| TTTeofiLLL a întrebat:

In urmatorii 10-20 ani credeti ca se va inventa o masina a timpului? Eu spun ca daca s-ar inventa ar fi un dezastru pentru ca toata lumea ar incerca sa isi repare greselile, creand un haos in timp si spatiu.Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| ascovit a răspuns:

Recent am vazut un documentar in care spuneau ca daca s-ar inventa masina timpului, in acest caz vei fi capabil doar sa urmaresti actiuni, nu sa le si schimbi.
Din punctul meu de vedere ar fi o mare mare porcarie. Cel mai mare defect ar fi ca ai ramane blocat in timp, dac ain prezent ai avea respectiva masina a timpului, in trecut de unde ai avea-o? Sau ce s-ar intampla cu precedenta persoana?

19 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Nu cred ca este posibil asa ceva. Nu exista trecut si viitor, exista doar prezent.

Apache
| Apache a răspuns:

Tehnologia prelimiara exista....cu ajutorul laserelor s-a reusit sa se trimita electroni inapoi in timp cu o miime de secunda.
Este extraordinar de complicat sa se creeze asa ceva la scara mare, dar teoretic este posibil.

Nu prea cred totusi ca ideea asta s-ar pune in practica.
Orice actiunea cat de mica ar fi ea ar avea un efect direct asupra viitorului.
Nu stiu daca lumea ar vrea sa riste atat de mult, decat daca ar avea un motiv serios.
Mai degraba vad posibila calatoria in viitor, care desi de domeniul sf-ului este mai realizabila conform stiintei.
Practic daca atingi 99, 9 % din viteza luminii calatoresti in viitor.
Iar calatoria cu viteza luminii este un concept care se crede ca poate fi realizabil in urmatorii 200 de ani.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca candva in viitor s-ar fi inventat o masina a timpului care sa permita calatoria in trecut, unde sunt calatorii? Deci logic, nu se va inventa asa ceva

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În 10-20 de ani mai bine din jumătatea populației va muri de cancer.
Vai de noi.
Pa, pa.

| Epigonul a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Nu crezi ca in acest interval de timp, un leac pentru aceasta boala va aparea? Vorbim totusi de o perioada indelungata, nu se stie ce ne rezerva viitorul, nu?

| TTTeofiLLL explică (pentru Epigonul):

Macar mai exista oameni ca tine care gandesc ..Folositor comentariul tau happy

| Andrei7520152 a răspuns:

Am o intrebare logica

Daca se inventeaza masina timpului in viitor atunci de ce nu vedem calatori in timp AZI?

| doctorandus a răspuns:

Nu stiu daca ai vazut filmul Undeva, candva (Somewhere in Time). Filmul asta m-a convins ca nu poate exista calatorie in timp. In film e vorba de un ceas pe care ea il da lui in prezent si el il da ei in trecut. De unde a aparut ceasul? Mister.

| Lizzu a răspuns:

Poate este deja inventata si sta ascunsa prin vreun subsol de care omenirea habar nu are. La fel ca si teleportarea.
Nu stim noi multe.

Oricum mantia care te face invizibil deja exista. Inca nu pe piata.

Normal ca ar fi haos. Imagineaza-ti milioane, miliarde de oameni disperati sa-si schimbe deciziile si prezentul. S-ar intoarce toti in timp si de masina s-ar alege praful.

Istoria s-ar rescrie.

| dragos9234 a răspuns:

Nu cred ca se va inventa vreodata...
Timpul nu este o dimensiune pentru a te misca in el.
Parerea mea.

| suffarstar a răspuns:

Cum sa creezi masina timpului? Timpul este decat o metoda de a spune ca imbatrinim. Teoretic el este o dimensiune a noastra, practic el este decat o exprimare.In trecut ce ai putea sa vezi? Trecut=actiuni incheiate.Deci trecutul nu este decat in memoria noastra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Ar fi mai bine să se inventeze ceva, să nu mai fie criza asta financiară!
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In vis este posibil orice!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, interesant subiectul! La mine tot apare unul din viitor, care tot seamana cu mine si imi alunga femeile din viata mea. Oare ce ce-o fi cu el?!

| BlackOldSun a răspuns:

Nu,nu se va inventa nimic e bine sa ai trecut pentru ca din el inveti si evoluezi!

| Terentee22 a răspuns:

In 10-20 clar nu, de fapt daca ma intrebi pe mine, nu prea ai cum sa o faci deloc dar cine stie, ce era inainte fictiune acum este realitate.
si nu, nu ar fi haos pentru ca s-ar tine secret, iti dai seama ca cine o s-o inventeze nu o sa vanda 3 calatorii la 10 mii, 3 la 10 mii

| EleonorM a răspuns:

... uite aici o intrebare. Daca in viitor am reusit deja, si ne urmarim acum in prezent? E ca un paradox.

| Cezica a răspuns:

Nu se stie niciodata ce se poate inventa,dar eu cred nu se va inventa; cine ar fi dispus,cu buna stiinta ca o sa se face un haos,sa faca o masina a timpului, doar un om de stiinta care nu gandeste clar, ar face asa ceva... bine, asta este parerea mea, dar cine stie ce o sa se intample?!