| Heartless562 a întrebat:

De ce dinozaurii nu sunt mentionati in Biblie? (intrebare & idee mentionata de comediantul Eddie Izzard). Dinozaurii au existat, exista dovezi (fosile, oase etc), si Dumnezeu i-a creat...nu? Cine altcineva? Dar nu sunt mentionati deloc in Biblie...
Fosile ale dinozaurilor au fost gasite prin anii 1700, Biblia a fost scrisa inainte de asta...va las pe voi sa trageti concluzie de aici.

31 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cei care cred într-o vechime mai mică a Pămîntului tind să considere că Biblia menţionează dinozaurii, cu toate că nu foloseşte niciodată cuvântul „dinozaur". În schimb, Biblia foloseşte cuvântul ebraic tanniyn. „Tanniyn" este tradus diferit în versiunile engleze ale Bibliei; uneori apare ca „balaur de mare", alteori ca „şarpe". Cel mai frecvent este tradus prin „dragon". Tanniyn pare să fi fost un fel de reptilă-gigant. Aceste creaturi sunt menţionate aproape de treizeci de ori în Vechiul Testament, care le prezintă atât pe uscat cât şi în apă.

| Urzi23 a răspuns:

Chiar bre @Heartless_4562 cum de stiau anticii de dinozauri,ca erau pictati prin temple si sculptati pe coloane, din contra un dinozaur era cu un om in botic, dar dinozaurul nu era mic, era mai inalt ca padurea jurai ca este un T rex.Sa nu zici ca anticii plecau la cautat fosile, in spinare cu sapa de lemn Poate o sa spui ca era rodul imaginatiei dar nu este asa deoarece puneau si ei ciini cu aripi, iepuri zburatori, motani gladiatori rolling on the floor. Incerc sa te ajut, stiinta spune ca lighioanele au disparut acum 65.000.000 de ani iar omul a aparut acum 40.000 ani, deci de unde stiau anticii de lighioanele disparute cu 65 milioane inainte sa apara ei.

| Dandanache a răspuns (pentru Urzi23):

Bineinteles ca au coabitat, marturiile iconografice certifica acest fapt. Si omul si dinozaurii au fost creati, acum cativa mii de ani, de extraterestri. Anticii i-au pictat si pe acestia in temple, au invatat de la ei curentul electric, cum se vede pe peretii templului de la Dendera, le-au pregatit mesaje la sol, la Nazca, pe care extraterestrii sa le citeasca din nava lor.

| Urzi23 a răspuns (pentru Dandanache):

Tu ai noroc ca esti nascut la cimpie si poti bate linistic cimpii.Pai coane Sf Scriptura nu este o enciclopedie dai la litera D si gasesti dinozaurii, poate ai vrea sa dai la litera b si sa dai de basescu pomenit de biblie, chiar Sf Scriptura nu pomeneste nici de gindacii de bucatarie, poate astia or fi extraterestrii tai.Hai ca esti de toata jena si rid astia micii de tine. Drept vorbind ateii nu se pot lauda cu inteligenta lor.Cit despre extraterestrii sunt convins ca tu ai o colectie in batatura.Te inseala memoria, pe templu este pictat scaunul electric folosit de americani rolling on the floor
Cu stima,,,,,

| Dandanache a răspuns (pentru Urzi23):

Dragul meu, ma tem ca am fost prea subtil pentru tine si din ironic am iesit prost. Ba si ateu. Ca nu sunt prost, nu pot sa dovedesc, asa ca fie cum zici tu. Dar ateu, crede-ma ca nu sunt. Hai sa o luam incet, sa lamurim treaba, incepand cu ce ai zis tu, si apoi cu ce am vrut sa zic eu. Faci generalizari nefondate si tragi concluzii gresite, ai o reactie emotionala in fata criticii. Doar fiindca tu esti credincios, criticii tai nu vor fi invariabil atei. Si doar fiindca ei nu cred in Dumnezeu, asta nu ii face prosti. Nu am spus nimic despre Biblie, sau despre ce se pomeneste in Biblie, daca este sau nu enciclopedie. Probabil te-a luat valul, si mi-ai zis mie ce ai vrut sa zici altora. Restul concluziilor, cu maternitatea la campie si memoria mea precara presupun ca au fost cateva jigniri de legatura in text, ca sa dea mai mult haz raspunsului tau.
Am plecat de la logica ta, stimate coleg de conversatie, cand am spus ca extraterestrii exista: daca e reprezentat, inseamna ca a (co)existat. Argumentul e suficient pentru a spune ca au existat grifoni, minotauri, dinozauri, extraterestri si multe altele. Argumentul este fals, pentru ca nu tine cont de eidetismul uman. Triburile din Amazon scrijelesc si acum anaconde de 30 de metri care inghit sate intregi. Asta nu inseamna ca ele exista. Imaginatia colectiva supradimensioneaza sau reinterpreteaza natura. Dragonul, balaurul, hidra, intr-un cuvant, dinozaurul, asa cum apare el in reprezentarile vizuale, sunt progresii supradimensionate ale sarpelui, fiinta primordiala si germen ancestral de anxietate. Daca ma insel, te astept cu lamuriri. Ai demonstrat deja ca esti capabil de jigniri si fanfaronade, dar sunt convis ca iti plac si discutiile politicoase.

Cu ceva mai multa stima,,,,

| Heartless562 explică (pentru Dandanache):

FOARTE tare raspunsul acesta, mai ales "Argumentul e suficient pentru a spune ca au existat grifoni, minotauri, dinozauri, extraterestri si multe altele". big grin
Pentru ca asa si eu pot zice ca 'inainte erau 10 Dumnezei, dar 9 au murit ca s-au batut, si a ramas doar unul (care a creat unicorni magici, spiridusi minusculi si copaci zburatori. Dupa care a ars tot si a creat dinozaurii. Dupa care a ars tot, din nou, si l-a creat pe om.'

| Urzi23 a răspuns (pentru Dandanache):

Dandanaua99 a răspuns (pentru Urzi23)

,,,,,,Triburile din Amazon scrijelesc si acum anaconde de 30 de metri care inghit sate intregi. Asta nu inseamna ca ele exista. Imaginatia colectiva supradimensioneaza sau reinterpreteaza natura.,,,,,,

Urzi23 in dialog :

Vezi bre ca anacondele care inghit satele pictate te miri unde nu au picioare si nici labute, amaritul acela de T-Rex pictat pe templu sau sculptat pe coloana, era parca copia celui de la Antipa deci unde este imaginatia populara.
Chiar de unde stiau anticii acum peste 2000-3000 de ani de dinozauri si ii pictau daca nu aveau un model?
Eu zic sa te faci om de treaba si sa nu mai stai noaptea pe TPU

| Dandanache a răspuns (pentru Urzi23):

Imageria animalelor fantastice e imensa. Balaurul (Sarpele sau Soparla uriasa) e un laitmotiv in icononografii din toata lumea si din toate timpurile. Multe dintre fiintele fabuloase sunt mixoterii, adica imbinari din diverse specii de animale si om; o reptila uriasa e de-a dreptul banala, cand dai peste vase vechi cu gorgone si tritoni grecesti.
E imposibil sa probezi prezenta reala a acestor animale, sau a dinozaurului, in viata oamenilor din trecut. Asta in ciuda faptului ca oamenii chiar credeau ca ele exista. In Evul Mediu, oamenii erau convinsi ca tot bestiarul din "Fiziologul" e adevarat. Cartea era aproape la fel de populara ca Biblia. Si lumea se jura ca vedea vasilisci in fantana.
Reprezentarile iconografice de care vorbeam eu in primul raspuns (ala cu scaunul electric, stii tu) sunt si mai bizare. Le gasesti pe net, daca esti curios. Eu recunosc ca sunt curios cum arata T-Rex-ul de care vorbesti, ia-ti putin timp sa-mi dai si mie un link, daca poti sa il gasesti.

O dovada de necontestat a coabitarii dinozaurilor cu oamenii ar fi prezenta lor in acelasi strat in coloana geologica. De asta astept cu nerabdare un raspuns de la kazimir, care pomenea mai sus de o anomalie - mormant de om sub oase de dinozaur. Asta ar putea fi o dovada de dat la stiri.

| Urzi23 a răspuns (pentru Dandanache):

Dandanaua99 a răspuns (pentru Urzi23)
O dovada de necontestat a coabitarii dinozaurilor cu oamenii ar fi prezenta lor in acelasi strat in coloana geologica. De asta astept cu nerabdare un raspuns de la kazimir, care pomenea mai sus de o anomalie - mormant de om sub oase de dinozaur. Asta ar putea fi o dovada de dat la stiri.

Urzi23 in dialog :

. alea sunt oase care provin dupa o rafuiala dintre clanurile de interlopi scuze dinozaurii din zona rolling on the floor Probabil tot ei sunt pictati prin pesteri

| Heartless562 explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Parerea mea... oasele nu cresc daca le bagi in apa; dar eu nu sunt om de stiinta in domeniul acesta, deci n-am de unde sa stiu. DAR nici naratorul acelui video nu e om de stiinta.
Si de ce adevaratii oameni de stiinta, care studiaza dinozaurii toata viata lor nu spun acelasi lucru ca el?
Daca se merge pe "cuvantul lui impotriva cuvantului lor"... merg pe mana stiintei.

| Dandanache a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Un popistas tinerel stie raspunsuri la o duzina de stiinte, si toti specialistii, specializati fiecare intr-o singura stiinta, sunt atat de prosti incat sa nu vada lucrurile evidente pe care el le expune. Astept filmuletul in care vine cu un plan detaliat despre calatoria in timp, leacul pentru cancer si o noua sursa de energie electrica.

| LineGuide a răspuns:

Se presupune ca oamenii au aparut dupa ce dinozaurii erau deja si putreziti.Biblia nu mentioneaza nimic deoarece ea este scrisa dupa disparitia dinozaurilor, si firul ei cronologi incepe cu creearea pamantului dar vag, si detalierea apare odata u creearea omului, deci ine putea sa stie despre ce fiinte a creeat Dumnezeu, daca omul nu exista pe atunci?

| Heartless562 explică (pentru LineGuide):

Poi ala care a scris biblia de unde stia ca Dumenzeu a creat universul in 7 zile, ca primul om a fost Adam, si alte detalii d-astea?

| LineGuide a răspuns (pentru Heartless562):

Biblia a fost scrisa sub stricta atentie a lui Dumnezeu.

| M25M a răspuns (pentru LineGuide):

Genial raspuns laughing

| Dandanache a răspuns (pentru LineGuide):

De unde stii?

| GodBlessYou a răspuns (pentru LineGuide):

Cartea fiind scrisa de Dumnezeu, el trebuia sa stie ce o creat. Sau ma insel eu?

| LineGuide a răspuns (pentru Dandanache):

Daca esti asa de curios, urmeaza teologia, invata ceea ce trebuie, citeste multe carti de tipicologie, si o sa ajungi la concluzia mea.Intrebari de genu: de unde sti? sunt puse de fapt pentru a ma contrazice, deci refuz sa raspund cu un raspus care sa te faca sa-ti freci mainile spunand ca noi nu stim adevarul!

| LineGuide a răspuns (pentru GodBlessYou):

Cartea nu a fost scrisa de Dumnezeu, ci de oameni, oameni care stiau tot de la oameni ce stiau, si ceea ce au scris. Dumnezeu nu ii lasa sa scrie lucruri gresite acolo si le dadea raspuns la intrebarile pe care le aveau, dar nu vorbea pur si simplu cu ei, ci vorbea prin oameni.

| Dandanache a răspuns (pentru LineGuide):

De fapt, apreciam un raspuns inteligent. Actuala tabara a crestinilor de pe TPU duce lipsa de asa ceva. Tipicologie? Recunosc ca e un cuvant nou pentru mine. Ma ajuti macar sa imi explici ce inseamna cuvantul asta?

| LineGuide a răspuns (pentru Dandanache):

Tipic-carte in care sunt scrise anumite reguli bisericesti, de rit ortodox
Reguli tipiconale-Regulile din acea carte(acele reguli presupun de fapt niste indrumari, preotii, monahii, diaconii si toti ceilalti folosesc aceste indrumari spre a stii cronologia slujbelor, anumite necesitati ale unor slujbe, anumite lucruri interzise, si altele)
Tipicologie-stiinta care studiaza(de fapt face, sau cel putin cerceteaza) regulile tipiconale.
straight face

| Dandanache a răspuns (pentru LineGuide):

Multumesc.

| martzian a răspuns:

"De ce dinozaurii nu sunt mentionati in Biblie?" - Ba bine ca nu... S-a mai raspuns la intrebare. Biblia descrie un animal "behemotul" ce seamana frapant cu dinozaurul sauropod, cu Brachiosaurus si Diplodocus (Iov 40:15-24). Unele traduceri folosesc in mod gresit hipopotam (care nu are astfel de coada, evident) in loc de behemot.

Mai sunt alte 30 de referinte care descriu animale ce pot fi asemanate in mod clar cu dinozaurii.

Totusi, anumiti oameni de stiinta au incercat sa sugereze ca dinozaurii au existat in urma cu zeci de milioane de ani... pana cand a fost gasit o fosila de T.rex cu globule rosii in ea, demonstrand clar ca e vorba de mii nu de zeci de milioane de ani. Uimirea va continua odata cu cercetarile, dand peste nas celor care afirma, ca argument pentru teoria lor, nu se stie... INCA! Mai ales ca dovezile antropice, fizice chiar sunt tot mai greu de combatut cand indica faptul ca oamenii si dinozaurii au coexistat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum il chema pe strabunicul,bunicului tau? sai in oastea cui a luptat? daca nu stii asta, du-te si fa pipi in contra vantului, si lasa dinozaurii de acum jdemilioane de ani, care nu-ti stii stramosii, de 300 de ani in urma. deja am tras o concluzie.

| rocco09 a răspuns:

E cumva biblia carte de biologie? De ce nu scrie de pinguini, de ursuleti koala, de canguri? De ce ar trebui sa scrie? Pentru curiozitatea ta?hee hee

Răspuns utilizator avertizat