirile sunt construite după o anumită geometrie, crezi că omul dacă nu ar fi știut să măsoare și să adune, și mai mult de atât, nici să numere, ar mai fi fost capabil să construiască clădirile imense din ziua de azi? Omul nu ar fi ajuns în acest stadiu tehnologic fără matematică. Dacă omul nu ar fi știut matematică, cum ar fi inventat internetul, care este bazat pe niște algoritmi? Dacă omul nu ar fi știut formulele și ecuațiile matematice, probabil că nu ar fi avut posibilitatea să explice fenomenele fizice pentru că și acele formule fizice tot în matematică și în numere își au baza.
Apropo, eu zic că nu te ajută matematica asta stupidă care se învață în licee, asta cu logaritmi și determinanți și alte rahaturi dar matematica nu se rezumă doar la asta. Matematica este știința numerelor, ți-ar fi convenit acum să nu știi să numeri sau să nu știi nici măcar ce vârstă ai sau când te-ai născut?
Serios, dacă nu era matematica, lumea era MULT mai dobitoacă acum. De parcă n-a fost suficient îndobitocită de religie.

| T0T a răspuns:

Dacă nu exista matematică aveai 0 tehnologie acum deci nu mai vorbim de TPU. Cine se întreabă cu ce ne ajută e complet idiot și paralel lumii în care trăiește.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru T0T):

Îți mai dau odată ceea ce zicea Pitagora:

"Numerele guvernează lumea."

Toată știința e bazată pe matematică, cum e oxigenul pentru noi așa e și matematica pentru știință. De asemenea matematica dezvoltă logica. Așa cum lumea e guvernată de legi e logic ca și matematica în sine să aibă niște principii care trebuie respectate, asta e realitatea, bazată pe niște principii. În momentul ăsta știința a ajuns în punctul în care a ieșit din sfera observabilă deci care sunt șansele științei? Matematica. Totul are la bază modele matematice, absolut tot, de la internetul pe care îl ai transmis prin semnale prin cablu, de la curentul pe care îl primești până la sistemul electronic la care stai tu, calculatorul.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Niciun aspect din matematică nu este neimportant, absolut toate stau la baza tehnologiei din ziua de azi!

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Ai dreptate, e normal să o folosești când e necesar dar în ziua de azi e destul de necesar. Oricum trebuie să ai un echilibru între partea umanistă și realistă, nu trebuie să înclini balanța prea mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Daca iti place sa traiesti ca o frunza du-te in padurile amazoniene.
Se vor sterge cu tine la fund salbaticii din cauza ca nu fac diferenta.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și cu, și fără matematică, este aceeași dorință de a avea ce are și celălalt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comparatia nu e lacomie, e un exercitiu deductiv a ceea ce ai si cat trebuie sa mai produci/procuri pentru satisfactie proprie. E o chestiune de baza(o faceau oamenii pesterii si nu cred sa fi vazut vreo formula matematica langa vacile desenate pe pereti).
Nu-i matematica, e logica la cel mai mic nivel, ba chiar e un reflex. Dar cum nu poti face diferenta intre 1 si 2, macar prin inlocuire, ma indoiesc ca ai intelege.

| T0T a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi-a plăcut întotdeauna matematica,desi nu am fost o tocilara, dar părerea mea ca matematica te ajuta foarte mult sa gândești logic, dar unui băiat nu ii trebuie matematica, mie nu imi plac băieții tociari, imi plac aia mai rebeli si mai răi,

| Drimmero a răspuns:

Viata noastra e inconjurata de matematica, ce sa mai,, doar numere, combinatii si cifre/

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Până și fotbalul e în mare matematic laughing

| MCRgurl a răspuns:

Matematica este extrem de folositoare, şi fără ea civilizaţia nu ar fi avansat atât de mult.Singura mea problemă cu matematica este că nu toată lumea o poate înţelege.Şi nu e corect să fie băgată pe gât tuturor.Dar înafară de asta, fără matematică lumea nu ar fi la fel. Într-un sens rău.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Cea mai multa matematica se foloseste in fotbal... matematica care in Ucl a privat-o pe Arsenal de multe calificari, dar ce sa-i facem, asta-i viata/

| Dorotheea21 a răspuns:

Computerul de la care ai pus o mie de intrebari care si acum ma fac sa ma intreb daca esti major, este matematica pura si probabil, cateva ramuri de matematica speciala.
E greu si cu matematica asta, dauneaza la romantism. big grin
Nu mai bine iti scriai intrebarile pe nisip?winking

| drutzix a răspuns (pentru Dorotheea21):

Nu pot sa cred cati oameni au raspuns serios unui troll laughing