Întrebare recomandată | white93 a întrebat:

Cum va imaginati sfarsitul Terrei?

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Cums scrie si in apocalipsa si permite - mi sa citez:
12 Când a rupt Mielul pecetea a şasea, m-am uitat şi iată că s-a făcut un mare cutremur de pământ. Soarele s-a făcut negru ca un sac de păr, luna s-a făcut toată ca sângele,
13 şi stelele au căzut din cer pe pământ, cum cad smochinele verzi din pom, când este scuturat de un vânt puternic.
Apoc 8.10; Apoc 9.1;
14 Cerul s-a strâns ca o carte de piele pe care o faci sul. Şi toţi munţii şi toate ostroavele s-au mutat din locurile lor.
15 Împăraţii pământului, domnitorii, căpitanii oştilor, cei bogaţi şi cei puternici, toţi robii şi toţi oamenii slobozi s-au ascuns în peşteri şi în stâncile munţilor.
7 Îngerul dintâi a sunat din trâmbiţă. Şi a venit grindină şi foc amestecat cu sânge, care au fost aruncate pe pământ: şi a treia parte a pământului a fost ars, şi a treia parte din copaci au fost arşi, şi toată iarba verde a fost arsă.
8 Al doilea înger a sunat din trâmbiţă. Şi ceva ca un munte mare de foc aprins a fost aruncat în mare: şi a treia parte din mare s-a făcut sânge,
9 şi a treia parte din făpturile care erau în mare şi aveau viaţă au murit, şi a treia parte din corăbii au pierit.
10 Al treilea înger a sunat din trâmbiţă. Şi a căzut din cer o stea mare, care ardea ca o făclie; a căzut peste a treia parte din râuri şi peste izvoarele apelor.
11 Steaua se chema „Pelin"; şi a treia parte din ape s-au prefăcut în pelin. Şi mulţi oameni au murit din pricina apelor, pentru că fuseseră făcute amare.
12 Al patrulea înger a sunat din trâmbiţă. Şi a fost lovită a treia parte din soare, şi a treia parte din lună, şi a treia parte din stele, pentru ca a treia parte din ele să fie întunecată, ziua să-şi piardă a treia parte din lumina ei, şi noaptea de asemenea.
13 M-am uitat şi am auzit un vultur care zbura prin mijlocul cerului şi zicea cu glas tare: „Vai, vai, vai de locuitorii pământului din pricina celorlalte sunete de trâmbiţă ale celor trei îngeri care au să mai sune."

36 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Un cutremur maaaaaaaaare, a doua venire a lui Jesus (asa scrie in Apocalipsa, Biblie)

Oricum nimeni nu stie cum va fi decat Dumnezeu.

Un lucru e sigur:Sfarsitul va veni sigur, ca orice inceput are si un sfarsit si nimic in afara de Dumnezeu nu e infinit!

Apache
| Apache a răspuns:

O mare de sange printre orase distruse.

Pana sa ne distruga natura o vom face noi insine

| harciog a răspuns:

O unda de soc care darima tot, rezultata de un accident cosmic.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
vom vedea in seara asta pe protvhee hee
daca nu ma crezi, te poti convingehee hee
O seara bunahappy

| white93 explică (pentru caramela):

Stiu asta laughing, dar zic sfarsitul lumii care crezi ca va fi tu.Nu cel din '2012'.Dar,oricum stii ca dai rasp. bune.Mai fac si intrebari non-fundita.

| caramela a răspuns (pentru white93):

Presupuneri/preziceri au fost destule si nimic nu s-a adeverit slava Domnului, cand va hotara cel de sus va veni si sfarsitul, dar sa aiba un pic de rabdare ca trebuie sa ma vad si eu bunicuta ce mama masi, vrei sa mor fara sa fiu bunicuta?winking
O seara bunahappy

| raluca0306 a răspuns:

Niciodata nu m-am gandit la asta.Dar parerea mea ca sfarsitul va fi din cauza ca foarte multa lume e prea..rea.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Cum a fost și începutul.Din nimic apare ceva, iar din ceva dispare totul.Și tot așa.

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Topirea ghetarilor. Va fi acoperita planeta de apa. Atata poluare...

| Wøodenpints a răspuns:

Un om de ştiinţă dement care face un virus ce se răspândeşte prin aer cauzând o moarte dureroasă şi lentă tuturor chestiilor vii.

| Lizzu a răspuns:

Bland sau brusc, tot sfarsit va fi, deja nu ne mai suporta Pamantul, am devenit odiosi!

| LolaLollita a răspuns:

Parerea mea este ca civilizatia va evolua atat de mult, incat ne vom autodistruge.
Zilnic vedem cat de mult evoluam, cat de multe inventii apar, cat avanseaza tehnologia. Cred ca la un moment dat, din cauza tehnologiei mult prea avansate, lumea isi va gasi sfarsitul. Insa cred ca o va lua de la capat apoi, de la oamenii primitivi, cu toate etapele.

| Thunderstruck a răspuns (pentru LolaLollita):

Uita-te la documentarele facute de Michio Katu despre tipurile de civilizatii... A aproximat ca in 100 de ani o sa trecem de la o civilizatie de tip 0 la una de tip 1.Asta inseamna ca vom putea controla Pamantul in detaliu, adica vom putea controla vremea, vulanii etc.Dar tot vom putea fi exterminati de o alta civilizatie. Daca vom ajunge sa fim o civilizatie de tipul 2, adica sa stapanim tot Sistemul Solar, abia atunci nu vom mai putea fi exterminati.Deci, cu cat ajungem mai repede la o civilizatie de tip 2, cu atat mai bine.

| LolaLollita a răspuns (pentru Thunderstruck):

Eu doar mi-am spus parerea happy ce va fi, nu cred ca vom afla noi.

| HueyFreeman a răspuns:

Bubuie Soarele, cum altcumva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna eu imi imaginez ca sfarsitul terei va fi scurt si fara durere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un fel de filozofie de la sfarsitul sticlei, asta ceri.Multi vad sfarsitul acolo, dar au tot timpul chef de un nou inceput.
Ceva misto, totusi, is copii pe site-ul asta: confetii, prajituri, clowni si apoi toata lumea la Somn!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauze naturale, mai mult ca sigur. Încet-încet, ciclul refacerii naturii se încheie, ni se termină resursele, nu vom putea supraviețui, ne vom mânca unul pe altul și ultima persoană va muri. Doar dacă nu ne lovește un asteroid mâine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfarsitul terrei? venirea Domnului Isus. pe terra va fi iadul. deci nu se va sfarsi prea curand

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Credeam ca aici sunt la categoria de „Stiinta si Filosofie" nu la categoria „Stiinta si Fictiune".
Vai de capul meu, acum chiar am intrat in "ceata" de-a binelea...

Răspuns utilizator avertizat
| BrokenArrow a răspuns:

Ca in "Legendă vie". thinking

Răspuns utilizator avertizat
| AdycuThebest a răspuns:

Uita-te la filmul 2012big grin

| amelicika a răspuns:

Oribil.

| TempusVernum a răspuns:

E de prisos sa ne gandim de vreme ce niciunul de aici nu va apuca acea zi.

| Lizzu a răspuns (pentru TempusVernum):

Asa de sigur/a esti?

| TempusVernum a răspuns (pentru Lizzu):

Daca tu vei avea viata vesnica(innascuta sau dobandita) atunci e problema ta.

| Lizzu a răspuns (pentru TempusVernum):

laughing stai, nu ma refeream la asta ci la faptul ca s-ar putea intampla ca "sfarsitul lumii" sa aiba loc cat inca suntem noi in viata, nu? nimic nu e imposibil happy

| Terentee22 a răspuns:

Sfarsitul terrei sau a omenirii? sfarsitul terrei o sa fie din exterior, distrusa de un asteroid sau cand se duce dreacu soarele.

| LolaLollita a răspuns (pentru Terentee22):

Bine punctat, eu am dezvoltat mai mult ideea de sfarsit al omenirii.

| Terentee22 a răspuns (pentru LolaLollita):

Sfarsitul omenirii e clar ca nu va fi cauzat de natura, daca nu ne omoara gaurile in stratul de ozon cauzate de poluare, ne omoara un razboi nuclear sau un virus creat in laborator(precum hiv) scapat de sub control, creat pentru evitarea suprapopularii s.a.m.d

| Biankka a răspuns:

Hey!
Sfarsitul Terrei in mintea mea ar arata cam asa:
Dragi fiinte umane,
Daca cititi acest mesaj inseamna ca biletul meu scris de pe Luna a ajuns pe Pamant.Am simtit ca se misca pamantul cu mine, iar apoi m-am dus pe Luna in nava mea super rapida facuta din nori solizi si cu tehnologie imprumutata de la extraterestrii. Vreau doar sa ma asigur ca mai exista un om pe Terra, dupa ce a plouat atata vreme cu capsuni gigantice si dupa ce porcii au emigrat pe Marte. Apropo, cum ati scapat de furnica mutanta?
Cu drag,
Aproape singurul supravietuitor al ATACULUI CAPSUNILOR.

Cred ca ti-ai dat seama ca am o imaginatie bogata, nu? laughing

| MălinaSophy a răspuns:

Sfarsitul Terrei va fi atunci cand se va trece de la lumea noastra nebuna si imatura in lumea in care oamenii se comporta frumos si civilizat, teoretic sfarsitul Terrei este practic in fiecare zi, cand un om se schimba din rau in bine.Iar cand toti oamenii se vor schimba terra de azi se va sfarsi.

| mihai9770 a răspuns:

Cred ca se va distruge in timp din cauza poluarii.

| NutellaLover1 a răspuns:

Cum a fost siaseara in filmul de pe pro tv "2012"...nu foarte placut si nici foarte dureros.happy