| anonim_4396 a întrebat:

Daca in Biblie scrie ca Dumnezeu a creat pamantul si tot ce este pe el in 7 zile, de ce nu scrie nimic despre existenta dinozaurilor. Daca oamenii au descoperit fosile ale dinozaurilor de ce nu au fost gasiti si Adam si Eva?

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

@ SoftCristi

Mai arunca o privire peste Geneza, sa vezi pe cine a facut Dumnezeu la inceput: omul sau animalele.

@ cosmin

Vechiul Testament nu este nomologic, nu expliciteaza varstele geologice si nu are cronologie istorica reala. Iar Geneza este doar o parabola, un mit cosmogonic, si nu trebuie interpretata ad literam. Conform Bibliei, Facerea lumii ar fi avut loc cu cca 5000 de ani inainte de Hristos (in istoriografia romaneasca, cronologia din epoca medievala nu are ca punct de plecare anul nasterii lui Hristos, ci Facerea lumii. Pe pisania manastirii Voronet, ridicata in 1488, scrie "6996 de la Facerea lumii"). Noi stim astazi ca Pamantul si omul antedateaza anul 5000. Ierihonul, cel mai vechi oras din lume, precede cu 3000-4000 de ani anul 5000 i. d. Hr.
Nu sunt ateu. Dar sunt constient de simbolistica Genezei si stiu ca nu are credibilitate, daca este interpretata mot-a-mot.

36 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pot sa stiu cu ce ter fi ajutat daca ar fi scris in biblie ...despre existenta dinozaurillor? Sau daca ar fi gasit pe dam si eva? Sau asta e dor un mitiv ca sa negi ca dumnezeu ar fi creat sau ca biblia ar fi o minciuna? Si sti cine a scris primele 4 carti ale vechiului testament? Cred ca ar fi mai bine sa te documentez mai bine pai sa pui intrebari de genul asta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentruca nu se stie exact unde sau cand au murit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai creatia e creatie, nasterea e nastere... o diferenta intre religie si istoriewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cea mai buna intrebare... n-am niciun raspuns...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca ei erau primii oameni pe pamant numai 2 oameni

| mada12 a răspuns:

Din cate stiu eu...Adam si Eva au trait cu mult timp inaintea dinozaurilor..Si,oasele oamenilor nu se mentin atata timp ca oasele dinozaurilor.

| raza-de-soare a răspuns:

...straight face
cum sa scrie in biblie de dinozauri...fi serios...sunt vietatile create odata cu toate celelalte...(probabil)..nu cred ca sunt atat de importante incat sa scrie in biblie de elestraight face