| Seba2013 a întrebat:

De ce Gassendi este antiaristotelic? El spune ca filosofía este doar litere si nu accepta si partea eristica (sceptica).

Scepticismul inseamna a ne uita cu grija cu cautela. Spune sa nu fim contemplativi ci speculativi ca Descarte (indoiala/filtrul lui Descarte). Ei spun ca nu exista nici o CUNOSTINTA FIRMA si nimic absolut. Sunt pro PROBABILITATII. Chiar daca nu cred intr-un determinism lingvistic, cred intr-un adevar. Cuvintele, ideile, etc., sunt relative, unitatea se poate dezdubla, adevarul si stiinta nu.

Heraclit si Empedocle desfragmenteaza unitatea in parti. Nu se considera parte dintr-un tot ci constitutivi din care pot sa creeze unitate cat si separare.

Dialéctica lui Hegel ne ridica la adevar. Nu exista doar pozitivism si unitate ci si dielectica pentru a ne separa de minciuna. Credulitatea coasta, pe cand gandirea critica anticipa. Spiritul este liber sa interfereze si sa decida.

5 răspunsuri:
| Seba2013 explică (pentru Lupică27):

Eu sunt revelarea unei parti din societate care te sperie. Cand apar eu tu lasi gura mica. Tu Lupica istorial ai aici?

| Lupică27 a răspuns (pentru Seba2013):

Tu esti, nu m-am inselat.

| Seba2013 explică (pentru Lupică27):

Da ma, am fost un pic la regii si toate structurile lor ca sa ma pedepseasca de ce v-am taiat glasul aici.

| Lupică27 a răspuns (pentru Seba2013):

Esti coleg de salon cu vacagrasaverginica?