| NoGames a întrebat:

După părerea voastră sinuciderea este lașitate sau curaj?

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Disperare.

137 răspunsuri:
| Dennys1521 a răspuns:

Prostie

| yonutz1 a răspuns:

Lasitate dar si putin curaj... dar lasitate. niciodata nu merita.

| Bowl a răspuns:

Prostie.

| Escape a răspuns:

Amandoua, cateodata oamenii ajung in punctul in care vor sa se omoare din anumite motive. Este lasitate pentru ca nu se gandesc ca mai aveau de trait si ca e un pacat sa iti iei viata, dar este si curaj sa faci un asemnea gest.

| beautifulkiss a răspuns:

Lasitate.

| GabrielusRacing a răspuns:

Prostie

| AndreYY_1798 a răspuns:

Eu cred ca cei care se sinucid ori sunt nebuni ori nu au ''pic de creier'' in fine...cei care se sinucid sunt lasi si nu vor sa lupte in continuare cu viata si problemele de zi cu zi

| EmaS a răspuns:

Sinuciderea provine din frustrari si dorinte neimplinite.Eu zic ca nu merita sa renunti la viata,care este darul lui Dumnezeu pentru noi, si la cei dragi care ne iubesc. Exista o rezolvare pentru fiecare problema.Ei ajung la capatul puterilor, si nu mai pot lupta.Pentru ei este o evadare din infern, iar pentru noi pare a fi lasitate.Este un pacat sa iti iei viata. Dumnezeu o da, si numai El are dreptul sa o ia.

| wolfy911 a răspuns:

Mi se pare o lasitate sa renunti la lupta cu viata, dar mi se pare si curaj, sa fi in stare sa bagi cutitu' in tine sau te arunci de pe vreun bloc sau ceva de genu'...

| Skillzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Amandoua stii de ce:
Una este cand tie frica sa platesti ratele la banca(Mama ce ma fac, vreau sa mor)sau cand te-ai despartit de iubit/a, iar alta cand te dai mare ca poti sa te sinucizi. Adica, nu e un mod de-a scapa de grijii, e un mod de-ati pune capat zilelor si sa nu te mai intorci niciodata, fie daca e un lucru BUN sau RAU.

| Geomik a răspuns:

Lașitate!

| Laura a răspuns:

N-am de ce să judec acțiuni făcute de alții care nu mă implică pe mine sau pe alții de care mă interesează.

| MrWrestleMania a răspuns:

Nebunie... cine face asta e chiar idiot si nu se gandeste la o a doua incercare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasitate straight face. Dar depinde si in ce context.

| aditza_3399 a răspuns:

Lasitate pentru ca sunt niste lasi ca nu au tupeu sa infrunte viata s sa mearga mai departe

| vlad789 a răspuns:

Din cate am vazut eu. lasitate,, dar eu zic ...ca asta-i curaj...cine are curaj sa se arunce de la et 10, dar nu vrea sa moara?laughingnimenibig grin

| Dina a răspuns:

Lasitate,curajul se aplica cind vrei sa obtii ceva, dupa ce te sinucizi nu cred ca mai poti obtine ceva.

| Lavinia_4225 a răspuns:

Sinuciderea e o lasitate dar cred ca in clipa aceea cand o persoana isi doreste sa isi ia viata are un moment de curaj, eu una cred ca viata ne-a fost data sa o traim asa cum e ea cu bune si cu rele, cu fericire si cu durere si nu avem noi dreptul sa decidem asupra ei.

| Georgix a răspuns:

Ambele.Lasitate ca nu are puterea sa infrunte viata si sa treaca peste greutati, dar si putin curaj; presupun ca nu e deloc usor sa te gandesti ca peste cateva minute nu o sa mai fi acolo... ca viata ta s-a sfarsit...

| sessori a răspuns:

Depinde in ce fel te sinucizi in ce fel de circumstante in japonia e privita ca un act de curaj (ma refer la samurai care se sinucideau pentru a nu deveni prada dusmanului ) iar sinuciderea in sine e un act de lasitate de a nu privi cu demnitate lucrurule care ti se intampla de exemplu iti moare sotia si copii intr-un acident ce faci te sinucizi sau o iei de la capat depinde de caracter depinde daca persoana care sa sinucis avea depresii sinuciderea nu poate fi privita ca un act de curaj in lumea moderna ci ca o neputinta de a trece peste unele lucruri. pshihologi se ocupa destul de des de probleme de genu asta daca ai o problema de acest gen te sfatuesc sa te gandesti de multe ori inainte sa decurgi la gestul extrem dar mai bine consulti un pshiholog sau vb cu un prieten. Orcum ca sa iti tai venele trebuie sa fii destul de curajos laughing.

| Anonim3007 a răspuns:

Lasitate prostie curaj disparitie... daca te sinucizi nu e asa usor cineva va plange dupa tine lasi in urma niste lacrimi, niste parinti indurerati, niste prieteni tristi, (daca ai o iubita), o iubita care va plange dupa tine, u iti pierzi viata deci concluzia nu merita ca lasi in urma doar lacrimi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este curajul prin care iti iei venele in lame, ca mai tarziu sa atarni in copac si sa indici punctul cardinal in care bate vantul.
Deci e prostie, daca privim de pe trotuarul strazii cu capurile date pe spate/ daca ne uitam de pe bloc in jos, sau in directia in care te va atrage gravitatia, e pur si simplu o alegere de moment.
Concluzie! daca nu ne-am mai uita ca dobitoci la sinucigasi, am avea ocazia sa-i deosebim pe cei care atrag atentia si cei care chiar vor sa-si bage picioarele in ea de existenta.
Lasitatea sinuciderii e indusa in mintile romanilor din nevoia de sclavi pentru societate, daca esti batran te poti arunca fericit pe fereastra ca oricum nu mai cotizezi la stat si esti o povara, dar tanar fiind, lucrurile se schimba si toate lumea iti va bate pe umar cu aceeasi mana cu care isi fac laba.
Eu am respect pentru kamikaze si cei care isi arunca in aer sufletul dar si problemele(ma refer la paraziti) din jurul lor.

| AleD a răspuns:

Pai oarecum trebuie sa ai curaj sa o faci,dar este l; asitate daca o faci pentru ca tie frica de ceva sau crezi ca nu poti indura ceva(de ex o despartire,cati pierzi locu de munca, cai pierdut las jocuri de noroc, etc). oricum e o prostie sa faci asa.intodeauna trebuie sa vezi lucrurile bune in viate, cu toate ca apar si multe lucruri rele.dar nu trebuie sa te dai batut si sa te lasi coplesit de ele.eu nas putea sa ma sinucidbig grin

| ?????1923????? a răspuns:

De ce intrebi daca te gandesti sa faci asta las-o balta...Si este prostie.

| BadLuckBryan a răspuns:

Sinuciderea este o mare prostie. Pierzi multe lucru si pe cei dragi.
Dar in acelasi timp este o lasitate ca nu faci fata unor lucruri.
Gandeste-te bine la ceea ce vrei sa faci!
Maturizeza-te! Chiar e singura varianta, sinuciderea?raised eyebrows

| Loly a răspuns:

Ambele.Dupa parerea mea este o lasitate deoarece persoana care face acest lucru a preferat sa moara decat sa isi infrunte problemele.Si atunci cand fugi de problemele tale este lasitate.Dar iti trebuie si foarte mult curaj sa faci un asemenea gest.Eu una chiar nu as avea tupeu sa fac asa ceva.In orice caz...oare oamenii care fac asemenea gesturi nu se candesc si la cei din jur? Nu se gandesc la parintii pe care ii lasa in urma, cat de dureros e pentru ei sa isi ingroape propriul copil. spun asta deoarece copiii sunt cei care fac asta cel mai des. Dumnezeu a lasat ca copiii sa isi ingroape parintii nu invers.Doamne fereste, eu chiar nu as avea curaj.Mai sunt unii dementi care fug de acasa insa nici asta nu as avea curaj sa fac si eu nu sunt o persoana chiar asa fricoasa.Chiar nu pot sa imi dau seama ce e in mintea acelor oameni.

| elysa24 a răspuns:

Normal ca lasitate... Dumnezeu ti-a dat viata, ca mai apoi tot el sa ti-o ia!

| AvalohAlyn a răspuns:

Lasitate bineinteles.Sa nu mai zic ca e pacat.Si cea mai grava greseala pe care un om poate face(alaturi de crima).Cum sa fie sinuciderea curaj?

| Vizitiul a răspuns:

Nu este nimic mai mult, decat "curajul unui las". O nebunie de moment.

| Marius151 a răspuns:

Trebuie sa ai curaj ca sa te sinucizi, dar trebuie safi las sa fugi de lumea asta.